کد خبر:104016
پ
بورس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

واکنش بازار سرمایه به سیاست‌های پولی و ارزی

فعالیت چهار روز کاری بورس تهران در هفته اخیر، اثرگذاری تغییرات در سیاست‌های پولی و ارزی بر قیمت بسیاری از سهام بازار سرمایه را نشان می‌دهد.

فعالیت چهار روز کاری بورس تهران در هفته اخیر، اثرگذاری تغییرات در سیاست‌های پولی و ارزی بر قیمت بسیاری از سهام بازار سرمایه را نشان می‌دهد.

 

***وضعیت بازار سرمایه در هفته اخیر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در چهار روز کاری بورس تهران طی هفته اخیر، قیمت بسیاری از سهام مخصوصا سهم‌های شاخص‌ساز با کاهش مواجه شد که کارشناسان، تغییرات در سیاست‌های پولی در کنار کاهش قیمت ارز را از عوامل این کاهش قیمت سهام در بازار سرمایه می‌دانند.

قیمت‌ سهم‌ها طی چهار روز کاری بورس تهران در این هفته با افت مواجه شد.

بسیاری از سهم‌ها در گروه پتروشیمی و پالایشی در روزهای اخیر به کاهش شاخص‌های بازار سرمایه دامن زدند.

 

*** کاهش قیمت سهام بانکی‌ها و خودرویی‌ها

 

همچنین بانکی‌ها و خودرویی‌ها که در روزهایی از هفته‌های گذشته، شاهد صف‌های خرید بودند، طی هفته جاری با کاهش قیمت مواجه شدند و گه‌گاه تعدادی از سهامداران برای فروش سهم‌هایشان در این گروه‌ها به صف ایستادند.

در ۳۰ آبان‌ امسال، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در تراز ۱۷۵ هزار و ۷۱۳ واحدی قرار داشت، اما با گذشت چهار روز کاری، این شاخص ۱۱ هزار و ۹۴۱ واحد افت کرد و تا عدد ۱۶۳ هزار و ۷۷۲ کاهش یافت.

شاخص آزاد شناور در بازار سرمایه نیز که در تاریخ مذکور در تراز ۱۸۷ هزار و ۴۸۴ واحدی بود با افت ۱۲ هزار و ۵۲۲ واحد در کانال ۱۷۴ هزار و ۹۶۲ واحدی قرار گرفت.

علاوه بر این‌ها شاخص بازار اول با ۹۵۶۸ واحد کاهش تراز ۱۲۰ هزار و ۳۹۲ واحدی را دید و شاخص بازار دوم با ۲۰ هزار و ۵۳ واحد کاهش تا رقم ۳۲۷ هزار و ۵۰۳ افت کرد.

 

*** افت ۱۱ هزار واحدی شاخص صنعت

 

همچنین شاخص صنعت نیز ۱۱ هزار و ۱۱۱ واحد کاهش یافت و به رقم ۱۴۸ هزار و ۶۹۱ واحدی رسید.

تعدادی از کارشناسان معتقدند که وضعیت اقتصادی حال حاضر باعث شده سرعت گردش پول به دلیل سیاست‌های جدید پولی عامل موثری در منفی شدن قیمت سهم‌ها باشد.

چندی پیش بانک مرکزی برای نقل و انتقال پول از طریق کارت‌های بانکی، سقف ۵۰ میلیون تومان را در نظر گرفته که این موضوع به یکی از  عوامل کاهش سرعت گردش پول در بازار سرمایه بدل شده است.

شتاب فزاینده افزایش قیمت ارز در نیمه اول سال ۱۳۹۷، سبب شد شرکت‌های صادرات‌محور در بازار سرمایه که طبیعتا ارزآور هستند از محل فروش محصولات‌شان سود بیشتری را شناسایی کنند و افزایش سودآوری آن‌ها سبب شد قیمت سهام‌شان رشد داشته باشد.

اما اکنون شرایط در بازار سرمایه کمی متفاوت شده است.

 

*** افت قیمت سهام نفتی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، از طرفی کاهش قیمت جهانی نفت سبب شده سهام نفتی‌ها به این افت قیمت‌ها واکنش نشان دهد.

اما در این روزها با انتشار گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌های بورسی معامله‌گران بازار سرمایه می‌توانند با در دست داشتن اطلاعات دقیق‌تری به صورت بنیادی اقدام به خرید و فروش کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع