اخبار برگزیده

کد خبر:105273
پ
قائم مقام بانک مرکزی
قائم مقام بانک مرکزی خبر داد

آخرین اقدامات بانک مرکزی برای ایجاد پیمان‌های پولی

قائم مقام بانک مرکزی از آخرین اقدامات برای برقراری پیمان‌های پولی با شرکای تجاری کشور با در نظر گرفتن زمان و شرایط مناسب برای طرفین، خبر داد.

قائم مقام بانک مرکزی از آخرین اقدامات برای برقراری پیمان‌های پولی با شرکای تجاری کشور با در نظر گرفتن زمان و شرایط مناسب برای طرفین، خبر داد.

 

*** عملیاتی شدن توافق نامه‌ها و پیمان‌های پولی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام بانک مرکزی در حاشیه برگزاری مراسم هفته پژوهش در جمع خبرنگاران در خصوص پیمان‌های پولی گفت:

در سالهای اخیر به ویژه در ماه‌های اخیر بر عملیاتی شدن توافق نامه‌ها و پیمان‌های دو جانبه تأکید زیادی شده و بانک مرکزی، نگاه دوباره‌ای به پیمان‌های پولی داشته است.

وی افزود: با توجه به تمایل تعدادی از کشورهایی که مبادلات تجاری خوبی با ایران دارند، شکل دهی پیمان‌های پولی دوجانبه و مبتنی بر تسویه تجارت به اتکاء پول‌های ملی در دستور کار قرار گرفته است.

 

*** استفاده از پول ملی دو کشور

 

قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد: انعقاد پیمان‌های پولی درباره برخی از کشورها پیشرفت داشته و با برخی عملیاتی شده و با برخی دیگر از کشورها باید شرایط و زمان هر دو طرف فراهم باشد؛ در این میان، تمایل برای این موضوع می تواند از سوی هر دو کشور وجود داشته باشد؛ ولی باید شرایط و محیط آن فراهم شود.

در این میان، یکی از موضوعاتی که درباره پیمان‌های دوجانبه و چند جانبه مطرح است، موضوع تسویه در زمانی است که تراز تجاری مثبت یا منفی باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه باید به دنبال راهکاری باشیم تا به جای استفاده از پل رابط برای تسویه و کسری‌های تجاری، از پول ملی دو کشور استفاده کنیم، گفت:

این موضوع در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر