اخبار برگزیده

کد خبر:103970
پ
معدن

شناسایی یک میلیارد تن ذخیره مواد معدنی در سیستان و بلوچستان

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان از ذخیره قطعی این استان جهت واگذاری به سرمایه‌گذاران بخش معدن که بیش از ۱ میلیارد و۱۰۰ میلیون تن است خبر داد.

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان از ذخیره مواد معدنی این استان، جهت واگذاری به سرمایه‌گذاران بخش معدن که بیش از ۱ میلیارد و۱۰۰ میلیون تن است خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، نادر میرشکار در بازدید از معدن و کارخانه فراوری مس چهل کوره واقع در منطقه گراغه گفت:فعالیت های معدنی با مراحل شناسایی، پی جویی و اکتشاف آغاز و در صورت رسیدن به نتیجه، عملیات استخراجی و بهره برداری ادامه می یابد و نهایتاً با عملیات کانه آرایی و سپس فرآوری تکمیل می شود.

به گفته وی در این زنجیره، اکتشاف و دقت در آن، اساس و مایه اصلی است تا جایی که، برای شناسایی استان و گذر از معدنکاری کوچک مقیاس به معدنکاری بزرگ مقیاس، همراه انجام این اقدامات، معدنکاری و اکتشاف کوچک مقیاس نیز کماکان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته است.

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: تعداد ۳۷۰ معدن در استان با میزان استخراج سالانه بیش از ۱۵ میلیون تن است. که ۶۲% از معادن از نوع مصالح ساختمانی (شن و ماسه،خاک رس، آهک و مارن، لوماشل، شیل و ماسه سنگ، انواع سنگ لاشه، پوزولان)، ۱۱% معادن از نوع سنگ های تزئینی و نما (گرانیت، مرمر، تراورتن، سنگ چینی، مرمریت، تراکیت)، ۹% معادن از نوع غیرفلزی (منیزیت، سیلیس، گل سفید، تالک، خاک صنعتی، زئولیت، کلسیت، گارنت) و ۱۸% معادن از نوع فلزی (آنتیموان، کرومیت، منگنز، مس، آهن، تیتانیوم، طلا) است.

میرشکار مهمترین مواد معدنی استان را شن و ماسه- خاک رس- آهک و مارن- لوماشل- شیل و ماسه سنگ – انواع سنگ لاشه – پوزولان-کائولن – گچ خاکی (مصالح ساختمانی)، گرانیت- مرمر- تراورتن- تراکیت – سنگ چینی- مرمریت (سنگهای تزئینی و نما ) – کرومیت – منگنز – مس – آهن – تیتانیوم (مواد معدنی فلزی) و منیزیت – سیلیس – گل سفید – تالک – خاک صنعتی – زئولیت – کلسیت – گارنت (مواد معدنی غیر فلزی) عنوان کرد.

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در ادامه گفت:این استان ظرفیتهای بسیار مناسبی در زمینه مواد معدنی دارد که استان را متمایز کرده است و فعالیت های اکتشافی نیز در این زمینه صورت پذیرفته و در حال انجام نیز است و خوشبختانه ایمیدرو و شرکتهای توسعه ای در حال حاضر در استان فعالیتهای چشمگیری را در دست اجرا و اقدام دارند.

وی گفت: کرومیت، سیمان و سیلیس از عمده مواد معدنی و فرآوری شده ، هستند که از استان صادر می شوند و زنجیره آهن و مس نیز در استان تکمیل شده است.

میرشکار افزود: دولت سرمایه گذاری های مناسبی در زمینه معدن و صنایع معدنی در استان انجام داده که می توان به پروژه آنتیموان، فولاد مکران چابهار،مس چهل کوره، اکتشافات ۸۵ هزار کیلومتری در سطح استان و انجام عملیات ژئو فیزیک هوایی و تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس یک صد هزارم و یک پنجاه هزارم نیز اشاره کرد.

وی در پایان گفت: معدن و کارخانه فرآوری مس چهل کوره پس از افتتاح توسط ریاست محترم جمهوری در سال ۹۵ با توان مضاعف در حال اکتشاف پهنه های جدید، بهره برداری و فرآوری مس با استفاده از توان نیروهای متخصص و بومی می باشد که جای تقدیر از مدیران این مجموعه را دارد.

گفتنی است: معدن و کارخانه فرآوری مس چهل کوره در ۱۲۰ کیلیومتری شمال غرب زاهدان در منطقه نصرت آباد و در روستای گراغه واقع گردیده است که در دهم اسفند ماه ۹۵ و در سفر ریاست محترم جمهوری به بهره برداری رسید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع