کد خبر:103509
پ
نرخ تورم
مرکز آمار اعلام کرد

رشد ۱۵٫۶ درصدی نرخ تورم مصرف‌کننده

مرکز آمار ایران نرخ تورم مصرف‌کننده کشور در پایان آبان ماه سال جاری را با ۲.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل از آن، ۱۵.۶ درصد اعلام کرد.

مرکز آمار ایران نرخ تورم مصرف‌کننده کشور در پایان آبان ماه سال جاری را با ۲.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل از آن، ۱۵.۶ درصد اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در آبان ماه ١٣٩٧ به عدد ١۴٧,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر نرخ تورم مصرف‌کننده نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل (٣٢.۴ درصد) ٢.١ واحد درصد افزایش داشته است.

 

*** افزایش نرخ تورم مصرف‌کننده برای خانوارهای کشور

 

در آبان ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩۵) به ١۴٧,٨ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣۴,٩ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣۴,٩ درصد بیشتر از آبان ١٣٩۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (٣٢,٨ درصد) ٢.١ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٣٩٧ به ١۵.۶ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (١٣,۴ درصد) ٢.٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ تورم مصرف‌کننده در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۴,١ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ٢.٠ درصد افزایش نشان می دهد.

درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به آبان ماه ١٣٩۶ برای این دو گروه به ترتیب ۵٠.٣ و ٢٩.٠ درصد است.

 

*** نرخ تورم مصرف ‌کننده خانوارهای شهری 

 

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در آبان ماه ١٣٩٧ به عدد ١۴٧,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣۴,۵ درصد است که نسبت به ماه قبل (٣٢,۴ درصد) ٢.١ واحد درصد افزایش داشته است.

 

*** نرخ تورم خانوارهای روستایی 

 

نرخ تورم مصرف‌کننده برای خانوارهای روستایی کشور در آبان ماه ١٣٩٧ به عدد ١۵٠,٨ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣٧,٣ درصد است که نسبت به ماه قبل (٣۵,٣ درصد) ٢.٠ واحد درصد افزایش داشته است.

 

*** تغییرات قیمت‌ کالاهای خوراکی در ماه جاری

 

در ماه جاری اکثر بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده‌اند.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه «گوشت» (انواع ماهی، گوشت گوسفند و گوشت گاو)، گروه «میوه و خشکبار» (پسته، مغز بادام، مغز گردو، موز)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (شیر پاستوریزه، خامه پاستوریزه و پنیر پاستوریزه)، گروه «محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (سس گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی)، گروه «آشامیدنی‌ها» (نوشابه گازدار) و گروه «نان و غلات» (انواع نان و رشته آش) می‌باشد.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» (انواع شوینده‌ها)، گروه «پوشاک و کفش» گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (دستمال کاغذی و لوازم آرایشی و بهداشتی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

 

*** درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٣٩٧ برای دهک‌های مختلف هزینه ای از ١۴,٨ درصد برای دهک اول تا ١۶.٨ درصد برای دهک دهم است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع