اخبار برگزیده

کد خبر:105787
پ
یارانه گندم و نان

یارانه گندم و نان در بودجه ۹۸ دستخوش چه تغییراتی شده است؟

یارانه گندم و نان بر اساس لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده، ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

یارانه گندم و نان بر اساس لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده، ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

 

*** تقدیم لایحه بودجه ۹۸ به مجلس شورای‌اسلامی توسط ریاست جمهوری 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی، رییس جمهور امروز (سه‌شنبه) لایحه بودجه سال ۹۸ را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد که بر اساس آن یارانه مستقیم و نقدی در نظر گرفته شده در این لایحه یارانه گندم و خرید تضمینی این محصول همچنین یارانه نان ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

 

*** افزایش۶۳ درصدی یارانه گندم و نان نسبت به سال گذشته 

 

در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۷ دولت، درمجموع ۵۰۰۰ میلیارد تومان یارانه برای نان و خرید تضمینی گندم در نظر گرفته شده بود که شامل ۳۳۰۰ میلیارد تومان یارانه گندم و نان تبصره “۱۴” لایحه بودجه و ۱۷۰۰ میلیارد تومان جدول شماره “۹” تحت عنوان “اعتبارات ردیف‌های متفرقه برای یارانه خرید تضمینی گندم” می‌شد.

البته در لایحه بودجه مذکور، مقرر شد که وزارت جهاد کشاورزی از همه ظرفیت‌های ایجاد شده از جمله اسناد خزانه، اوراق سلف موازی و … برای تامین باقی‌ مانده اعتبارات لازم برای یارانه گندم و نان را تامین کند.

اما نه تنها نرخ تضمینی خرید گندم به پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی و دستور رییس جمهوری حدود ۲۵ درصد افزایش یافت و به کیلویی ۱۶۰۰ تومان رسید، ‌بلکه یارانه‌ای که دولت به‌صورت نقدی و مستقیم برای نان و خرید تضمینی گندم برای سال آینده در نظر گرفته است، از ۵۰۰۰ میلیارد تومان به ۸۱۴۵ میلیارد تومان رسیده است که حدود ۶۳ درصد نسبت به لایحه پیشنهادی بودجه امسال رشد داشته است.

البته با توجه به میزان تولید گندم، میزان خرید تضمینی آن طی سال‌های گذشته و افزایش نرخ تضمینی این محصول استراتژیک به نظر می‌رسد که این بودجه ۸۰۰۰ میلیارد تومانی هم برای خرید تضمینی گندم کفایت نمی‌کند.

 

*** محل تامین اعتبارات مورد نیاز برای تامین یارانه گندم و نان 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در این‌باره گفت: اعداد و ارقامی که به‌عنوان یارانه گندم و نان در جداول و ردیف‌های لایحه بودجه به آن اشاره شده است، تنها یارانه‌های مستقیم و نقدی است و مابقی اعتبارات مورد نیاز برای تامین یارانه به‌صورت کامل از محل اسناد خزانه، اوراق بهادار و تسهیلات بانکی تامین خواهد شد و هیچ مشکلی در این زمینه  وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع