کد خبر:105478
پ
محمد راستاد
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد

جابجایی کالاهای اساسی بین بنادر با ناوگان دریایی برای اولین بار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از جابجایی کالاهای اساسی بین بنادر با ناوگان دریایی برای اولین بار در کشور خبر داد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از جابجایی کالاهای اساسی بین بنادر با ناوگان دریایی برای اولین بار در کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مراسم امضای قرارداد همکاری سرمایه گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور با بیان اینکه منکر وجود نقیصه در فرآیندهای بنادر نیستیم، گفت:

با این حال سازمان بنادر و دریانوردی توانسته است در مقایسه با حوزه‌های دیگر اعتماد بخش خصوصی را جلب کند که موید این ادعای ما سرمایه گذاری ۱۲ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در بنادر و تجهیزات است ضمن اینکه امشب ۱۹ قرارداد جدید سرمایه گذاری بخش خصوصی در بنادر به ارزش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به امضا می رسد.

 

*** توسعه پایانه کالاهای اساسی

 

محمد راستاد افزود: یکی از کارهای دیگر سازمان بنادر، توسعه پایانه کالاهای اساسی است که نسبت به پایانه‌های تخصصی تجهیزات بیشتر و هزینه‌های بالاتری دارد اما درآمدهای آن نسبت به پایانه‌های تخصصی کمتر است، از همین رو بدنبال تجمیع قراردادهای احداث پایانه‌های کالاهای اساسی در بنادر امام خمینی و شهید رجایی هستیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: این سازمان تمرکز خود را بر روی سرمایه گذاری دولتی در جهت احداث زیربناهای بندری شامل ساخت اسکله‌ها، آبراه‌ها، کانال‌های دسترسی دریایی و حوضچه‌ها قرار داده است ولی سرمایه گذاری احداث خدمات روبنایی و تجهیزات در اختیار بخش خصوصی است.

با این حال امکان واگذاری سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها را در مناطقی که برای بخش خصوصی جذاب باشد به این بخش داریم.

وی ادامه داد: در جاهایی که سازمان بنادر، زیربناها را احداث کرده ولی بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری در احداث روبناها و تجهیزات نیست سازمان بنادر رأسا اقدام به این کار خواهد کرد.

مانند بندر چابهار که علاوه بر آنکه زیرساخت بندری آن را در فاز نخست به بهره برداری رسانده‌ایم که در نتیجه آن ظرفیت این بندر از ۲.۵ به ۸.۵ میلیون تن افزایش یافته است، در بخش روبناها و تجهیزات نیز سازمان بنادر بخشی از نیازها را تامین کرده و بخش دیگر را قرار است اپراتور بین‌المللی تامین کند.

 

*** ورود بخش خصوصی به حوزه‌های بندری

 

معاون وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از اقدامات سازمان بنادر برای ورود بخش خصوصی به حوزه‌های بندری را امکان تجدیدنظر در قراردادها میان سازمان با این بخش عنوان و اظهار کرد:

در بسیاری از قراردادهای جاری، پیش بینی اصلاح قرارداد و مدل‌های تامین مالی گنجانده شده است که از این ظرفیت برای رفع دغدغه سرمایه گذاران استفاده می‌کنیم.

همچنین در برخی قراردادها پیش بینی شده که اگر ادامه قرارداد برای یکی از طرفین اقتصادی نباشد امکان تغییر شرایط به قبل از امضای قرارداد وجود دارد.

 

*** موضوع کاپوتاژ و رسوب کالا در بنادر

 

راستاد به موضوع کاپوتاژ و رسوب کالا در بنادر اشاره کرد و گفت: برای اولین بار در کشور امکان حمل کالاهای اساسی از طریق دریا میان بنادر داخلی را فراهم خواهیم کرد اما از آنجایی که قرار است با استفاده از ناوگان داخلی و در آب‌های ایران این اتفاق رخ دهد بدنبال اخذ مصوبه دولت مبنی بر محاسبه هزینه سوخت حمل کالاهای اساسی میان بنادر داخلی به قیمت سوخت دولتی هستیم.

 

*** کاهش زمان رسوب کالا در بنادر

 

وی با اشاره به تاکید معاون اول رئیس جمهور مبنی بر کاهش زمان رسوب کالا در بنادر تصریح کرد:

شبنه هفته آینده جلسه‌ای با حضور متولیان دستگاه‌های این حوزه با معاون اول برای پیدا کردن راهکارهای کاهش رسوب کالا در بندر برگزار می‌شود تا عوامل ماندگاری کالاهای اساسی در بنادر را از بین ببریم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه حجم زیادی از فضای بنادر را کالاهای متروکه اشغال کرده‌اند، خاطرنشان کرد:

از ۵۰ هزار کانتینر دپو شده در بندر شهید رجایی ۱۰ هزار کانتینر آن متعلق به کالاهای متروکه است که باید سریعتر تخلیه شوند.

 

*** ساخت پایانه‌های تمام مکانیزه صادرات مواد معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر راه یکی دیگر از فعالیت‌های بخش خصوصی در احداث روبناها را برنامه ساخت پایانه‌های تمام مکانیزه صادرات مواد معدنی در دو بندر شهید رجایی و امام خمینی عنوان کرد و افزود:

اجرای این فرایند در بندر چابهار با هدف ترانزیت مواد معدنی افغانستان آغاز شده است اما در دو بندر شهید رجایی و امام خمینی که به ترتیب سالانه صادرات ۲۰ و ۵ میلیون تن مواد معدنی را شاهد هستیم باید پایانه اختصاصی صادرات مواد معدنی احداث شود.

هزینه احداث این پایانه در بندر شهید رجایی ۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده که با سرمایه گذاری بخش خصوصی خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع