اخبار برگزیده

کد خبر:104122
پ
تأمین کالاهای اساسی
معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

رشد ۱۴ درصدی تامین کالاهای اساسی در سال جاری

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی از رشد ۱۴ درصدی تامین کالاهای اساسی و اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن خبر داد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی از رشد ۱۴ درصدی تامین کالاهای اساسی و اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن خبر داد.

 

*** جهش ۱۴ درصدی تامین کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت:

در مجموع میزان واردات کالاهای اساسی و ارزی که به آن اختصاص یافته بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

علی‌اکبر مهرفرد میزان افزایش تامین کالاهای اساسی را نسبت به سال گذشته ۱۳ تا ۱۴ درصد عنوان کرد.

وی اظهار داشت: بخشی از این کالاها شامل نهاده‌ها همچون ذرت، جو، کنجاله سویا است که به گوشت، مرغ و تخم‌مرغ تبدیل می‌شود و بخش دیگر که مصرف مستقیم انسانی دارد، شامل برنج، گوشت قرمز، حبوبات و امثال آن است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که در شرایط کنونی صادرات محصولات کشاورزی مدیریت و کنترل می‌شود، گفت:

صادرات کالاهایی را که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید می‌شود، از طریق وضع عوارض کنترل می‌کنیم و یا جلوی آن را می‌گیریم.

 

*** تعیین ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای نهاده‌ها

 

مهرفرد در عین حال تصریح کرد: نهاده‌هایی مانند سموم، کود، داروهای دامی و کالاهای ضروری همچون برنج، روغن و گوشت در گروه یک کالاها قرار می‌گیرند و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن پرداخت می‌شود.

وی افزود: دام‌هایی که در مناطق مرزی وارد و کشتار می‌شوند و دام‌های مولدنژاد که برای اصلاح نژاد بومی اجازه واردات می‌گیرند در گروه کالاهای یک قرار گرفته و مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شوند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی گفت: اقلامی که جز کالاهای اساسی مردم نیستند مانند خط تولید صنایع تبدیلی، اسب و برخی فرآورده‌های غذایی وارد سامانه ارز نیما می‌شوند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر جهاد ­­به مشکلات انتقال ارز اشاره کرد و ادامه داد:

در حال حاضر در زمینه سیستم‌های انتقال ارز برای تأمین کالاهای اساسی با مسایلی روبرو هستیم و با روش‌های مختلف ارز را انتقال می‌دهیم و امیدواریم در آینده شرایط انتقال ارز بهبود یابد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع