کد خبر:104686
پ
اوپک

قطعنامه‎ پایانی نشست ۱۷۵ اوپک صادر شد

نشست ۱۷۵ اوپک با صدور قطعنامه ۱۷۹,۹۱۵ مبنی بر حصول توافق اعضای این سازمان برای کاهش تولید نفت به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی پایان یافت.

نشست ۱۷۵ اوپک با صدور قطعنامه ۱۷۹,۹۱۵ مبنی بر حصول توافق اعضای این سازمان برای کاهش تولید نفت به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی پایان یافت.

 

*** قطعنامه ۱۷۹,۹۱۵ اوپک در نشست ۱۷۵ اوپک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در بخشی از قطعنامه ۱۷۹,۹۱۵ اوپک در نشست ۱۷۵ اوپک آمده است: با تأکید بر تعهد مستمر اوپک بر ثبات بازارها، منافع مشترک کشورهای تولیدکننده، عرضه کارآمد، اقتصادی و امن به مصرف‎کنندگا‎ن، بازگشت سود منصفانه برای سرمایه‌گذاری‌ها و با توجه به شرایط و جو روانی کنونی بازار و بازگشت اطمینان و سرمایه‌گذاری کافی به صنعت نفت برای تأمین تقاضای آینده؛ با توجه به عوامل بنیادین کنونی در بازار و دیدگاه همگانی بازار درباره افزایش عدم توازن در سال ۲۰۱۹ میلادی، اجلاس اوپک تصمیم گرفت که مجموع افزایش تولید مشاهده‌ شده در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی را به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز (معادل ۲.۵ درصد کاهش) نسبت به سطح تولید اوپک در اکتبر ۲۰۱۸ پایین بیاورد.

این توافق از اول ژانویه ۲۰۱۹ برای یک دوره اولیه ۶ ماهه معتبر است و یک بازبینی در آوریل ۲۰۱۹ خواهد داشت.

از کمیته وزارتی خواسته شد تا بر اجرای منصفانه قطعنامه پایانی نشست ۱۷۵ اوپک نظارت کند و به رئیس اجلاس اوپک گزارش دهد.

 

*** اصلاح تولید اوپک

 

همه کشورها تلاش خواهند کرد که در اصلاح تولید مشارکت کنند، به جز زمانی که طبق شرایط خاص این مشارکت‌ها قابل دستیابی نباشند.

در آن صورت رئیس اجلاس به همراه دبیرکل نامه‌ای صادر و چنین معافیتی را تجویز می‌کنند.

بر اساس این گزارش، نشست ۱۷۵ اوپک پس از دو روز مذاکرات فشرده، به توافق برای کاهش ۸۰۰ هزار بشکه‎ای تولید روزانه نفت اعضای این سازمان از ابتدای سال جدید میلادی برای مدت ۶ ماه منتهی شده است.

 

*** معافیت ایران از مشارکت در کاهش تولید نفت

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت قبل از ترک دبیرخانه اوپک در جمع خبرنگاران، با اشاره به معافیت ایران از مشارکت در این توافق، نتیجه نشست را رضایت‎بخش توصیف کرده بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نفت پس از نشست ۱۷۵ اوپک با اشاره به معافیت ایران از مشارکت در این توافق، گفت:

«ایران از مشارکت در این توافق مستثنا شده و نامه معافیت را از اوپک دریافت می‎کند».

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع