کد خبر:103476
پ
محمدرضا مودودی
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کرد

مشارکت قدرتمند بخش خصوصی سدی در برابر تحریم‌ها

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران مشارکت قدرتمند بخش خصوصی در سیاستگذاری‌ها و اجرای آن را از مهم‌ترین ابزارها در برابر مقابله با تحریم دانست.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران مشارکت قدرتمند بخش خصوصی در سیاستگذاری‌ها و اجرای آن را از مهم‌ترین ابزارها در برابر مقابله با تحریم دانست.

 

*** مقابله بخش خصوصی با جنگ اقتصادی آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، جنگ نوین آمریکا در عرصه اقتصادی را جنگ مالی و دیجیتالی عنوان کرد و اظهار داشت:

آمریکا چه در کنترل مسیر کشتی‌ها به وسیله جی پی اس، چه در مورد تبادلات مالی از طریق سوئیفت و چه از دلار به عنوان پایه پولی تجارت دنیا، بحران‌هایی را ایجاد کرده که همگی تجارت ایران را هدف قرار داده است.

آمریکا می‌خواهد از یک سو مصارف ارزی ایران را با هدف تشویق واردات کالاهای لوکس و غیرضروری افزایش دهد و از سوی دیگر با ایجاد محدودیت در صادرات، کاهش درآمد ارزی ایران را رقم بزند.

 

*** کاهش ارزش پولی بر جذابیت صادرات ایران افزوده است

 

مودودی افزود: کاهش ارزش پول ملی، گرچه محدودیت‌هایی را موجب شده اما در عین حال، بر جذابیت صادرات ایران افزوده و این خود نقطه ضعف سیاست‌ها و برنامه‌‌های آمریکا است.

گرچه ممنوعیت صادرات کالاهایی که ارز دولتی به آنها تعلق می‌گیرد کاملاً منطقی است، اما باید مراقب بود که ضوابط غیرضروری باعث تضعیف صادرات غیرنفتی کشور نشود، چرا که صادرات در اوضاع کنونی تنها راه نجات کشور از تحریم‌ها است و باید به بخش خصوصی اعتماد کرد تا خود محصول صادراتی‌اش را معرفی کرده و سهم خود را در بازارهای منطقه و به خصوص در کشورهایی که مشکلات حمل و نقل کمتری وجود دارد، مدیریت کنند.

 

*** لزوم توسعه برند ملی

 

وی نکته حائز اهمیت در شرایط موجود را سرمایه‌گذاری روی برند ایران دانست و گفت:

در نظر گرفتن کیفیت کالای صادراتی، خط بطلانی بر تلاش‌های آمریکا در راستای تخریب چهره ایران در عرصه بین‌المللی است ما باید حس اعتماد و حمایت افکار عمومی جهان از ایران و کالای ایرانی را تقویت کنیم که این موضوع در قالب توسعه برند ملی توسط سازمان توسعه تجارت ایران دنبال می‌شود.

بنابراین، با ساماندهی فرآیند صادرات و مدیریت صحیح با کمک بخش خصوصی برنامه‌های ترویجی را به گونه‌ای هدفمند دنبال کنیم که با کمترین میزان هزینه، بیشترین بهره را از حوزه‌های مختلف صادرات و بازارهای پیرامونی ببریم.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در پایان مشارکت قدرتمند بخش خصوصی در برنامه‌ریزی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها، سیاستگذاری‌ها و اجرای آن را از مهم‌ترین ابزارها در برابر تحریم عنوان کرد و اذعان داشت:

نقش ویژه ظرفیت بخش خصوصی در استفاده از  فرصت‌ها و یافتن راه‌هایی برای فلج کردن تحریم نیاز امروز اقتصاد کشور است.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع