کد خبر:104344
پ
دژپسند
وزیر اقتصاد مطرح کرد

بار تأمین مالی تحول در نظام بانکی بر دوش بازار سرمایه

وزیر اقتصاد از آمادگی وزارت اقتصاد برای تأمین مالی تحول در نظام بانکی با محوریت تقویت بازار سرمایه خبر داد.

وزیر اقتصاد از آمادگی وزارت اقتصاد برای تأمین مالی تحول در نظام بانکی با محوریت تقویت بازار سرمایه خبر داد.

 

***ضرورت تحول در نظام بانکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر اقتصاد در مراسم معارفه معاون جدید امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی این وزارتخانه اظهار داشت:

نظام‌های بانکی و بیمه‌ای کشور در حال حاضر از یک سو به خاطر تحریم‌های ظالمانه و از سوی دیگر، برخی مشکلات ساختاری، تحت فشار بوده و نیازمند تحول در نظام بانکی هستیم.

وی گفت: بانک‌ها و بیمه‌ها بواسطه تحریم‌ها، تحت فشار قرار می‌گیرند و برای عبور از این شرایط، نیازمند عملکرد قوی‌تر از سوی مجموعه مدیران بانکی و وزارت اقتصاد به عنوان نهاد ناظر و سیاستگذار هستیم.

 

*** بانک محور بودن نظام تامین مالی کشور

 

وزیر اقتصاد گفت: بانک محور بودن نظام تامین مالی کشور از دو جنبه قابل توجه است، ابتدا به دلیل اهمیت این موضوع، میزان نگاه‌های سخت‌گیرانه به نظام بانکی، شدت بیشتری می‌گیرد و در مرحله بعد، همین موضوع باعث می‌شود، همه، آماده همکاری برای ایجاد تحول در نظام بانکی و رفع مشکلات آن باشند.

وی افزود: به همین سبب است که در حال حاضر، علاوه بر وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی، دولت، شورای هماهنگی اقتصادی و حتی نهادهای فراملی آماده اند برای تامین مالیِ تحول در نظام بانکی کشور همکاری کنند.

 

*** تقویت بازار سرمایه

 

وزیر اقتصاد گفت: یکی از مسایل اساسی در ایجاد تحول در نظام بانکی ، توجه به تقویت بازار سرمایه به شکلی است که بتواند بخشی از بار تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور را بر دوش بگیرد.

دژپسند تصریح کرد: معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد دارای اشراف و ظرفیت‌های بالای کارشناسی و علمی و یکی از ارکان مهم در ایجاد تحول در نظام بانکی ، بیمه‌ای و شرکت‌های دولتی کشور است.

 

*** طرح‌های نوین بیمه‌ای

 

دژپسند در ادامه اظهار داشت: علاوه بر لزوم ایجاد تحول در نظام بانکی ، نظام بیمه‌ای کشور نیز علاوه بر مشکلات ناشی از تحریم، متاثر از برخی تنگناهای ساختاری است که نیازمند خلاقیت، نوآوری و توجه به طرح‌های نوین بیمه‌ای و تجربیات موفق جهانی به منظور بومی‌سازی و اجرای آن در برنامه‌های آتی خود است.

وی با تاکید بر اهمیت واحدهای پژوهش و تحقیقات در مجموعه بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های دولتی، گفت:

متاسفانه در دستگاه‌های دولتی، واحدهای پژوهشی و تحقیقاتی بعد از مدتی تبدیل به دفاتر و ادارات کلِ فاقد خلاقیت و نوآوری شده‌اند و عملا درگیر روزمرگی اداری هستند.

 

*** نقش نظارتی وزارت اقتصاد در جلوگیری از حیف و میل بیت‌الملل

 

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی در هم ریختگی‌ها و بی‌انضباطی‌های مالی از سوی دستگاه‌های دولتی، وزارت اقتصاد را دارای نقشی بسیار مهم در جلوگیری از حیف و میل منابع توصیف کرد.

وی تاکید کرد: باید بپذیریم همان قدر که سوء‌استفاده یا همان «میل» کردن بیت‌المال عمل ناپسند و زیان باری است، «حیف» بیت‌المال نیز که ناشی از ناکارآمدی و بی‌تدبیری است امری غیرقابل چشم پوشی و از اسباب ایجاد بی‌اعتماد دولت نزد افکار عمومی می‌تواند باشد و من تاکید دارم که مدیران اقتصادی کشور به ویژه در مجموعه وزارت اقتصاد باید نسبت به هر دو عارضه با حساسیت بالا برخورد کنند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این مراسم به ترتیب، امیر باقری و عباس معمارنژاد به عنوان معاونین سابق و جدید امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد طی سخنانی به ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های خود پرداختند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع