کد خبر:105943
پ
داریوش اسماعیلی + خبرگزاری صنایع
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در گردهمایی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن استان‌های کشور:

تحولی بزرگ در سازمان نظام مهندسی معدن در راه است

گردهمایی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن استان‌های کشور با محوریت بررسی مسائل مرتبط با مسئولین فنی، اصلاح قانون نظام مهندسی معدن، بازنگری قوانین داخلی، اشتغال اعضای سازمان، بازسازی معادن و ارائه گزارش کار از سوی ریاست این سازمان در مشهد مقدس برگزار شد.

گردهمایی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن استان‌های کشور با محوریت بررسی مسائل مرتبط با مسئولین فنی، اصلاح قانون سازمان نظام مهندسی معدن ، بازنگری قوانین داخلی، اشتغال اعضای سازمان، بازسازی معادن و ارائه گزارش کار از سوی ریاست این سازمان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

*** اولویت‌های سازمان نظام مهندسی معدن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با حضور در گردهمایی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن استان‌های کشور و معرفی سازمان نظام مهندسی معدن بعنوان تنها تشکل بخش خصوصی که قوانین منحصربفرد خودش را دارد، اظهار داشت:

اولویت‌های اصلی سازمان که تقریبا کلیه وظایف این مجموعه را پوشش می دهد در سه بخش قابل توجه، بررسی و اجرا است که در این سه حوزه دارای برنامه‌های مختلفی هستیم، برنامه‎‌هایی که با اجرا و عملیاتی نمودن آنها تحولی عظیم را در سازمان نظام مهندسی معدن شاهد خواهیم بود.

 

 

سازمان نظام مهندسی معدن
سازمان نظام مهندسی معدن

 

 

*** صیانت از ذخایر طبیعی و معاد؛ اولویت اول

 

صیانت از ذخایر طبیعی و معادن بعنوان بیت المال که از جمله ذخایر تجدید‌ناپیری است که هرگز قابل تجدید شدن نبوده و نیست بعنوان اولین اولویت باید مدنظر همه فعالین این حوزه قرار گیرد و از طرق مختلف آن را اجرا نمود.

 

*** جذب و حضور بخش خصوصی در بخش معدن؛ اولویت دوم

 

اسماعیلی ادامه داد: دومین اولویت ما زمینه‌سازی برای حضور بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی کشور است که این مورد باید به صورت جدی مورد توجه همه مسئولین و فعالین این بخش قرار گیرد.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه تصریح کرد: امروز بیش از یک هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور داریم که بلای جان کشور شده است و اگر این نقدینگی به هر سمتی برود سبب نابودی می‌شود.

با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب که بخش معدن و صنایع معدنی می تواند نقش اساسی را در اقتصاد کشور بازی کند، باید در حوزه قانون نیز زمینه‌ای را فراهم کنیم که سرمایه‌های سرگردان را به بخش معدن و صنایع معدنی هدایت کنیم.

 

*** هوشمندسازی بخش معدن؛ اولویت سوم

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور، سومین اولویت این سازمان را هوشمندسازی بخش معدن معرفی و تاکید کرد:

هوشمندسازی باید از سازمان نظام مهندسی آغاز شود و در این خصوص نیز باید کلیه مدیران و فعالان این سازمان به میدان بیایند.

اسماعیلی ادامه داد: هوشمند‌سازی به منظور شفاف سازی، به معنای تسریع در پاسخ به ارباب رجوع، تسریع در ایجاد ارتباط بین کارشناسان و مسئولین مختلف، به معنای بستن رویکردهای احتمالی فساد در بخش معدن و صنایع معدن است که در سه اولویت اصلی سازمان قرار دارد.

 

 

سازمان نظام مهندسی معدن
سازمان نظام مهندسی معدن

 

 
*** گزارش کار رئیس سازمان نظام مهندسی معدن

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور در ادامه سخنرانی خود در گردهمایی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن استان‌های کشور به ارائه گزارش کار و توضیحاتی پیرامون جلسات گذشته این سازمان پرداخت و گفت:

 

جلسه اول:

جلسه اول در خصوص انتخاب ۲ نفر از اعضای شورا و معرفی به وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مدیر اجرایی و منشی بوده است.

جلسه دوم:

جلسه دوم به تودیع و معارفه روسای قبل و فعلی سازمان نظام مهندسی معدن در ۲۴ مهرماه ۹۷ و پس از گذشت ۵ روز از تودیع حکم، اختصاص داشت.

جلسه سوم:

سومین جلسه که در ۳۰ مهرماه ۹۷ برگزار شد به تهیه و تدوین نقشه راه و برنامه ۶ ساله سازمان نظام مهندسی معدن، بازرسی از معادن ذغال سنگ و همچنین تشکیل کمیته ویژه مسائل اقتصادی هیات مدیره و شورای مرکزی، اختصاص داشت.

شورای مرکزی کمیته ۳ نفره‌ای را انتخاب کرد که این کمیته کارشناسی، مسائل مورد نظر را بررسی نماید و در ادامه به شورای مرکزی ارائه دهند و تصمیم نهایی در شورای مرکزی اتخاذ خواهد شد.

جلسه چهارم :

جلسه چهارم که در ۴ آبان ماه ۹۷ برگزار شده است به تعیین پایگاه ارشد اعضای شورای مرکزی و بررسی عضویت شورای انتظامی استان‌ها و بررسی موارد قابل واگذاری در سازمان صمت و اعمال اصول حاکمیتی از سوی سازمان، اختصاص داشت.

جلسه پنجم :

جلسه پنجم که در ۱۴ آبان ماه ۹۷ برگزار شد به تودیع و معارفه روسای صندوق و معارفه دو معاون سازمان اختصاص داشت.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به تدوین برنامه‌ریزی راهبردی در سازمان نظام مهندسی و تعیین اعضای کمیته وام، به سلیقه ای بودن پرداخت وام در استان‌ها اشاره و تصریح کرد:

با تعیین شیوه نامه‌های جدید باید مشکلات سابق رفع و اصول و شیوه‌ای تدوین شود که  پاسخ‌گوی نیاز همه استان‌ها باشد.

وی با اشاره به حقوق اندک برخی از روسای سازمان‌های استانی نیز، اظهار داشت:

پیشنهاداتی به استان‌ها ارسال شده است و نظرات استان‌ها جمع‌آوری و بررسی می‌شود و نتیجه به شورای مرکزی ارسال و براساس مصوبه شورای مرکزی، باید هیات عمومی که سال آینده در مازندران برگزار می‌شود مصوبه را نهایی کند و در صورت تصویب شورای مرکزی در این فاصله نیز می‌توانیم از این شیوه‌نامه به شکل دیگری استفاده نماییم.

جلسه ششم:

جلسه ششم به موارد تخصصی سازمان و تعیین اعضای شورای سیاست‌گذاری آموزش و پژوهش اختصاص داشت که هنوز شکل نگرفته است.

جلسه هفتم:

جلسه هفتم که در ۱۲  آذر ماه ۹۷ انجام شد به بحث تسهیلات و بررسی فرایند اجرای مسئول فنی، بانک‌های کارآفرینی، تکنولوژی و همچنین روال گزارش تجاری گردهمایی امروز اختصاص داشت.

 

 

 

سازمان نظام مهندسی معدن
سازمان نظام مهندسی معدن

 

 
*** مسئول فنی، موضوع اصلی بسیاری از جلسات استان‌ها

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه به موضوع مسئولین فنی پرداخت و اظهار داشت:

امروز بخش سنگینی از جلسات استان‌ها به مسائل مرتبط با مسئول فنی اختصاص دارد که امیدواریم این موضوع بگونه ای پیش رود و مسئولین فنی به گونه ای عمل کنند که مشتاق به حضور آن‌ها باشیم و در این جهت قدم برداریم.

 

*** اشتغال اعضای سازمان نظام مهندسی

 

داریوش اسماعیلی در ادامه اظهار داشت:

مسئله مهم دیگری که مورد نظر است حفظ و صیانت از مواد معدنی و ایجاد اشتغال برای اعضای سازمان نظام مهندسی معدن است که بیش از ۳۷ هزار عضو دارد و این یکی از سیاست‌های شورای مرکزی است.

ما بدنبال معرفی پتانسیل اعضای سازمان در بخش‌های دولتی، خصوصی و خصولتی هستیم و باید از این پتانسیل‌ها بیشتر استفاده کنیم که البته در این راستا اقداماتی را نیز انجام داده ایم، بعنوان مثال تلاش کردیم در انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف از پتانسیل‌های بخش خصوصی و سازمان نظام مهندسی در بخش معدن استفاده نماییم که در این خصوص می‌توان به جلسات مشترک با مدیران شستا، صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی و سازمان زمین‌شناسی اشاره کرد.

 

 

سازمان نظام مهندسی معدن
سازمان نظام مهندسی معدن

 

 

*** از حوزه رسانه و روابط عمومی غفلت کرده‌ایم

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی که سازمان نظام مهندسی معدن در سطح کشور ناشناخته مانده است، غفلت از فعالیت‌های رسانه‌ای و فعالیت‌هایی است که از وظایف روابط عمومی است.

اسماعیلی اضافه کرد: امروز ممکن است یک تشکل بخش خصوصی ۲۰ نفر عضو داشته باشد اما جزء تاثیرگذارترین مجموعه‌ها در کشور است اما متاسفانه سازمان نظام مهندسی معدن که بیش از ۳ هزار و ۱۳۰ عضو فقط در استان خراسان رضوی دارد آن جایگاه را حفظ نکرده است.

وی ادامه داد: برای این موضوع، از طریق جلسات متعددی که با روسای سازمان در استان‌ها خواهیم داشت، در صدا و سیما ، روزنامه ها و مجموعه رسانه‌های اجتماعی فعالیت گسترده‌ای را شروع خواهیم کرد که در همین راستا، معاون امور مجلس سازمان صدا و سیما در جلسه‌ای که در سازمان نظام مهندسی معدن برگزار شد قول‌های همکاری خوبی داده‌اند.

 

*** جلسه اختصاصی با وزیر نیرو

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به حضور فعال و چشمگیر در گردهمایی سازمان نظام مهندسی معدن به جلسه اختصاصی با وزیر نیرو اشاره داشت و تصریح کرد:

بخشی از اعضای ما افراد متخصص و فعالی هستند که می‌توانند در حوزه‌های مختلف غیرمعدنی همانند وزارت نیرو وارد شوند و همکاری کنند که البته تفاهم‌نامه‌هایی نیز در این زمینه برای همکاری آماده شده است.

اسماعیلی در ادامه برای مثال به مورد مهم حفر چاه‌ها اشاره و اظهار داشت:

این موضوع در حال تبدیل شدن به یکی از مسائل سیاسی است و ما قصد داریم تا به دولت کمک کنیم و در این راستا جلساتی در رابطه با آموزش تشکیل خواهد شد.

 

*** تودیع و معارفه مدیرعامل ایدرو و ایمیدرو

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به حضور در مجالس تودیع و معارفه مدیران عامل ایدرو و ایمیدرو، اظهار داشت:

به عنوان رئیس و نماینده سازمان در این مراسم حضور یافته و در خصوص همکاری با این دو سازمان توسعه‌ای و مهم جلساتی را برگزار کردیم.

 

*** لغو قانون استخدام دائم

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به اینکه در شورای نظام مهندسی قبلی مواردی مصوب و ابلاغ شده بود که بر اساس آن اگر فردی قراردادی با یک سازمان مرکزی می‌بست، این سازمان موظف بود قرارداد خود را با آن فرد تمدید کند مگر آنکه تخلفی صورت گرفته باشد، اظهار داشت:

این همان رسمی شدن و رسم الخطی شدن در سازمان های دولتی است و ما این قوانین حاکم را در یکی از صورجلسات لغو کردیم و باید در اسرع وقت به آن پرداخته شود.

 

*** عقد قرارداد با بستگان ممنوع

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه با اشاره به اینکه در استان‌های مختلف دیده می‌شود که قراردادهایی بسته شده که با یکی از بستگان خودشان بوده است و قرارداد نیز دائمی بوده است و به همین دلیل شورای مرکزی در نظر دارد که فرم قراردادی را به استان‌ها ارائه دهد که استان‌ها در قراردادهایی خود از فرم‌های استاندارد استفاده نمایند

اسماعیلی همچنین اظهار داشت: نامه نگاری‌هایی نیز انجام شده است که سازمان‌ها با افراد خاص قرارداد بسته نشود.

 

 

 

سازمان نظام مهندسی معدن
سازمان نظام مهندسی معدن

 

*** بازسازی معادن

 

اسماعیلی با اشاره به ارزشمند بودن بحث بازسازی معادن ارزشمند، گفت:

عدد و رقمی که به این موضوع اختصاص داده شده است، تقریبا می توان گفت قابل توجه است و جای آن را دارد که معادن بازسازی شوند و ما در سازمان نظام مهندسی معدن این کار را دنبال می‌کنیم و در این خصوص کارهای کاربردی  و کم‌هزینه در مسائل آموزشی را در دستور کار داریم.

 

*** اصلاح قانون نظام مهندسی معدن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در پایان به اصلاح قانون نظام مهندسی معدن پرداخت و اظهار داشت:

اصلاح قانون نظام مهندسی معدن یکی از مهم‌ترین مواردی است که در دستور کار امروز داریم و ۲۸ استان در این خصوص پاسخ دادند و اظهار نظر کردند و در همین رابطه کمیته‌ای را برای بررسی نظرات همکاران در شورای مرکزی تشکیل دادیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید