کد خبر:104187
پ
۳۴۳f41eb-5bf8-42bb-b1c3-31f183abe3b6
وزیر کار در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون مطرح کرد

جایگاه تعاونی‌ها در اشتغال‌زایی و برندسازی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون بر اهمیت جایگاه تعاونی‌ها در کسب بازارهای جهانی، برندسازی و اشتغال‌زایی تأکید کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون بر اهمیت جایگاه تعاونی‌ها در کسب بازارهای جهانی، برندسازی و اشتغال‌زایی تأکید کرد.

 

*** جایگاه تعاونی‌ها صرفا بنگاه‌داری نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در افتتاحییه سیزدهمین اجلاس منطقه‌ای تعاون در آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت:

دولت مصمم به مساعدت با تعاونی‌ها برای دست یابی به بازارهای جهانی، شبکه‌سازی و برندسازی است.

محمد شریعتمداری در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون با اشاره به اینکه تعاونی‌ها معمولا در شرایط سخت ظهور و بروز پیدا می‌کنند، ادامه داد:

تعاونی‌ها در جایی که قواعد معمول حاکم توان حل مشکلات را ندارند می‌توانند با تجمیع توان مردمی موفق عمل کنند.

وی تعاون را نه صرفاً بنگاه‌داری بلکه نوعی فرهنگ برشمرد که به هم‌افزایی توانایی‌های خرد و ایجاد توانایی بزرگ فکر می‌کند و بدین ترتیب عدالت را به همراه دارد.

 

*** جایگاه تعاون در قانون اساسی جمهوری اسلامی

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون با اشاره به جایگاه تعاونی‌ها در قانون اساسی جمهوری اسلامی به عنوان رکن دوم اقتصاد، تصریح کرد:

از ابتدای پیروزی انقلاب اندیشه‌هایی در قدرت یا تضعیف این فرهنگ کار کردند؛ برخی که آن را ملهم از فرهنگ چپ سوسیالیسم و کمونیسم می‌دانستند معتقد به تقویت آن نبودند اما متدینین و رهبران انقلاب عقاید اقتصادی مبتنی بر دین را سازگار با منش تعاون می‌دانستند و آن را محترم می‌شمردند.

 

*** نقش شهید بهشتی در توسعه فرهنگ تعاون

 

شریعتمداری در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون با اشاره به نقش شهید بهشتی در توسعه فرهنگ تعاون و توصیه‌های مکرر ایشان تصریح کرد:

جایگاه تعاونی‌ها در زمان جنگ و در زمینه توزیع کالاهای اساسی جایگاه رفیعی بود و در آن شرایط وقت اقتصادی در شرایط جنگی کاری که تعاونی‌ها انجام می‌دادند شبیه عبادت بود.

 

*** ۵۲ درصد مردم عضو تعاونی‌ها هستند

 

وی جایگاه تعاونی‌ها را در تفکر امروز مردم کشورمان نیز جایگاه خوبی ارزیابی کرد و گفت:

در ۴۰ سال اخیر به طور متوسط سالانه ۱۱.۸ درصد افزایش تعداد تعاونی‌ها را داشته‌ایم که تعداد تعاونی‌ها اکنون به ۹۰ هزار تعاونی در سطح کشور رسیده که عموماً نیز فعال هستند.

 

*** افزایش تعداد اعضای تعاونی‌ها

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون همچنین با اشاره به آمار افزایش تعداد اعضای تعاونی‌ها، تأکید کرد:

این آمارها نشان‌گر حرکت رو به رشد فرهنگ تعاونی و جایگاه تعاونی‌ها در کشور است.

شریعتمداری به حوزه فعالیت تعاونی‌ها نیز اشاره کرد و گفت:

در سال ۵۷ تنها ۴.۸ درصد از مردم عضو تعاونی‌ها بودند و اکنون ۵۲ درصد در تعاونی‌ها عضویت دارند.

 

*** اهمیت اشتغال در بخش تعاون

 

وی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون به اهمیت اشتغال در بخش تعاون اشاره کرد و افزود:

اکنون یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در حوزه تعاونی‌ها مشغول به کار هستند که با توسعه فرهنگ و جایگاه تعاونی‌ها و با توجه به جوان بودن جمعیت کشور این رقم می‌تواند رو به رشد باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آماری هم از عضویت زنان در بخش تعاون بیان کرد و گفت:

سهم بانوان از بخش تعاون در سال ۵۷، ۱۰ درصد بوده که در سال ۹۷ به ۲۶ درصد رسیده است که نشانگر توسعه و نگاه به سهم زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در این بخش است.

شریعتمداری به برنامه‌های دولت دوازدهم برای توسعه بخش تعاون اشاره کرد و گفت:

تقویت اتاق تعاون به عنوان پارلمان این بخش از اولویت‌های ما در دولت بوده است اما دولت می‌خواهد تسهیل‌گر، مشوق و ناظر باشد و فعالیت‌های مختلف را به مردم واگذار کند.

 

*** افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون

 

وی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون همچنین افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون برای کمک به تجمیع سرمایه‌های خرد را از دیگر برنامه‌های دولت برای تأمین مالی تعاونی‌ها عنوان کرد که با حمایت مجلس امکان تحقق آن وجود دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با تأکید بر اینکه تقویت جایگاه تعاونی‌ها نیازمند برخورداری از پایه‌های آماری مناسب است از اهتمام دولت برای ایجاد سامانه آماری در بخش تعاون خبر داد.

 

*** آمادگی دولت برای سه نوع مساعدت با تعاونی‌ها

 

شریعتمداری در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون همچنین از تصمیم دولت به مساعدت به تعاونی‌ها در بخش‌های دستیابی به بازارهای جهانی، شبکه‌سازی و برندسازی خبر داد و گفت:

باید شرایط لازم برای دستیابی تعاونی‌ها به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی را فراهم کنیم.

وی همچنین با اشاره به جایگاه تعاونی‌ها در اصل ۴۴ قانون اساسی، تصریح کرد:

در این اصل سهم ۲۰ درصدی تعاونی از کل واگذاری‌ها دیده شده است که تحقق آن به مردمی‌سازی اقتصاد که سازگار با فرهنگ ایرانی اسلامی است کمک می‌کند.

 

*** ضرورت ترویج فرهنگ تعاون

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون بر ترویج فرهنگ تعاون و نیازسنجی در این بخش تأکید کرد و به ایجاد تعاونی‌های دانش‌آموزی، کرسی‌های تعاونی در دانشگاه‌های کشور و ترویج فکر و اندیشه تعاون اشاره کرد و گفت:

این موارد از مهم‌ترین اهداف ما است که آغاز شده و با قوت ادامه خواهد داشت.

شریعتمداری در ادامه به نقش و جایگاه تعاونی‌ها در رونق اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت:

در این زمینه و در شرایط سخت برای تاب‌آوری اقتصاد قدم‌های اساسی برخواهیم داشت و روستاتعاون از برنامه‌های جدی دولت است.

وی به نمونه‌هایی از تعاونی‌های موفق در عرصه بین‌المللی و کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و دیگر برنامه دولت را حمایت از تأسیس تعاونی‌های فراگیر ملی برشمرد.

 

*** یافتن حلقه‌های مفقوده در ایجاد زنجیره ارزش

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون یافتن حلقه‌های مفقوده در ایجاد زنجیره ارزش را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرد که با نگاه ویژه به بخش تعاونی‌ها سرعت و شتاب بیشتری خواهد یافت.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر جایگاه تعاونی‌ها در اعتقادات دینی مردم ایران، از عضویت ایران در هیأت مدیره اتحادیه تعاونی آسیا و اقیانوسیه استقبال و اظهار امیدواری کرد که در سایر مجامع جهانی مرتبط با تعاونی بخش تعاون ایران بتواند ایفای نقش کند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید