اخبار برگزیده

کد خبر:103584
پ
بهرام پارسایی
عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی خبر داد

بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار مجلس

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی با تشریح آخرین وضعیت طرح ساماندهی بازار خودرو از بررسی این پیشنهاد در صحن علنی مجلس خبر داد. 

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی با تشریح آخرین وضعیت طرح ساماندهی بازار خودرو از بررسی این پیشنهاد کمیسیون در صحن علنی مجلس خبر داد. 

 

*** آخرین وضعیت طرح ساماندهی بازار خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی با تشریح آخرین وضعیت طرح ساماندهی بازار خودرو و اهداف این طرح، اظهار داشت:

در  هفته جاری اصل طرح و یا پیشنهاد کمیسیون به رای مجلس گذاشته خواهد شد.

بهرام پارسایی افزود: در نطق بسیاری از همکاران گله از وضعیت صنعت خودرو کشور، عدم ارائه خدمات پس از فروش مناسب، عدم انجام تعهدات توسط خودروسازان و گرانی بی‌رویه و بی‌دلیل قیمت خودرو وجود دارد.

وی در خصوص آخرین وضعیت طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس بیان کرد:

طرح یک فوریتی چندین ماه پیش ارائه داده شده است ولی در کمیسیون معطل ماند.

نهایتا پیشنهاد مسکوت ماندن توسط کمیسیون در مجلس رای نیاورد.

قرار شد در مدت یک ماهه، از اول مهر ماه، کمیسیون نظر خود را به مجلس اعلام کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون دو ماه گذشته و متاسفانه کمیسیون نظر خود را نسبت به طرح ساماندهی بازار خودرو اعلام نکرده است، پس به ناچار هفته گذشته نامه‌ای به هیات رئیسه ارسال شد که با توجه به رای مجلس مبنی بر لزوم اعلام نظر یک ماهه و عدم اعلام نظر کمیسیون تا این لحظه، اصل طرح به مجلس آمده و به رای مجلس گذاشته شود.

پارسایی افزود: در هفته جاری اصل طرح ساماندهی بازار خودرو یا پیشنهاد کمیسیون به مجلس می‌آید.

با توجه به جمیع شرایط و اینکه نمایندگان کاملا در حوزه انتخابیه خود آگاه هستند و مردم گلایه‌های خود را به نمایندگان می‌رسانند، امیدواریم طرح ساماندهی بازار خودرو که چند هدف دارد، تصویب شود.

 

*** اهداف طرح ساماندهی بازار خودرو

 

وی در خصوص اهداف طرح ساماندهی بازار خودرو گفت:

یکی از اهداف، نظارت بر بازار خودرو و قیمت‌گذاری است.

دیگری نظارت بر بازار خودرو و نحوه ارائه خدمات و پاسخگویی خودروسازان به مشتریان است.

هدف دیگر افزایش امنیت و ایمنی خودروها و مساله اصلی آن نیز ایجاد فضای رقابتی در بازار خودرو است، زیرا چندین دهه است که به واسطه انحصار، هیچ ترقی و پیشرفتی در صنعت خودرو کشور نمی‌بینیم.

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی افزود: هدف دیگر طرح، کمک به کاهش آلایندگی و مشکلات زیست محیطی است که این مساله به علت عرضه سوخت ناقص یا مصرف بالای سوخت خودروهای داخلی است.

در یک فضای رقابتی، تمام این مشکلات حل می‌شود و حفظ حقوق مشتری که در راس آن قرار دارد هدف طرح اولیه ما است.

منتهی در کمیسیون به طور جدی به اهداف اصلی طرح ساماندهی بازار خودرو خدشه وارد شده که البته اگر طرح اولیه ارائه شود امیدواریم رای بیاورد و اگر طرح مطابق با نظر کمیسیون هم به مجلس ارائه شود ما برای برگشت به آن طرح و تامین انتظاراتی که ارائه دهندگان طرح داشته‌اند، پیشنهاداتی داریم.

 

*** عدم تناسب عرضه و تقاضا

 

پارسایی درخصوص تفاوت زیاد قیمت کارخانه و بازار و راهکار حل آن گفت: دلیل این امر این است که خودروسازان نمی‌توانند عرضه و تقاضا را تنظیم کنند.

قطعا اگر عرضه و تقاضا تنطیم بود باعث افزایش قیمت نمی‌شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی در پایان با توجه به سوءاستفاده سودجویان از این شرایط، گفت:

دلالان از همین عدم تناسب عرضه و تقاضا سودجویی می‌کنند وگرنه اگر عرضه به حد کافی باشد هیچ سودجویی نمی‌تواند منفعت طلبی داشته باشد.

از سوی دیگر عدم انجام تعهد خودروسازان مطرح است.

خودروسازان تعهد کرده‌اند که سال گذشته تعداد زیادی خودرو را به مشتریان تحویل دهند ولی متاسفانه هنوز بسیاری از مشتریان خودروی خود را تحویل نگرفته‌اند.

بنابراین طبیعی است که به سمت این بازار پیش رویم.

 

 

*سیفی/۲۵۹۵۴۱۵۵۰۱

 

 

انتهای پیام///

منبع
سازمان خبری خبر خوردرو