اخبار برگزیده

کد خبر:104515
پ
ارز صادراتی
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات بانک مرکزی تشریح کرد

آخرین وضعیت واریزی ارز صادراتی به سامانه نیما

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات بانک مرکزی آخرین وضعیت واریزی ارز صادراتی به سامانه نیما را تشریح کرد.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات بانک مرکزی آخرین وضعیت واریزی ارز صادراتی به سامانه نیما را تشریح کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما گفت:

مدیریت موثرتر تقاضای ارز به ویژه در حوزه اسکناس، موجب آرامش در بازار ارز شده؛ ضمن اینکه در حوزه واردات کالا نیز، مشکل زیادی وجود نداشته و بخشی از نیازهای ارزی این حوزه، از سوی بانک مرکزی و بخشی هم از طریق ارز حاصل از صادرات غیرنفتی سامانه نیما پاسخ داده شده است.

مهدی کسرایی‌پور افزود: برخی اخبار سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بر روی بازار ارز اثر می‌گذاشت، اما تصمیمات اخیر بانک مرکزی مبنی بر مداخله هدفمند و هوشمند، موجب آرامش در این بازار شده است؛ صادرکنندگان، سربازان امروز عرصه اقتصادی ما هستند، از آن ها تشکر می‌کنیم.

 

*** نرخ ارز در سامانه نیما

 

کسرایی‌پور با اشاره به اینکه اکنون مبنای قیمت‌گذاری گمرک، نرخ ارز در سامانه نیما است، تصریح کرد:

بر اساس آمار ۸ ماهه گمرک، حدود ۲۷ و هشت دهم میلیارد یورو صادرات غیرنفتی داشتیم که از این مبلغ ۶ و ۴ دهم مربوط به میعانات است و ۲۱ و ۴ دهم باقی می‌ماند که از این رقم ۵ و هفت دهم میلیارد یورو به سامانه نیما وارد شده است یعنی حدود ۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات؛ البته با توجه به اینکه صادرکنندگان ۳ ماه فرصت دارند ارز حاصل را به کشور برگردانند شاید این رقم تغییر کند و بخشی از صادرات هم به عراق و افغانستان به صورت ریالی است.

وی تصریح کرد: بنابراین ۱۵ و هفت دهم میلیارد یورو از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است؛ از ۵ و هفت دهم میلیارد یورو که به بازار سامانه نیما وارد شده است تقریبا ۸۲ درصد مربوط به شرکت های پتروشیمی است.

کسرایی پور افزود: به الزاماتی نیاز داریم تا بازار متشکل پولی شکل بگیرد.

 

 ***  تصمیمات بانک مرکزی در کنترل پولشویی

 

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه اقدامات موثر بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز، محسوس است، گفت:

تا حد قابل توجهی آرامش به این بازار بازگشته است؛ محدود کردن تراکنش‌های پوزها و تغییر در جابجایی چک‌های تضمینی بانکی از جمله تصمیمات خوب بانک مرکزی برای کنترل جابجایی پول و مبارزه با پولشویی و تزریق آرامش به بازار بود.

سلاح‌ورزی با تاکید بر اینکه همه دلارهای حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردد، گفت: در غیر این صورت مصداق خروج سرمایه از کشور است.

وی افزود: البته این که بخش خصوصی ارز حاصل از صادرات را به کشور و سامانه نیما باز نگردانده است درست نیست زیرا این نتیجه گیری بر اساس پیش‌فرض‌های نادرست است؛ ضمن اینکه بیش از ۸۰ درصد صادرات غیرنفتی مربوط به شرکت‌های دولتی، نهادهای مالی و صندوق‌های بازنشستگی و مانند آن است و آنچه که در حوزه محصولات پتروشیمی صادر می‌کنیم به علت وجود قیمت جهانی، قیمت آن‌ها مشخص است اما آن ۲۰ درصد مربوط به بخش خصوصی واقعی به علت واقعی نبودن نرخ پایه صادراتی، حداقل نصف مبلغی است که اعلام می‌شود.

 

 *** خطر از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی

 

وی با اشاره به پیمان سپاری ارزی و شرایط جدید گفت: اگر این روند ادامه یابد ممکن است صادرکنندگان، بازارهای صادراتی خود را از دست بدهند و کشور با کاهش جدی صادرات روبه‌رو شود. پس وجود یک بازار متشکل، ضروری است اما به ثبات در اقتصاد کلان نیاز داریم در غیر این صورت، عملی نیست. استفاده از سامانه سنا راهکار مناسبی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات است.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت:

از ابتدا مشخص بود افزایش بی‌رویه قیمت ارز ناشی از واقعیت‌های اقتصادی نبود بلکه اثرات روانی بود و دخالت نکردن بانک مرکزی یکی از اصلی ترین عوامل التهابات ارزی بود.

۱۳۹۰ قلم کالای وارداتی از مجموع ۷ هزار قلم کالای وارداتی از واردات ممنوع شد که در کاهش تقاضای ارزی موثر بود.

وی ادامه داد: باز گذاشتن دست بانک مرکزی بر مدیریت بازار ارز از دیگر عوامل موثر بر کنترل بازار بود و اکنون آرامش نسبی حاکم است؛ ضمن اینکه  حذف مالیات واردات طلا به کشور و اینکه پس از سه ماه و نیم اشتباهات فاحش دولت در حوزه ارزی اختیاراتی هم به صرافی‌ها داده شد.

مجموع این عوامل و مدیریت تقاضا موجب آرامش در بازار ارز شد.

پورابراهیمی گفت: در شرایطی که در جنگ نابرابر اقتصادی قرار داریم، مطالبه بانک مرکزی مبنی بر لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما ، به حق است اما مکانیزم اجرایی آن اشکالات جدی دارد که باید برطرف شود.

 

*** گلایه از دولت

 

پورابراهیمی با گلایه از دولت برای صدور متعدد بخشنامه‌های صادراتی گفت: این موضوع سردرگمی ایجاد کرد.

البته بخشنامه اخیر مقداری اوضاع را بهبود بخشید اما اشکالاتی هم دارد؛ باید نرخ تسویه صادرات را بر اساس نرخ واقعی اقتصاد انجام دهیم و در این صورت صادرات، حدود ۲ برابر خواهد شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: سیاست تک نرخی شدن ارز باید عملیاتی شود تا از رانت‌ها جلوگیری شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع