کد خبر:104011
پ
سامانه نیما
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

مجموع معاملات سامانه نیما به ۱۰.۵ میلیارد یورو رسید

مجموع معاملات در سامانه نیما از نیمه مرداد ماه ۱۳۹۷ تاکنون در آستانه ۱۰.۵ میلیارد یورو قرار گرفت.

مجموع معاملات در سامانه نیما از نیمه مرداد ماه ۱۳۹۷ تاکنون در آستانه ۱۰.۵ میلیارد یورو قرار گرفت.

 

*** قیمت یورو در سامانه نیما

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر یورو در سامانه نیما به ۹۳۷۷ تومان رسیده که نسبت به دوشنبه با کاهش روبه‌رو بوده است.

 

*** مجموع معاملات در سامانه نیما

 

براساس این گزارش، مجموع معاملات در سامانه نیما از نیمه مردادماه تاکنون در آستانه ۱۰.۵ میلیارد یورو قرار گرفت و امروز به ۱۰ میلیارد و ۴۸۵ میلیون یورو رسیده است.

 

*** مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

 

با اعلام بانک مرکزی، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در همین مدت یعنی از نیمه مردادماه تاکنون به ۵ میلیارد و ۵۷۹ میلیون یورو و در مقابل مجموعه تأمین ارز برای واردات در مدت مذکور به ۴ میلیارد و ۹۰۶ میلیون یورو رسیده است.

در روز جاری نیز مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در بازار ثانویه به ۲۶ میلیون یورو رسید و همچنین مجموعه تأمین ارز بابت واردات امروز حدود ۲۱ میلیون یورو بوده است.

دولت با تغییر سیاست‌های ارزی خود از فروردین‌ماه سال جاری تصمیم گرفت برنامه‌ای را اجرایی سازد که براساس آن صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند ارز مورد نیاز و صادرات خود را در بازار ثانویه معامله کنند.

 

*** افزایش میزان ورود ارز به سامانه نیما

 

با اجرای این سیاست‌ها به تدریج میزان ورود ارز به سامانه نیما، افزایش یافت اما معافیت‌هایی برای برخی صادرکنندگان در نظر گرفته شده بود که باعث شد به اندازه انتظار ارز به این سامانه وارد نشود.

در همین راستا، از نیمه مردادماه دولت تصمیم گرفت تا با لغو معافیت‌ها، همه صادرکنندگان ارزی را وارد سامانه نیما کند تا علاوه بر تأمین ارز مورد نیاز برای واردکنندگان، ورود ارز به این سامانه را افزایش دهد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با این حال هنوز، انتظار می‌رود که با توجه به میزان صادرات قطعی اعلام شده توسط گمرک، باز هم حجم ورود ارز به سامانه نیما افزایش پیدا کند؛ در واقع انتظار از این سامانه بیشتر از این ارقامی است که تاکنون وارد شده است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع