کد خبر:103617
پ
محمدحسین مقیسه
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک مطرح کرد

سهم یک میلیونی هر واحد صنعتی از صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری

مدیرعامل صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک از اختصاص سهم ناچیز یک میلیون تومانی برای حدود ۶۸۰ هزار واحد کوچک تولیدی و صنعتی در صورت درخواست صدور ضمانت‌نامه خبر داد. 

مدیرعامل صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک از اختصاص سهم ناچیز یک میلیون تومانی برای حدود ۶۸۰ هزار واحد کوچک تولیدی و صنعتی در صورت درخواست صدور ضمانت‌نامه خبر داد. 

 

*** ریسک‌ صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری در صدور ضمانت‌نامه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، با اشاره به میزان سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و استانداردهایی که در خصوص میزان سرمایه صندوق‌های ضمانت برای پوشش ریسک واحدهای صنعتی وجود دارد، اظهار داشت:

اصولا صندوق‌های ضمانت سرمایه‌گذاری زمانی‌که می‌خواهند در فضای کسب‌وکار اقدام به فعالیت و قبول ریسک کنند، براساس استانداردها در شرایط عادی اقتصادی بین ۵ تا ۶ برابر میزان سرمایه خود، ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری صادر می‌کنند و در زمانی‌که شرایط اقتصادی یک کشور از توسعه‌یافتگی برخوردار باشد، این میزان به ۸ تا ۹ برابر افزایش می‌یابد و اگر شرایط و فضای کسب‌وکار در یک کشور نامساعد باشد، میزان ضمانت سرمایه‌گذاری به سه تا چهار برابر سرمایه صندوق کاهش می‌یابد.

 

*** مدیریت منابع و خسارات

 

محمدحسین مقیسه ادامه داد: اگر عدم بازپرداخت تسهیلات در سررسید از سوی واحدهای صنعتی رخ دهد، طبیعتا نظام بانکی وجه ضمانت‌نامه را از صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری طلب می‌کند بنابراین باید نسبت کفایت سرمایه توسط صندوق ضمانت لحاظ شود تا بتوان میزان منابع و خسارات را مدیریت کرد.

وی با اشاره به وضعیت کشورهای توسعه‌یافته و عقب‌مانده از لحاظ اقتصادی در بخش صدور ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری، بیان کرد:

در فضایی که کشورها با توسعه‌یافتگی اقتصادی مواجه هستند، احتمال عدم بازپرداخت تسهیلات کاهش می‌یابد و ریسک‌ها پایین است و صندوق‌های ضمانت با ریسک‌های پایین‌تری ضمانت‌نامه صادر می‌کنند و طبیعتا باید نسبتا کفایت سرمایه را به میزان بالاتری لحاظ کنند.

 

*** سرمایه مورد نیاز صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری

 

مدیرعامل صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به این‌که ۶۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی و ۸۰ هزار واحد کوچک صنعتی می‌توانند از خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بهره‌مند شوند، ادامه داد:

در سال ۱۳۹۳ سرمایه پرداخت شده به این صندوق معادل ۳۵ میلیارد تومان بود و در سال ۱۳۹۴ این رقم به ۱۱۰ میلیارد افزایش یافت، اما در سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ این رقم ثابت مانده است.

مقیسه افزود: در حال حاضر می‌توان برای ۶۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی و ۸۰ هزار واحد کوچک صنعتی ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری صادر کرد و این در حالی است که صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک می‌تواند ۶۶۰ میلیارد تومان را به این امر اختصاص دهد که در حال حاضر نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه در سال جاری برای ۴۰۰ واحد صنعتی صادر شده است.

 

*** سهم یک میلیون تومانی واحدهای کوچک صنعتی

 

وی با تصریح این‌که اگر تمام ۶۸۰ هزار واحد صنفی تولیدی و کوچک صنعتی بخواهند از خدمات صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بهره‌ ببرند رقمی حدود یک میلیون تومان به هر واحد اختصاص می‌یابد، تاکید کرد:

متاسفانه این رقم بسیار ناچیز است و اگر صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بخواهد به شکل شایسته‌ای فعالیت کند، عملکرد مناسب با این ارقام امکان‌پذیر نخواهد بود.

هرچند که امسال نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری برای ۴۰۰ واحد صنعتی صادر شده است، اما در حال حاضر سقف صدور ضمانت‌نامه پر شده و عملا اگر بخواهیم برای واحدهای متقاضی، ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری صادر کنیم، باید در مورد برخی واحدها زمان تسویه سررسید شود.

 

*** لزوم اختصاص سهم ۵۰۰ میلیارد تومانی در بودجه ۹۸ 

 

مدیرعامل صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های سرمایه‌ای امکان صدور ضمانت‌نامه در طرح‌های ملی پوشاک و طرح توسعه پایدار مناطق روستایی برای فعالیت واحدهای کوچک صنعتی و صنفی تولیدی وجود ندارد و پیشنهاد ما این است که در بودجه سال ۱۳۹۸، رقم ۵۰۰ میلیارد تومانی برای صندوق اختصاص یابد تا بتوان حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای واحدهای صنفی تولیدی و واحدهای کوچک صنعتی صادر کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در پایان به سرمایه صندوق‌های ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و نیز میزان ضمانت‌نامه‌های صادر شده در کره جنوبی اشاره و خاطرنشان کرد: 

قدیمی‌ترین صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در کره جنوبی که صرفا ۵۰ درصد بازار این کشور را در اختیار دارد، دارای ۵ میلیارد دلار سرمایه است.

علاوه بر این دو صندوق دیگر نیز در کره جنوبی فعالیت می‌کنند که سرمایه آنها رقمی معادل ۵ میلیارد دلار می‌شود؛ بنابراین مجموعه سه صندوق ضمانت‌ سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در کره جنوبی سرمایه‌ای معادل ۱۰ میلیارد دلار دارند و حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ضمانت‌نامه صادر می‌کنند،‌ در حالی‌که این سرمایه در ایران معادل ۱۱۰ میلیارد تومان است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید