کد خبر:104212
پ
رحمانی-min
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

اولویت دولت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی صنایع است

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اختصاص منابع به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی صنایع به عنوان اصلی‌ترین اولویت دولت تأکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اختصاص منابع به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی صنایع به عنوان اصلی‌ترین اولویت دولت تأکید کرد.

 

*** اختصاص منابع به نوسازی صنایع

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه شنبه در همایش ۱۳۵ سالگی تاسیس اتاق بازرگانی کاشان اظهار داشت:

منابع موجود به جای طرح‌های با پیشرفت اندک، باید به طرح‌های قابل بهره‌برداری اختصاص یابد و از سوی دیگر برای نوسازی صنایع در جهت تقویت صادرات، تولید محصولات به روز با قیمت قابل رقابت، مصرف انرژی کمتر و رعایت مسائل زیست محیطی یارانه می‌گیرند. 

 

 

*** همفکری با بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی

 

رحمانی بیان کرد: منابع چندان هم کم نیست اما باید تخصیص‌ها برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی صنایع بهینه باشد و با توجه به شرایط کنونی یکی از سیاست‌ها تصمیم‌گیری با مشورت و همفکری بخش خصوصی، تشکل‌ها، انجمن‌های تخصصی و اتاق بازرگانی است. 

 

*** افزایش ۱۳ درصدی صادرات

 

وی پس از اشاره به لزوم تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی صنایع افزود:

افزایش ۱۳ درصدی صادرات، کاهش ۱۱٫۷ درصدی واردات، رشد ۲۰ درصدی جواز تاسیس، افزایش ۶٫۷ درصدی حمل‌و‌نقل جاده‌ای کالاهای داخلی و افزایش میزان مصرف برق صنعتی در سال جاری نشان می‌دهد که مردم در شرایط موجود نیز همچنان انگیزه داشته و می‌خواهند فعالیت کنند. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید بخش خصوصی برای نوسازی صنایع ، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و صادرات به جد وارد میدان شود و ما نیز با تغییر رویکردها امور را تسهیل کنیم چرا که همین واحدها در شرایط کنونی توانایی‌های لازم برای تامین نیاز کشور را دارند. 

وی ادامه داد: تولید فولاد ۲٫۵ برابر، پتروشیمی ۲ برابر، مس ۱٫۵ برابر و آلومینیوم ۱٫۳ برابر میزان مصرف در کشور بوده و در سایر اقلام موردنیاز از فرش ماشینی تا کاشی، سرامیک و سیمان نیز وضعیت مشابه است. 

 

 

*** بهترین شرایط برای جهش صادرات را داریم

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش نرخ ارز افزود:

باید آن سوی ماجرا را هم دید که اکنون بهترین شرایط برای جهش صادرات فراهم شده و در مقابل قاچاق نیز توجیه‌ناپذیر شده است. 

 

*** تامین مواد اولیه داخلی و خارجی واحدهای تولیدی

 

وی گفت: تامین مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز برای واحدهای تولیدی و همچنین نوسازی صنایع در اولویت تخصیص ارز دولتی است، گرچه بانک مرکزی بخشی از ارز ۴۲ هزار ریالی را به تامین کالاهای اساسی اختصاص داد تا ذخیره کافی در کشور داشته باشیم. 

 

 

*** تفویض اختیار به استان‌ها با هدف رشد شاخص کسب و کار

 

رحمانی با اشاره به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر تفویض اختیار به استان‌ها تصریح کرد:

امروز کشور به تلاش ما بیشتر نیاز دارد و شاخص بهبود کسب و کار نیز به رفتارهای ما بازمی‌گردد که در این راستا باید رویکردها و دیدگاه‌ها برای بهبود کسب و کار به ویژه در جهت نوسازی صنایع تغییر کند. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: هیچ یک از مشکلات موجود غیرقابل رفع نیست اما باید در کنار هم مانده و به استان‌ها اعتماد کنیم. 

همایش ۱۳۵ سالگی تاسیس اتاق بازرگانی کاشان با حضور گروهی از فعالان اقتصادی این خطه برگزار و در پایان از تولیدکنندگان و صنعتگران کاشان تجلیل شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر روز گذشته خود به کاشان با تولیدکنندگان و صنعتگران این شهرستان نیز دیدار کرد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع