کد خبر:105105
پ
مراسم تودیع و معارفه رئیس کل مرکز حراست وزارت صنعت-min
وزیر صنعت در نشست روسای سازمانی استان‌ها:

فعالیت‌های معدنی می‌تواند جایگزین درآمد نفتی شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور به جای درآمد نفتی تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور به جای درآمد نفتی تاکید کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست روسای سازمانی استان‌ها بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور به جای درآمد نفتی تاکید کرد.

 

*** جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور به جای درآمد نفتی

 

وزیر صنعت با تاکید بر بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور و ضرورت افزایش سهم معدن از GDP گفت: حوزه معدن یکی از ظرفیت‌هایی است که می‌تواند جایگزین درآمد نفتی شود.

وی با تاکید بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور در گردهمایی روسای سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان‌های کشور اعلام کرد:

از امروز ثبت سفارش‌ها به روسای سازمان‌های صنعت،‌ معدن و تجارت استانی تفویض اختیار می‌شود و هر واحد تولیدی باید به استان مربوط مراجعه کند و تنها اعداد واقعی مورد نیاز واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه باید تایید شوند.

 

*** تاکید رئیس‌جمهور بر تفویض اختیارها

 

وی افزود: رئیس‌جمهور تاکید زیادی بر تفویض اختیارها دارد و حتما از این به بعد استان‌ها محور تصمیمات وزارت صمت خواهند بود.

رحمانی با تاکید بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور اعلام کرد: غیر از بخش‌هایی که طبق قانون تکلیف است و مستقیم به خود ما واگذار شده، اصل بر این است که سایر وظایف در حیطه معاونت‌ها و ستاد به استان‌ها تفویض شود و هر کجا لازم است وزیر امضا کند، حتما انجام می‌شود.

 

وزیر صنعت با تاکید بر اینکه همزمان با این روند اصلاح ساختار را هم شروع کرده‌ایم، تصریح کرد:

اعتقاد جدی دارم مجموعه خانواده وزارت صمت می‌تواند در حل مشکلات اساسی کشور تاثیر بگذارد و با توجه به سهم این بخش در GDP و اشتغال مردم و تاثیر در حوزه‌های دیگر، کارهای زیادی برای انجام است که با مشارکت بخش خصوصی می‌توان انجام داد.

 

*** پتانسیل‌های موجود در حوزه معدن

 

وزیر صنعت با تاکید بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور با توجه به پتانسیل‌های موجود در حوزه معدن افزود: حوزه معدن یکی از ظرفیت هایی است که می‌تواند جایگزین درآمد نفتی شود اما سهم۱٫۱ درصدی آن از GDP   سهم شایسته‌ای نیست، همچنین معاونت معدنی نیز نباید کار اجرایی انجام دهد بلکه باید سیاستگذاری بر عهده این معاونت باشد.

رحمانی با بیان اینکه امسال در تبصره ۱۸ یارانه برای تولید اختصاص یافته است و باید سریع روان سازی شود، گفت:

اینکه واحد فعال تولیدی به دلیل نبود نقدینگی تعطیل شود در واقع ظلم به صنعت است و باید تامین منابع صورت گیرد.

 

*** واردات بدون انتقال ارز

 

وی با اشاره به واردات بدون انتقال ارز افزود: برای این منظور ۳۰۰ میلیون یورو در اختیار داریم و در مواردی که نیاز سریع به واردات بدون ثبت سفارش هست باید سریع انجام شود و واحدها می توانند بدون ثبت سفارش درمناطق آزاد مبادرت به واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیازکنند و سپس تسهیلات ورود فراهم شود.

 

*** مشکلات واحدهای مهم تولیدی

 

به گفته وزیر صنعت مشکلات واحدهای مهم تولیدی مخصوصا تامین مواد اولیه تولید باید احصا و به صورت مستمرنیز وضعیت واحدهای بزرگ در استانها رصد شوند.

رحمانی با تاکید بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور خاطر نشان کرد: با حل مشکلات باید از تعطیلی واحدها جلوگیری کنیم و اگر لازم است برای بازدیدها سازماندهی صورت گیرد.

وی در ادامه به طرح تبادل اطلاعات اشاره و ادامه داد: این طرح بین سازمان‌ها و دستگاه‌ها از گذشته شروع شده بود و باید پیگیری و سریع تکمیل شود تا بتوانیم به صورت آنلاین اطلاعات‌مان را مبادله کنیم .

رحمانی با تاکید بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال ۱۰ پروژه ویژه داریم که کارهای مطالعاتی بر روی آنها انجام شده است که از معدن، بازرگانی و صنعت تا نوسازی و ارتباط با دانشگاه را در بر می گیرد.

 

*** حمایت از کالای ایرانی

 

وزیر صمت با اشاره به اینکه حمایت از کالای ایرانی نباید فقط شعار باشد، افزود: حمایت از ساخت داخل و نوسازی صنایع بر عهده ما به عنوان متولیان صنعت است و ما باید از ظرفیت‌های دیگری نظیر ستاد تسهیل، ستاد تنظیم بازار و شورای عالی معادن حداکثر استفاده را ببریم .

گفتنی است در نشست یک روزه روسای سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان‌های کشور معاون توسعه مدیریت،‌ منابع و امور استان‌ها، معاون امور معادن و صنایع معدنی، معاون طرح و برنامه، معاون امور صنایع، معاون بازرگانی داخلی، مدیر عامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سرپرست سازمان توسعه تجارت و روسای صمت استانی و جمعی از مدیران این وزارتخانه حضور داشتند و معاونین وزیر هر کدام به بیان برنامه‌ها و نقطه نظرات خود در حمایت از تولید و راهکارها و برنامه‌های مورد نیاز پرداختند.

در این نشست نیازی سرپرست دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ضمن تشریح سیاست‌های ارزی ۴ گانه مواردی را درخصوص انجام درست ثبت سفارش‌ها و محدودیت‌ها و قواعد آن یادآور شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر جایگزینی فعالیت‌های معدنی کشور در پایان اظهار کرد: ثبت سفارش‌ها باید به گونه ای باشد که اولویت زنجیره تامین دچار مشکل نشود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع