اخبار برگزیده

کد خبر:103548
پ
اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

نشست تجاری اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران و کنفدراسیون صنایع ایتالیا

نشست تجاری اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران و کنفدراسیون صنایع ایتالیا با حضور وزیر امور خارجه ایران در رم برگزار شد.

نشست تجاری اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران و کنفدراسیون صنایع ایتالیا با حضور وزیر امور خارجه ایران در رم برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نشست تجاری اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران و کنفدراسیون صنایع ایتالیا با حضور وزیر امور خارجه ایران در رم برگزار شد.

 

*** نشست اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این نشست که جمعی از کارآفرینان ایتالیایی، معاون وزیر خارجه ایتالیا، رئیس اتاق بازرگانی ایتالیا و معاون اتحادیه اتاق‌های بازرگانی ایتالیا و رئیس آژانس بین‌المللی‌سازی صنایع ایتالیا حضور داشتند، الساندرلو رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران با اشاره به سوابق تاریخی روابط بازرگانی دو کشور، به حجم ۵ میلیارد یورویی تجارت دو کشور که ایتالیا را شریک نخست تجاری در اروپا نموده، اشاره و اظهار امیدواری کرد ایتالیا همچنان این جایگاه را حفظ کند.

 

*** وجود زمینه فعالیت تجاری شرکت‌های ایتالیایی در ایران

 

وی تاکید کرد: شرکت‌های ایتالیایی زمینه‌های خوبی برای کار در ایران دارند و با گذر از برخی مشکلات، می‌توان روابط اقتصادی و تجاری را حفظ کرد و گسترش داد.

 

*** هدف از برجام عادی سازی روابط تجاری بوده است

 

وزیر امور خارجه ایران نیز در این نشست به روابط عمیق تاریخی و فرهنگی دو کشور اشاره کرد و افزود:
یکی از اهداف برجام عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران بوده است که در حال حاضر با قلدری دولت ترامپ و ایجاد مانع برای سایر کشورهای جهان مواجه شده است.

اگر آمریکایی‌ها دوست ندارند یا نمی‌توانند از فرصت‌های تجاری و اقتصادی در ایران بهره ببرند، چه حقی دارند برای شرکت‌های جهان که می‌خواهند با ایران همکاری کنند به طور غیر قانونی مانع‌تراشی کنند؟! شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی باید بدون هیچ مانعی از فرصت‌های تجاری و اقتصادی عظیم دو کشور بهره ببرند.

 

*** تسهیل همکاری‌های تجاری از طریق اتحادیه اروپا

 

محمدجواد ظریف خاطرنشان کرد: راه‌های زیادی برای همکاری شرکت‌های دو کشور وجود دارد که در حال هموار کردن این راه‌ها از طریق اتحادیه اروپا و یا همکاری‌های دو جانبه هستیم.

 

*** ما برجام را مذاکره نکردیم

 

وی با تاکید بر نقش و اهمیت مردم ایران به عنوان تنها پشتوانه و تکیه‌گاه کشور اظهار داشت:
ما برجام را مذاکره نکردیم که به دنبال بهانه برای کنار گذاشتن آن باشیم اما چنانچه مردم ایران احساس کنند سایر شرکای برجام نمی‌خواهند یا نمی‌توانند منافع آنها را تامین نمایند و آن را به دولت منتقل کنند، این نظر برای ما محور تصمیم‌گیری خواهد بود و ما انتخاب‌های مختلفی خواهیم داشت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان نشست اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران چند تن از مدیران شرکت‌های ایتالیایی به طرح دیدگاه‌های خود و پرسش پرداختند که از سوی وزیر امور خارجه پاسخ داده شد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع