کد خبر:104808
پ
وزیر صنعت ، معدن و تجارت
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد

افزایش ۱۰ درصدی صادرات به کشورهای منطقه

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران بر افزایش ۱۰ درصدی صادرات به کشورهای منطقه تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران بر افزایش ۱۰ درصدی صادرات به کشورهای منطقه تاکید کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران با بیان اینکه کل واردات کشورهای همسایه ایران، ۵۷۰ میلیارد دلار است، افزود:

فقط سه درصد از کل این میزان واردات، از بازار کشورمان تامین می شود و با توجه به ظرفیت‌های صادراتی، می‌تواند افزایش ۱۰ درصدی صادرات به کشورهای منطقه را داشته باشیم.

 

*** دستیابی به افزایش ۱۰ درصدی صادرات 

 

رحمانی اضافه کرد: دستیابی به افزایش ۱۰ درصدی صادرات ایران به کشورهای منطقه معادل صادرات غیر نفتی است و در این زمینه اگر کار را به مردم واگذار کنیم تاثیر روابط سیاسی در روابط اقتصادی هم کمتر می‌شود و کشورهای همسایه امسال جزو اولویت‌های ماست.

 

*** پیوستن ایران به مجمع اقتصادی اوراسیا

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان افزایش ۱۰ درصدی صادرات ، از تصویب پیوستن ایران به مجمع اقتصادی اوراسیا در دولت خبر داد و افزود:

لایجه این اقدام با قید فوریت به مجلس تقدیم شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی صادرات تاکید کرد: دولت و مجلس با یکدیگر هماهنگ هستند و مجلس در این زمینه اعلام کرده که آماده تصویب هر قانونی است.

رحمانی با تاکید بر لزوم ایجاد توازن بین صادرات و تنظیم بازار داخلی افزود:

با وجود ظرفیت‌های کم نظیر و خالی صادراتی، باید از این ظرفیت برای توسعه صادرات به کشورهای همجوار بهره بگیریم.

وی با بیان افزایش ۱۰ درصدی صادرات ادامه داد: همچنین در بخش‌هایی که صادرات خام و نیمه خام صورت می گیرد، ظرفیت‌هایی برای ایجاد زنجیره تولید و ارزش افزوده و اشتغال بیشتر ایجاد کنیم.

 

رحمانی در ادامه با بیان افزایش ۱۰ درصدی صادرات تصریح کرد: شکوفایی هر صنعتی، به ۲ بال نیاز دارد. نخست فناوری و دوم صادرات؛ اگر اقتصاد ما بخواهد شکوفا شود، موتور پیشران آن، صادرات است.

 

*** کمی کردن اهداف صادراتی

 

به گفته وزیر صنعت، کمی کردن اهداف صادراتی از رویکردهایی است که می‌تواند به افزایش صادرات کمک کند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است در پایان مراسم از صادر کنندگان نمونه استان تهران با حضور وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت و نمایندگان و فعالان بخش خصوصی تقدیر شد. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع