کد خبر:104294
پ
مهدی میراشرفی
رئیس کل گمرک:

توقف جعل اسناد گمرکی با اجرای طرح هوشمندسازی

رئیس کل گمرک ایران از حذف کامل اسناد و مجوزهای کاغذی در راستای حذف جعل اسناد گمرکی خبر داد.

رئیس کل گمرک ایران از حذف کامل اسناد و مجوزهای کاغذی در راستای حذف جعل اسناد گمرکی خبر داد.

 

*** حذف مجوزهای کاغذی و جعل اسناد گمرکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک ایران از حذف کامل اسناد و مجوزهای کاغذی در بسیاری از سازمان‌های صادرکننده مجوز در راستای حذف جعل اسناد خبر داد.

مهدی میراشرفی با اشاره به اینکه گمرک چندین سال است که با هدف کاهش جعل اسناد گمرکی بحث حذف کاغذ را در دستور کار قرار داده است، گفت:

در حال حاضر نیز پروانه‌های صادراتی، وارداتی، ترانزیت، مکاتبات و مجوزهای سازمان‌ها با حذف کاغذ به صورت الکترونیکی دنبال می‌شود.

وی افزود: اقدامات مربوط به حذف اسناد کاغذی در گمرکات این حُسن را برای محاکم و گمرک داشته که به صورت ریشه‌ای و بنیادی جعل اسناد گمرکی را از بین برده‌ایم.

این مسائل باعث سوء استفاده و جعل اسناد گمرکی و معطل ماندن کارکنان گمرک می‌شد و اختلال در عملکرد محاکم را نیز در پی داشت.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: البته هنوز این پروژه برای حذف جعل اسناد گمرکی کامل نشده و ما با سازمان‌هایی که بیش از ۶۰ درصد در تجارت و صدور مجوزهای لازم گمرک نقش دارند، حذف اسناد کاغذی اتفاق افتاده و در برخی سازمان‌های با اهمیت کمتر، پروژه حذف اسناد کاغذی هنوز باقی مانده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک ایران در پایان تصریح کرد: در بحث هوشمندسازی و اتوماسیون نیز با دو دید حذف کاغذ و به حداقل رساندن نقش خدمت‌دهنده و خدمت‌گیرنده اقدامات خوبی شده است.

البته هوشمندسازی در ابتدای راه است و من کمتر سازمانی را در کشور سراغ دارم که در این زمینه از پله‌های اولیه عبور کرده باشد و گمرک می‌خواهد در این بخش جزو سازمان‌های پیشرو باشد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
شبکه خبری ایبنا