کد خبر:105027
پ
محصولات معدنی
براساس بررسی عملکرد هشت ماهه واردات مواد معدنی اعلام شد

کاهش ۲۷ درصدی واردات محصولات معدنی

بررسی عملکرد تجارت خارجی کشور در هشت ماهه امسال حاکی از آن است که محصولات معدنی و صنایع معدنی از ابتدای امسال در همسنجی با پارسال ۲۷ درصد کاهش دارد.

بررسی عملکرد تجارت خارجی کشور در هشت ماهه امسال حاکی از آن است که محصولات معدنی و صنایع معدنی از ابتدای امسال در همسنجی با پارسال ۲۷ درصد کاهش دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، از آمارهای تجارت خارجی، مجموع واردات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور در این مدت بیش از ۲ میلیون و ۵۷۳ هزار تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشترین ارزش واردات در این مدت با ۹۸۲ میلیون و ۹۴۹ هزار دلار مربوط به محصولات زنجیره فولاد بود که در همسنجی با پارسال ۳۶ درصد کاهش داشته است.

همچنین کمترین ارزش واردات با هزار و ۳۲۹ دلار مربوط به سنگ آهن دانه بندی بود که رشد ۶ هزار و ۴۵۴ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.

 

*** محصولات معدنی که واردات آنها در هشت ماهه اول سال کاهش داشته است 

 

برپایه گزارش محصولات معدنی و صنایع معدنی از ابتدای امسال، در این مدت ۱۵ میلیون و ۳۲ هزار دلار مس و محصولات پایین دستی آن وارد کشور شد که در مقایسه با هشت ماهه پارسال ۹۰ درصد افت نشان می‌دهد، اما واردات محصولات زنجیره سیمان با رشد سه درصدی به ۲۴ میلیون و ۸۰۷ هزار دلار رسید.

در مدت یاد شده، ۳۲ میلیون و ۳۰۲ هزار دلار انواع سنگ و محصولات مرتبط وارد کشور شد، این آمار در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۶ درصد افت نشان می‌دهد.

همچنین در هشت ماه امسال ۲۵ میلیون و ۹۴۹ هزار دلار محصولات روی وارد شد که افت ۳۵ درصدی داشته است.

 

*** کاهش واردات محصولات معدنی  و صنایع معدنی 

 

محصولات معدنی از ابتدای امسال ، واردات ۱۴۵ میلیون و ۴۱۰ هزار دلاری محصولات زنجیره آلومینیوم، ۲۴ میلیون و ۶۳۸ هزار دلاری زنجیره سرب و ۲۹۸ هزار و ۶۸۰ دلاری آهن اسفنجی که به ترتیب در همسنجی با پارسال ۲۶ درصد کاهش، ۳۴ درصد و ۶ درصد رشد داشته‌اند، از جمله دیگر نکات قابل توجه این آمار تا پایان آبان ماه است.

در هشت ماه امسال ۱۳۹ میلیون و ۶۳۰ هزار دلار زغال سنگ و کک وارد کشور شد که رشد ۱۴۰ درصدی داشته است.

از آغاز امسال تا پایان آبان ماه ۸۴ میلیون و ۱۶۵ هزار دلار محصولات سفال، آجر، سرامیک و کاشی (کاهش ۲ درصدی در مقایسه با هشت ماهه ۹۶)، ۱۲۹ میلیون و ۸۵۸ هزار دلار پودر آلومینیا و محصولات مرتبط (رشد ۶ درصدی در مقایسه با هشت ماهه ۹۶)، ۱۰۷ میلیون و ۴۲۵ هزار دلار محصولات زنجیره تیتان (رشد ۲۳ درصدی در مقایسه با هشت ماهه ۹۶) و ۸۲۴ هزار و ۷۰۸ دلار فلزات و سنگ‌های گرانبها (رشد ۳۱ درصدی در مقایسه با هشت ماهه ۹۶) وارد کشور شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق آمارهای تجارت خارجی، مجموع واردات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور حاکی از صادرات ۶ میلیارد و ۸۷۴ میلیون دلاری محصولات معدنی و صنایع معدنی از آغاز امسال تا پایان آبان ماه است که در همسنجی با پارسال هفت درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع