اخبار برگزیده

کد خبر:105466
پ
سطح مبادلات تجاری ایران و هند
دبیرکل اتاق بازرگانی تهران:

سطح مبادلات تجاری ایران و هند ۱۵ میلیارد دلار است

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران سطح مبادلات تجاری ایران و هند را ۱۵ میلیارد دلار دانست.

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران سطح مبادلات تجاری ایران و هند را ۱۵ میلیارد دلار دانست.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در همایش هند پنجره‌ای فراسوی تحریم‌ها که با حضور سفیر هند در ایران و جمعی از تجار و فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه مدت‌ها است ارتباط بسیار خوبی بین ایران و هند برقرار است، اظهار کرد:

ایران یکی از کشورهای قدرتمند منطقه است و هند نیز قدرتی فرامنطقه‌ای به شمار می‌رود که شاهد رشد سریع اقتصادی این کشور هستیم و جزو عناصر مهم سیاسی اقتصادی در دنیا محسوب می‌شود.

 

*** سطح مبادلات تجاری ایران و هند

 

بهمن عشقی ادامه داد: ایران و هند دو کشوری هستند که در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه در مسائل سیاسی اقتصادی مکمل یکدیگر به شمار می‌روند و این مسئله باعث شده تا روابط ایران و هند به یکدیگر گره بخورد.

 

*** انرژی پاشنه آشیل هند و چین

 

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه نقش ایران در تامین انرژی کشورهایی مانند هند و چین غیرقابل انکار است، گفت:

انرژی پاشنه آشیل هند و چین است و هر خطری به جریان تامین انرژی این دو کشور وارد شود برای این دو غول بزرگ اقتصادی خطرناک و مهلک خواهد بود.

 

*** توسعه بسترهای روابط اقتصادی ایران و هند

 

عشقی در ادامه با اشاره به اینکه با توسعه بسترهای روابط اقتصادی بین دو کشور سطح مبادلات تجاری ایران و هند از ۱۵ میلیارد دلار فراتر رفته است، اظهار کرد:

هندی‌ها در دوره تحریم‌های قبلی در کنار ایران ایستادند و در شرایط فعلی خریدار نفت ایران هستند و امیدواریم پس از مدت ۶ ماهه تعیین شده توسط آمریکایی‌ها کماکان شاهد ادامه این روند باشیم.

ایران در آینده کشورهایی را که در شرایط سخت در کنارش ایستادند فراموش نخواهد کرد و هند یکی از کشورهایی است که همواره در چنین شرایطی کنار ایران قرار گرفته است.

 

*** تحریم‌ها پایان خواهند یافت

 

وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها پایان خواهند یافت و مادام العمر نخواهند بود، اظهار کرد: نگاه ایران به نقشه هند بی‌بدیل است.

بندر چابهار نمونه‌ای از همکاری‌های مشترک بین دو کشور خواهد بود و عقیده کارشناسان اقتصادی ایران می‌تواند امکان ارتباط هند را به شمال و شرق اروپا فراهم کند.

مهم‌ترین مسیر برای اتصال هند به این نقاط جغرافیایی ایران است و مهم‌ترین راه برای تامین انرژی این کشور هم به شمار می‌رود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در پایان خاطرنشان کرد:

امیدوار هستیم با نگاهی استراتژیک آینده بهتری را برای روابط اقتصادی و سطح مبادلات تجاری ایران و هند فراهم کنیم و معتقد هستیم که فضای تحریم فرصتی برای بهبود شرایط همکاری بین ایران و هند خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش