اخبار برگزیده

کد خبر:104107
پ
محمدباقر اثنی عشری
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مطرح کرد

راه حل بحران مهاجرت از اپراتوهای ثابت به اینترنت موبایل

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مهم‌ترین علت مهاجرت کاربران از اینترنت ثابت به اینترنت موبایل را تعرفه پایین دیتای اپراتورها دانست.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مهم‌ترین علت مهاجرت کاربران از اینترنت ثابت به اینترنت موبایل را تعرفه پایین دیتای اپراتورها دانست.

 

*** تعرفه پایین اینترنت موبایل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان این‌که به دلیل نرخ پایینی که اپراتورهای موبایل برای دیتا ارائه می‌دهند، اپراتورهای ثابت با ریزش مشتری روبه‌رو هستند، اظهار کرد:

در ۱۰ سال گذشته، اپراتور ثابت رشد کمی داشته و اکنون رشدش منفی شده است، مردم هم ترجیح می‌دهند با توجه به تعرفه پایین موبایل، ADSL خود را تمدید نکنند و از اینترنت موبایل استفاده کنند اما این موضوع در درازمدت برای ایران خوب نیست.

اثنی‌عشری در ادامه توضیح داد: شرکت‌های اینترنتی معتقدند اپراتورها صوت را گران می‌فروشند و دیتا را ارزان، اما اپراتورها این موضوع را قبول ندارند و در جلسات با آمار و ارقام می‌گویند که این طور نیست و آمارهایشان با آنچه که همکاران ما در FCP‌ها می‌گویند، متفاوت است.

اما اتفاقی که در بازار می‌افتد این است که مشتری‌ها از اینترنت ثابت به اینترنت موبایل مهاجرت می‌کنند.

 

*** کیفیت و قیمت در سرویس‌ ADSL 

 

وی خاطرنشان کرد: هرکس ممکن است در خانه‌اش یک مودم از اپراتورها بخرد و سرویس ADSL خود را تمدید نکند.

این موضوع علت‌های مختلفی دارد که یکی از این دلایل بحث کیفیت خدمات است، اما بحث اصلی و تعیین‌کننده، بحث قیمت است که چه FCP‌ها در این زمینه مقصر باشند و چه مخابرات، ادامه آن به نفع کشور نیست و باید برای این پدیده راه‌حلی پیدا کرد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان این‌که اینترنت موبایل سرویسی است که محدودیت‌هایی دارد، افزود:

شما اگر بخواهید پهنای باند، اینترنت اشیا و تلویزیون‌های اینترنتی را داشت باشید، مجبورید اینترنت ثابت را توسعه دهید اما عدم سرمایه‌گذاری روی اینترنت ثابت و شبکه فیبر نوری در درازمدت یک تهدید برای مملکت است.

به همین دلیل ما جلساتی را با خود اپراتورها، مخابرات و وزارت ارتباطات برگزار می‌کنیم تا راه حلی برای این مشکل پیدا کنیم.

 

*** ادغام شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت

 

اثنی‌عشری با اشاره به راه‌حل وزارت ارتباطات برای ادغام شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت بیان کرد:

تاکید وزارت ارتباطات این است که این ۱۷ FCP موجود، باید ادغام شوند و به ۵ تا برسند، اما سازوکار آن هنوز تعریف نشده است.

از طرفی باید توجه داشت که شرکت‌های FCP هم برای توسعه‌ کارشان سرمایه‌گذاری و امکاناتی را فراهم کردند و به همین دلیل این کار به این راحتی انجام نمی‌شود.

به اعتقاد شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت، بالا بودن تعرفه‌های صوت به دامپ بازار توسط اپراتورهای تلفن همراه کمک می‌کند و آن‌ها با حاشیه سودی که از صوت دارند، حاشیه‌ سود پایین اینترنت را پوشش ‌می‌دهند.

در صورتی که اگر تعرفه‌ صوت موبایل واقعی و مانند اینترنت ثابت که به‌طور متناسب کم‌شده، کاهش پیدا کند، تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی می‌شود.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، موجب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به‌جای ثابت باشد و این موضوع باعث شده برخی از شرکت‌هایFCP و ارائه‌دهنده اینترنت ثابت کم‌کم دچار مشکلات مالی و از بازار خارج شوند و در نتیجه مشترک‌شان را از دست بدهند و اگر این شرکت‌ها نتوانند کارشان را حفظ کنند، این صنف دچار بحران خواهد شد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا