اخبار برگزیده

کد خبر:104309
پ
شاپور محمدی
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار مطرح کرد

پیشتازی ابزارهای تأمین مالی صنایع در بورس کالا

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ابزاری همچون اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا را برای تأمین مالی صنایع مختلف مناسب دانست.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ابزاری همچون اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا را برای تأمین مالی صنایع مختلف مناسب دانست.

 

*** ظرفیت‌های بورس کالا در تأمین مالی صنایع

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه تأمین مالی صنایع اشاره کرد و اظهار داشت:

ابزاری همچون اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا وجود دارد که امکان تأمین مالی صنایع مختلف از جمله صنعت حمل و نقل ریلی برای بازده مختلف را فراهم می‌کند؛ همان طور که تاکنون شرکت‌های زیادی در صنایع گوناگون از این ابزار استفاده کرده‌اند.

شاپور محمدی با اشاره به لزوم توسعه ابزارهای مالی در بازار سرمایه ایران، گفت:

در بازار سرمایه ابزارهای متنوعی برای تامین مالی وجود دارد که در حوزه صنعت حمل و نقل ریلی نیز می‌توان از این ابزارها استفاده کرد؛ در همین زمینه روند تأمین مالی صنایع با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا نیز روبه رشد است.

وی افزود: حتی می‌توان در بازار سرمایه، اوراق مبتنی بر ظرفیت حمل کالا در حوزه ریلی منتشر کرد و با استفاده از قراردادهای معاملات سلف و فیوچرز آینده را به زمان حال بیاوریم به این ترتیب به کمک ظرفیت‌های بازار سرمایه می‌توان تأمین مالی صنایع را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه عملیاتی کرد.

 

*** تامین مالی صنعت حمل و نقل ریلی

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه تامین مالی صنعت حمل و نقل ریلی اشاره کرد و افزود:

بورس کالا اگر بخواهد در حوزه خدمات ورود پیدا کند این ظرفیت وجود دارد و هیچ محدودیتی برای معامله کالا یا خدمات در بورس کالا نداریم.

در این زمینه طبیعی است خدماتی که در حوزه حمل و نقل ریلی وجود دارد باید تعریف شده و قابل همگن‌سازی بودن آن بررسی شود و سپس به بورس کالا پیشنهاد شود.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان تصریح کرد: این در حالی است که در حوزه تأمین مالی صنایع و فروش اوراق بهادار امروز تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان بورس و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید و ما آمادگی داریم در حوزه بازار سرمایه به تامین مالی این صنعت کمک کنیم کما اینکه از سال ۹۰ به تامین مالی خرید لوکوموتیوها و واگن‌ها کمک کردیم لذا این آمادگی در هر مقیاسی که بتواند پروژه تعریف کند وجود دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع