کد خبر:105597
پ
وزیر صنعت۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد

اصلاح فرآیند توزیع کالاهای اساسی و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

وزیر صنعت از مراودات ۳۰ میلیارد دلاری تجارت با ترکیه و اصلاح فرآیند توزیع کالاهای اساسی و جلوگیری از افزایش قیمت کالاها خبر داد.

وزیر صنعت از مراودات ۳۰ میلیارد دلاری تجارت با ترکیه و اصلاح فرآیند توزیع کالاهای اساسی و جلوگیری از افزایش قیمت کالاها خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه در سفر ترکیه درحوزه تعرفه ترجیحی پیشنهادات خوبی ارایه شد و ترکیه پذیرفت که مطابق تخفیف های اتحادیه اروپا نسبت به تامین نیازهای ما اقدام کند افزود:

در نظر داریم ۱۰ میلیارد دلار مرودات تجاری کنونی را به ۳۰ میلیاردلار برسانیم و این در حالی است که افزایش هر یک میلیارد دلار مراودات تجاری ۵۰ هزار شغل جدید در کشور ایجاد می‌کند.

 

*** کاهش قیمت کالاهای اساسی

 

وی در ادامه درباره کاهش قیمت کالاهای اساسی مطابق با کاهش قیمت ارز گفت:

وقتی ارز کنترل می شود با یک وقفه‌ای بازار خود را با آن وفق می‌دهد که بحثی روانی و اجتماعی دارد و از سوی دیگر، مواد اولیه تا در پروسه تولید به جریان افتد و عرضه شود بازه زمانی ۳ ماهه طول می کشد تا تبدیل به کالا و عرضه شود.
رحمانی با اشاره به نشست هفته گذشته خود با انجمن‌ها و تولید‌کنندگان لوازم خانگی افزود:‌

با کنترل ارز مردم توقع دارند قیمت‌ها کاهش یابد و تولید کنندگان لوازم خانگی توافق کردند که قیمت‌ها را کاهش دهند و امروز پیگیری کردم در برخی اقلام که بیشتر وابسته به ارز بوده‌اند کاهش محسوس تری داشته ایم .

 

*** فرآیند توزیع کالاهای اساسی

 

رحمانی با اشاره به فرآیند توزیع کالاهای اساسی اظهارداشت، از انجا که دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی این کالاها را تامین می کند دلیل منطقی برای افزایش قیمت وجود ندارد و گروه یک کالایی نباید هیچ تاثیری از نوسان ارز داشته باشند افزود:

روحانی نیز به این مساله حساس است و در جلسات ستاد اقتصادی در این زمینه از ما سوال می کند.
وی با بیان اینکه البته مسئولیت تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است و حوزه کنترل اصناف و بازار در حیطه اختیارات و وظایف ماست گفت:

این درحالی است که در حوزه تامین مشکلی وجود ندارد و در زنجیره توزیع مشکلاتی هست و به دست مصرف کنندگان نمی رسد و از این رو تصمیم به بازنگری در فرآیند توزیع این کالاها گرفتیم و سعی می کنیم کنترل ها را تشدید کنیم.
رحمانی با شاره به اینکه در ۸ ماهه امسال مجموع بازرسی‌های حوزه اصناف بیش از ۲ میلیون مورد بوده و این بدان معناست که بازار رها شده نیست افزود:

در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی مکلف به ارایه طرحی برای چگونگی توزیع شد و بر این اساس سعی داریم از رسیدن کالا به دست مصرف کننده واقعی مطمئن شویم .

اقلام اساسی یارانه‌ای و بسته‌های جبرانی با مشخص کردن جامعه هدف شامل کارکنان دولت چه بازنشستگان و چه شاغلین و نیز مشمولین نهادهای حمایتی پرداخت می‌شود.

 

*** جلوگیری از افزایش قیمت‌های کالاهای اساسی 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد:

در مورد قیمت مرغ در ستاد تنظیم بازار توافق شد که بازار از لحاظ عرضه و قیمت تنظیم شود و با توجه به افزایش هزینه‌های حمل و نقل و نهاده‌ها، وزارت جهاد کشاورزی اقدام به عرضه ذخایر خود کرده است .
وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت ضمن افزایش قیمت کالاهای اساسی در این زمینه به راهکار ممنوعیت صادرات مرغ اشاره کرد و گفت:

ممنوعیت این اقدام با وزارت جهاد کشاورزی است و در کارگروه ستاد تنظیم بازار مقرر شد قیمت شیر به شرط تامین شیر مورد نیاز واحدها اصلاح و از روند افزایشی قیمت‌ها جلوگیری شود.

رحمانی ضمن جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی از روند کاهشی قیمت موبایل نیز خبر داد و افزود: روند کاهشی با ورود گوشی‌های ثبت سفارش شده جدید ادامه دارد و بر بازار شب عید تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

 

*** ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در خودرو سازی و قطعه سازی 

 

رحمانی ضمن اصلاح فرآیند توزیع کالاهای اساسی اظهارداشت در حوزه خودرو ۲ هزار قطعه ساز در ۱۵ استان فعال هستند  که دربازار ۷۰ هزار میلیارد تومانی این صنعت حدود ۵۰۰ هزار شغل در خودرو سازی، قطعه سازی و فعالیت‌های جنبی و خدمات پس از فروش ایجاد شده است.
وی در ادامه با اشاره به قیمت خودرو گفت:

توجه روی پر تیراژها بیشتر است و مصوبات قیمت گذاری بر مبنای حاشیه بازار بود و مقرر شد بر همین اساس عرضه آغاز شود و شرط کردیم که خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند و داخلی سازی و تولید قطعات در داخل در اولویت قرار گیرد و خودروسازان اموال غیر تولیدی خود را به فروش برسانند وسرمایه لازم تامین شود و برای بلند مدت نیز در جهت اصلاح فرآیند توزیع کالاهای اساسی برنامه اساسی تری در نظر داریم.

رحمانی ادامه داد: دولت و مجلس نظراتی در این خصوص دارند وتصمیماتی از مراجع ذیربط گرفته‌ایم که موظف به اجرای آنها هستیم.

 

*** قیمت گذاری خودروهای غیر مشمول شورای رقابت

 

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت ضمن اعلام جلوگری از افزایش قیمت کالاهای اساسی تصریح کرد: قیمت گذاری خودروهای غیر مشمول شورای رقابت به عنوان فروش فوری آغاز شده و طرح این بوده که با توجه به تفاوت فاحش قیمت با بازار آزاد برای پایین آوردن قیمت خودرو، ابتدا کمتر از ۱۰ درصد خودروی تولیدی با ۵ درصد زیر قیمت بازار آزاد و در مرحله بعد ۱۰ درصد زیر قیمت بازار عرضه و قیمت شکنی شود و این به شرط تولید و عرضه زیاد است و موظف به عمل به تعهدات همه پیش فروش‌ها هستیم تولید خودرو افزایش یابد و عرضه بیشتر شود بازار سیاه نیز شکل نمی گیرد.

 

*** ستاد تنظیم بازار تصمیم گیرنده قیمت خودروهای پر مصرف

 

رحمانی با بیان اینکه در مورد خودروهای پر مصرف نیز ستاد تنظیم بازار تصمیم می‌گیرد و مصوبه سران قوا ابلاغ شده و باید سازمان حمایت کار کارشناسی کند یادآورشد:

از سویی کمیته خودرو نیز شکل گرفته و خودروسازان موظف به فروش اموال و تامین نقدینگی و اصلاح رابطه خودروساز با قطعه ساز شدند و اینها دریک بسته کامل دیده شده است و حداکثر تا هفته آینده قطعات پازل خودرو تکمیل می شود.
در فروش قطعی خودروسازان موظف به عرضه خودرو باهمان قیمت هستند اما درفروش غیر قطعی طبق قرار داد باید عمل شود.

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پیش فروش خودروها هیچگاه بیش از ۳۰ درصد ظرفیت تولید نبوده افزود:

خودروسازان در ماه‌های گذشته بخشی از تعهدات را انجام ندادند و این به دلیل تامین قطعاتی بوده که از خارج وارد می‌شده و پایین آمدن ظرفیت تولید نیز موثر بوده است، وی از ترخیص قریب الوقوع حدود ۱۳ هزار خودرو در گمرک خبر داد و این تصمیم با هماهنگی با دستگاه قضایی در مورد خودروهایی که ممنوع الورد بودند اتخاذ شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید