کد خبر:104104
پ
مودودی
سرپرست سازمان توسعه تجارت خبر داد

افزایش ۱۳٫۵ درصدی شاخص صادرات کشور

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۱۳٫۵ درصدی شاخص صادرات کشور در زمینه محصولات غیرنفتی در هشت ماه سال جاری خبر داد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۱۳٫۵ درصدی شاخص صادرات کشور در زمینه محصولات غیرنفتی در هشت ماه سال جاری خبر داد.

 

*** مدیریت صحیح زمینه‌ساز رشد شاخص صادرات کشور است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان قم در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان، با اشاره به اینکه اگر شرایط به وجود آمده بر اثر تحریم با مدیریت صحیح همراه باشد، زمینه‌ساز رشد شاخص صادرات کشور خواهد بود، اظهار داشت:

شاخص صادرات کشور با وجود همه مشکلات اقتصادی به وجود آمده، مثبت بوده است و اکنون با عبور از از مرز ۳۰ میلیارد دلار صادرات با تراز تجاری مثبت، در زمینه صادرات محصولات غیرنفتی کشور در ۸ ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشد ۱۳٫۵ درصدی داشته‌ایم.

 

*** نظارت بر تخصیص ارز دولتی برای کالاهای اساسی

 

مودودی با تاکید بر اهمیت سازوکارهای نظارتی برای تخصیص ارز با نرخ دولتی به کالاهای اساسی مورد نیاز کشور، گفت:

اکنون ۶۵ میلیارد یورو ثبت سفارش صورت گرفته است که اگر فرآیند نظارتی نباشد امکان سوء استفاده از دریافت تفاوت نرخ ارز دولتی و نیمایی با نرخ ارز آزاد وجود دارد.

وی افزود: البته در این شرایط که آمریکا به دنبال افزایش مصارف ارزی ما و توقف فرآیند تجارت خارجی کشور برای کاهش درآمدهای ارزی ایران هستند، محدود کردن صادرات یک تهدید است و ما امروز باید مانند دوران جنگ همه مردم را وارد صحنه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری برای افزایش شاخص صادرات کشور کنیم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، اعتماد متقابل دولت و بخش خصوصی را راه حل دور زدن تحریم‌ها دانست و گفت:

برای مقابله با این جنگ نوین و تمام عیار، باید اقتصاد را مردمی کنیم و بخش خصوصی در کنار دولت حضوری فعال در عرصه تولید و تجارت داشته باشد چرا که در این صورت رصد فعالیت‌های اقتصادی ما برای دشمن دشوار بوده و منتهی به بی‌اثر کردن تحریم‌ها خواهد شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در پایان افزود: اگر بخواهیم سطح تجارت کشور را محدود کنیم، تاب‌آوری خود در تحریم اقتصادی را کاهش داده‌ایم و در این راه مهم‌ترین عنصری که می‌تواند حامی دولت و افزایش شاخص صادرات کشور باشد، بخش خصوصی است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع