کد خبر:104764
پ
بانک مرکزی

محدودیت تراکنش‌ بانکی برای هر کد ملی آغاز شد

بانک مرکزی محدودیت جدید تراکنش‌ بانکی را برای هر شماره ملی اجرایی کرده که بر این اساس سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ساعت است.

بانک مرکزی محدودیت جدید تراکنش‌ بانکی را برای هر شماره ملی اجرایی کرده که بر این اساس سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ساعت است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بانک مرکزی در اقدامی جدید که البته قبلاً از سوی عبدالناصر همتی رسانه‌ای شده بود، محدودیت‌های تازه‌ای را برای تراکنش‌ بانکی اعمال کرده است.

همتی قبلاً در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرده بود که برنامه جدید بانک مرکزی اعمال محدودیت برای تراکنش‌ بانکی به‌ ازای هر شماره ملی است.

 

*** هدف سیاست محدودیت تراکنش بانکی جدید

 

طبق سیاست محدودیت تراکنش بانکی جدید که به‌ منظور مبارزه با پولشویی اجرا شده و اتفاقاً تاثیر بسزایی هم در کنترل نوسانات ارزی داشته است، هر شماره ملی می‌تواند در طول یک روز (۲۴ ساعت) نهایت تا ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش بانکی داشته باشد.

هر کارت بانکی نیز نهایت تا ۵۰ میلیون تومان می‌تواند تراکنش بانکی طی ۲۴ ساعت داشته باشد.

گفتنی است، یکی از اهداف بانک مرکزی از اعمال بخشنامه محدودیت تراکنش‌ بانکی ، محدود کردن فعالیت پوزهای خارج کشور است که به‌ طور غیرمجاز و به‌خاطر تخلف شرکت‌های psp و نظارت ضعیف بانک‌ها در خارج مرزها فعالیت می‌کنند.

در بخشنامه محدودیت تراکنش‌ بانکی ، عبدالناصر همتی تأکید کرد:

اخیراً تخطی از مفاد بخشنامه‌های بانک مرکزی به‌بهانه درخواست مشتریان در برخی بانک‌ها مشاهده شده که ضمن ایجاد مزیت رقابتی ناسالم ناشی از عدم رعایت مقررات، باعث آشفتگی و اختلال در بازارها شده و بستری برای تسهیل عملیات سوداگرانه و سفته‌بازی ایجاد کرده است، براین‌اساس ضمن تأکید بر اجرای دقیق مفاد بخشنامه‌های بانک مرکزی، لازم است تغییرات لازم با اولویت آنی اجرایی شده و بر رعایت دقیق آن نظارت به‌عمل آید.

 

*** مفاد بخشنامه محدودیت تراکنش‌ بانکی

 

در بخشنامه محدودیت تراکنش‌ بانکی تأکید شد که؛

۱٫ سقف عمومی تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای هر یک از پایانه‌های مجاز، به‌جز کارت‌خوان شعبه‌ای، برای هر فقره کارت در هر شبانه‌روز مبلغ ۳۰ میلیون ریال است.

۲٫ سقف عمومی تراکنش بانکی جهت انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای پایانه کارت‌خوان شعبه‌ای برای هر فقره کارت در هر شبانه‌روز با شرط احراز هویت عینی و حضوری، مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال است.

 

*** سقف عمومی تراکنش بانکی جهت خرید کارت برای هر فقره کارت

 

۳٫ سقف عمومی تراکنش بانکی جهت خرید کارت برای هر فقره کارت در هر شبانه‌روز مبلغ ۵۰۰میلیون ریال است.

تبصره: این سقف مشمول تراکنش‌های پذیرندگان حساب‌های دولتی و پذیرندگان با کدهای صنفی خاص نمی‌شود.

۴٫ ارسال کد ملی دارنده کارت در تمام تراکنش‌های کارتی به‌هنگام پاسخ تراکش اجباری است.

۵٫ درج «بابت» در تمام دستور پرداخت‌های ارسالی در سامانه‌های ساتنا و پایا اجباری است.

 

*** مهمترین بند بخشنامه محدودیت تراکنش بانکی

 

مهمترین بند بخشنامه محدودیت تراکنش بانکی آن بود که هر کارت بانکی فقط می‌تواند روزانه ۵۰ میلیون خرید از دستگاه‌های کارت‌خوان داشته باشد؛ اعمال این محدودیت موجب شد تا سفته‌بازان و دلال‌های خارج‌نشین که در کشورهای همسایه با کارت‌خوان بانک‌های داخلی اقدام به خرید و فروش ارز در مبالغ بالا می‌کردند، به مشکل بخورند.

بعد از اعمال این محدودیت‌ها، دلال‌ها دست به کار شدند تا با افتتاح حساب در بانک‌های متعدد از طریق کارت بانک‌های مختلف خریدهای ارزی خود را انجام دهند.

گزارش‌های موثق حاکی از آن است که دلال‌هایی که قبلاً در یکی دو بانک حساب فعال داشتند الآن در بیش از ۱۰ بانک حساب باز کرده‌اند تا با کارت‌های مختلف خریدهای ۵۰میلیونی را انجام دهند.

اما با بخشنامه محدودیت تراکنش‌ بانکی بانک مرکزی که از دیروز عملیاتی شده است، رسماً دست این گروه از دلال‌ها در پوست گردو مانده و دیگر نمی‌توانند از ترفند افتتاح حساب در بانک‌های مختلف استفاده کنند.

 
*** محدودیت‌های تراکنش‌های کارتی

 

در ایامی که محدودیت‌های تراکنش‌های کارتی در کشور اعمال شده گروهی دست به نقد شده‌اند که؛ چرا بانک مرکزی با این بخشنامه تلاش می‌کند تا ارزش پول ملی را بکاهد و مردم را به‌سمت معاملات پایاپای هدایت کند؟!

باید یادآور شد که منظور از دلال‌های ارزی در این گزارش فقط افرادی نیستند که در بازار ارز و به‌صورت آشکارا به خرید و فروش ارز می‌پردازند بلکه افراد بسیاری هستند که گروهی از آنها در خارج از کشور حضور دارند و گروهی نیز در داخل هستند و از پشت‌پرده سال‌هاست از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند.

بنابراین گروهی که الآن به وضعیت نظام پرداخت اعتراض دارند همان‌هایی هستند که قبلاً از گرانی دلار دفاع می‌کردند و الآن به نظام پرداخت انتقاد می‌کنند چراکه شریان اصلی با بخشنامه تراکنش بانکی ، قطع و کار برای این افراد سخت شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناسان اقتصادی اذعان دارند که طرح اخیر بانک مرکزی درباره تراکنش بانکی مانع خروج سرمایه از کشور شده است چراکه خریدهای ملک در کشورهای ترکیه، ارمنستان، کانادا و… همه از طریق کارت کشیدن انجام می‌شد که الآن دست این گروه بسته شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع