کد خبر:104235
پ
اکبر کمیجانی
قائم مقام بانک مرکزی خبر داد

افت متوسط رشد نقدینگی

قائم مقام بانک مرکزی از کاهش متوسط رشد نفدینگی در سال‌های ۹۳ تا ۹۷ تا میزان ۲۳٫۷ درصد در مقایسه با بازه زمانی سال‌های ۶۷ تا ۹۱ به میزان ۲۶.۷ درصد خبر داد.

قائم مقام بانک مرکزی از کاهش متوسط رشد نقدینگی در سال‌های ۹۳ تا ۹۷ تا میزان ۲۳٫۷ درصد در مقایسه با بازه زمانی سال‌های ۶۷ تا ۹۱ به میزان ۲۶.۷ درصد خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام بانک مرکزی در چهارمین همایش انجمن مالی اسلامی ایران که در دانشگاه الزهرا در حال برگزاری است، درباره نقش نظام بانکی در حمایت از تولید و ثبات اقتصادی، اظهار داشت:

با وجود پیشرفت‌ها در بازار سرمایه و حضور پُررنگ بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد کشور، همچنان اقتصاد بانک‌ محور است و سهم بالایی از تامین مالی را دارد و در عین حال که سیستم بانکی این خدمت بزرگ را انجام می‌دهد، اما همواره انتقادهای زیادی به عملکرد این سیستم وجود دارد.

 

*** رشد نقدینگی در ۷ ماه ابتدایی سال

اکبر کمیجانی افزود: در ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۷، رشد نقدینگی و پایه پولی ارقام و روندی نزدیک هستند که نشان از تلاش بانک‌ مرکزی برای انضباط پولی در کشور است.

وی در ادامه تاکید کرد: با بررسی وضعیت سپرده‌های کوتاه مدت، جاری و یک ساله در سال ۹۶ سیالیت و رشد نقدینگی بسیار بالا است که با برخی اقدامات از جمله واگذاری گواهی سپرده‌های ۲۰ درصدی، سهم سپرده‌های یک ساله‌ها کاهش یافت اما با تلاطم‌های سهم سپرده‌های جاری و یک ساله افزایش یافت و تلاش بانک مرکزی بر این است تا سهم رشد نقدینگی نسبت به سال گذشته روندی کاهشی داشته باشد.

قائم مقام بانک مرکزی در ادامه توضیح داد:

در دوره سال ۶۷ تا ۹۱ متوسط رشد نقدینگی ۲۶.۷ درصد و در دوره سال ۹۳ تا ۹۷ این رقم به ۲۳.۷ درصد کاهش یافته است.

 

*** افزایش سهم بخش غیردولتی نسبت به تولید ناخالص داخلی

 

کمیجانی اظهار داشت: در میان شاخص‌های کل، نسبت عمق مالی و سهم بخش غیردولتی نسبت به تولید ناخالص داخلی هم در حال افزایش است.

وی با مقایسه شرایط ایران با دنیا گفت:

نسبت نقدینگی و عمق مالی در ایران ۱۰۳ است که با وجود رشد در سال‌های گذشته از کشورهای پیشرفته پایین‌تر است.

قائم مقام بانک مرکزی توضیح داد که در اقتصاد ایران فعالیت‌های غیررسمی و ثبت نشدن آن در تولید ناخالص داخلی باعث می‌شود تا این موضوع خود را در نقدینگی نشان دهد، اما در تولید ناخالص داخلی نشان ندهد.

قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: جهت‌گیری بانک مرکزی و نظام بانکی در طی سال‌های گذشته در جهت تامین مالی اقتصاد واقعی و مقابله با رکود و در نتیجه رشد نقدینگی ، حفظ اشتغال موجود، تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های بزرگ، تامین نیاز بنگاه‌های کوچک و متوسط و حمایت از تامین مالی مسکن و کشاورزی به عنوان بخش اصلی تولید بوده است.

کمیجانی ادامه داد: نظام بانکی در طول سال‌های گذشته از رفع نیاز بخش‌های خُرد خانوار در قالب تسهیلات ازدواج و تسهیلات خرد و مصرفی در قالب کارت‌های بانکی حمایت کرده است.

 

*** کاهش سهم نظام بانکی در تأمین منابع مالی بنگاه‌ها تا مرز ۸۳ درصد

 

وی با بیان اینکه سهم نظام بانکی در تامین منابع مالی بنگاه‌ها در مرز ۹۰ درصد بود از کاهش آن به مرز ۸۳ درصد در سال گذشته خبر داد و افزود:

علت اصلی این موضوع نیز استفاده از ابزارهای نوین مالی به ویژه توسط دولت در قالب اسناد خزانه اسلامی و در نظام بانکی مانند انتشار انواع اوراق مشارکت و گواهی سپرده بوده است.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: اعتقاد داریم بانک‌ها به لحاظ ماهیت سپرده‌هایی که جذب می‌کنند، عمدتا باید از آنها برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های بزرگ و تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط استفاده کنند و انتظار داریم به مرور از طریق بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های بزرگ و رشد نقدینگی انجام شود.

کمیجانی خاطرنشان کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نهادهایی هستند که گرچه مجوز فعالیت خود را از بازار سرمایه می‌گیرند، اما به نظام بانکی چسبندگی دارند و نظارت کمتر بازار سرمایه و بانک مرکزی باعث شده تا به ویژه صندوق‌هایی با نرخ سود تضمینی بالاتر مقداری بی‌نظمی را در بازار پول و کاهش رشد نقدینگی ایجاد کنند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام بانک مرکزی در پایان گفت: نیاز بانک‌ها به رشد نقدینگی باعث شده تا آن را با هزینه بالاتر تامین کنند ولی همکاری بازار سرمایه و بازار پول طی سال‌های گذشته باعث شد تا سهم سپرده‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت در بانک‌ها در دو مرحله و طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ از نسبت ۳۰ به ۷۰ به ۵۰-۵۰ کاهش پیدا کند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع