کد خبر:104071
پ
نشست وزرای صمت و ارتباطات
با حضور وزرای صنعت و ارتباطات؛

رفع توقیف و قیمت‌گذاری گوشی‌های وارداتی در کارگروه تنظیم بازار تصویب شد

کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه در نشستی با حضور وزرای صنعت و ارتباطات حمایت از تولیدات داخلی باکیفیت و رفع توقیف گوشی‌های وارداتی را تصویب کرد.

کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه در نشستی با حضور وزرای صنعت و ارتباطات حمایت از تولیدات داخلی باکیفیت و رفع توقیف گوشی‌های وارداتی را تصویب کرد.

 

*** جلسه کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه در وزارت صمت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نشست کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه به میزبانی وزیر صنعت معدن و تجارت و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله گمرک، قوه قضائیه، دادستانی و وزارت اطلاعات و جمعی از بازرگانان و واردکنندگان صنایع الکترونیکی، تولیدکنندگان انواع صنایع مخابراتی و الکترونیکی برگزار شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست با اشاره به حمایت از تولید محصولات متنوع و تامین اقلام مخابراتی، گوشی تلفن همراه و سایر تجهیزات در حوزه تولیدIT و  ITC اظهار داشت:

خوشبختانه با استفاده از ظرفیت مناسب موجود برای توسعه تولید صنایع و تجهیزات مخابراتی و اتخاذ برنامه‌های حمایتی، می‌توان شاهد پیشرفت‌ این صنعت در کشور بود.

 

*** اقدام برای تولید مشترک و تنظیم بازار داخلی

 

رضا رحمانی در نشست کارگروه تنظیم بازار به سهم بالای فارغ‌التحصیلان در حوزه IT و ITC در کشور اشاره و تصریح کرد: 

اقدام و هماهنگی‌ برای تولید مشترک و تنظیم بازار داخلی، در افزایش تولید و اشتغالزایی برای فارغ التحصیلان این حوزه‌ها بسیار موثر خواهد بود.

 

*** اجرای دولت الکترونیک در وزارت صمت

 

وی ضمن اشاره به حرکت به سمت دولت الکترونیک در وزارت صمت گفت:

از سامانه‌های متعدد موجود در وزارت صمت برای خدمت‌رسانی و تسهیل بسیاری از امور در حوزه‌های مختلف تخصصی، و مرتبط شدن آنها در آینده‌ای نزدیک با دیگر سامانه‌های موثر در کشور ضمن افزایش نظارت در حوزه تولید و ‌تجارت، برای تصمیم‌سازی و‌ تصمیم‌گیری‌های کلان بهره‌برداری خواهیم کرد.

 

*** لزوم سرعت در ارائه مجوزهای وارداتی

 

در ادامه نشست کارگروه تنظیم بازار ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر رفع مسائل قضایی فروش گوشی‌هایی که نمی‌توانند در بازار عرضه شوند، تسهیل مجوز واردات گوشی را خواستار شد و اظهار کرد:

باید برای رفع کمبود بازار، شرایط دریافت مجوز برای واردکنندگان جدید به سرعت تسهیل شود.

 

*** افزایش عرضه و کاهش قیمت

 

جهرمی تصریح کرد: مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز و کمبود عرضه موجب بروز حباب در بازار موبایل شده است که امیدواریم با افزایش عرضه، هرچه سریع‌تر شاهد کاهش قیمت گوشی تلفن همراه باشیم.

وی در جلسه کارگروه تنظیم بازار تاکید کرد: با همکاری اصناف مربوطه و دستگاه‌های اجرایی مشکل عرضه و قیمت گوشی تلفن همراه مرتفع می‌شود.

 

*** حمایت از تولید داخلی

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمایت از تولید داخلی را در بهبود شرایط بازار بسیار موثر برشمرد و خواستار مساعدت وزارت صنعت با تولیدکنندگان این بخش شد.

جهرمی با اشاره به رتبه ۲۰ برند تلفن همراه داخلی (GLX) در گذشته، افزود:

گوشی GLX اکنون به رتبه هفتم برندهای بازار ایران صعود کرده که نشان می‌دهد اگر قیمت و کیفیت گوشی تولید داخل مطلوب باشد مردم به آن رغبت پیدا می‌کنند.

وی در ادامه جلسه کارگروه تنظیم بازار به تشریح اقدامات انجام شده در راستای کاهش قاچاق تلفن همراه پرداخت و گفت:

مبارزه با قاچاق گوشی‌های تلفن همراه، اقدام ارزشمندی در قالب دولت الکترونیک با محوریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود.

 

*** آمار ۹۵ درصد قاچاق گوشی همراه به صفر رسید

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: وزارت ارتباطات مسئولیت هماهنگی و پیشبرد مبارزه با قاچاق گوشی همراه را بر اساس توافقی که در جلسه سال گذشته با وزرای صمت، اقتصاد و … انجام شد، برعهده گرفت که با همدلی بین همه دستگاه‌ها از جمله وزارت صمت، اپراتورهای مخابراتی وزارت ارتباطات، گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز و وزارت اطلاعات، با نظارت، بروز توانمندی‌ها و عزم همگانی، آمار ۹۵ درصد قاچاق گوشی همراه به صفر رسید.

جهرمی با اشاره به اقدامات دستگاه‌ها در حوزه دولت الکترونیک گفت:

وزارت صمت به عنوان یکی از دستگاه‌های پیشتاز در حوزه دولت الکترونیک و کسب رتبه دوم کشوری در این زمینه، در تبادل اطلاعات و ارتباط‌دهی سامانه‌های تحت نظر خود بر خلاف بعضی دستگاه‌ها همواره با آغوش باز برخورد کرده است.

در نشست کارگروه تنظیم بازار ، راه‍کارهای کاهش قیمت تجهیزات الکترونیکی از جمله گوشی تلفن همراه و ارتقای کیفیت محصولات تولید داخل بررسی شد.

 

*** مصوبات کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه

 

کارگروه تنظیم بازار در اولین مصوبه خود به ستاد مبارزه با قاچاق کالا مأموریت تعیین تکلیف رفع توقیف و قیمت‌گذاری گوشی‌های موجود در انبارها، دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز و برنامه‌ریزی برای توزیع آنها با همکاری سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، دادستانی و تعزیرات حکومتی را محول کرد.

در مصوبه‌ای دیگر برای تسهیل و توسعه واردات گوشی تلفن همراه و در راستای رفع کمبود بازار و کاهش قیمت، استفاده از ظرفیت‌های واردکنندگان جدید با ارائه فراخوان وزارت صمت برای تامین گوشی‌های مورد نیاز بازار و تسهیل فرایند واردات برای تنظیم بازار داخلی تصویب شد.

حمایت‌ همه جانبه از تولیدات داخلی با کیفیت گوشی تلفن همراه از دیگر تصمیمات این کارگروه بود و مقرر شد، دفتر صنایع الکترونیک وزارت صنعت با همکاری معاونت فناوری وزارت ارتباطات طرح ویژه‌ای برای حمایت از شرکت‌های تولیدکننده گوشی تلفن همراه داشته باشند تا شرکت‌های داخلی با ارتقای کیفیت محصولات خود بتوانند بخشی از نیاز بازار را تامین کنند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در آخرین مصوبه کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه در وزارت صنعت مقرر شد، برای تسهیل در تامین منابع ارزی موردنیاز واردکنندگان گوشی تلفن همراه، از سوی وزاری صمت و ارتباطات موضوع در مذاکره با هیات دولت و رئیس کل بانک‌ مرکزی تعیین تکلیف گردد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع