کد خبر:103293
پ
شکوری
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خبر داد

رشد صادرات غیرنفتی با افزایش نرخ ارز

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزایش نرخ ارز را یکی از دلایل رشد صادرات غیرنفتی دانست.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزایش نرخ ارز را یکی از دلایل رشد صادرات غیرنفتی دانست.

 

*** رشد صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی درباره رشد ۱۲٫۵ درصدی صادرات غیرنفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اظهار کرد: درباره افزایش صادرات آمارهای مختلفی مطرح می‌شود اما به طور کلی میزان صادرات از نظر ارزش در حدود ۱۲٫۵ تا ۱۳ درصد به لحاظ ارزش دلاری افزایش پیدا کرده است. البته این رشد علی‌رغم کاهش صادرات از نظر وزنی صورت گرفته است.

بهرام شکوری تصریح کرد: بدون شک این اتفاق حاصل افزایش نرخ ارز بوده است.

 

به گفته شکوری، پتروشیمی‌ها باحدود  ۳۴درصد بیشترین سهم را در این افزایش داشته‌اند. پس از آن سایر صنایع با ۵۵ درصد و میعانات گازی با نزدیک ۱۰ درصد در این رشد نقش آفرینی کرده‌اند.

شکوری با اشاره به سهم بخش معدن در این رشد افزود: بخش معدن در افزایش صادرات غیرنفتی نقشی حدود ۳درصد داشته است. البته در ارتباط با صنایع، فولادی‌ها و مس بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر رشد صادرات غیرنفتی در کنار موضوع نرخ ارز، بیان کرد:

به هر حال عوامل بسیاری بر حوزه صادرات تاثیرگذار است اما ارز نیز یکی از عوامل مهم اثر گذار محسوب می‌شود. اتفاقی که از سال گذشته رخ داد و ارزش پول ملی کاهش پیدا کرد هرچند موضوع خوبی نیست اما فرصت یا ابزاری است که می‌توان از آن برای توسعه صادرات استفاده کرد.

 

*** افزایش نرخ ارز با کاهش ارزش پول ملی

 

شکوری افزود: البته در دنیا برخی کشورها در برهه‌ای از زمان ارزش پول ملی خود را کاهش دادند، به عنوان مثال ژاپن در مقطعی ارزش پول ملی خود را کاهش داد تا ارزش صادرات آن به کشورهای مختلف از جمله امریکا افزایش پیدا کند.

چین نیز این کار را درباره یوآن انجام داد تا میزان صادرات به امریکا افزایش یافته و در نهایت یک مازاد تجاری را نسبت امریکا کسب کند.

در ایران نیز کاهش پول ملی و افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد و می‌توانست یک ابزار مناسب برای جهش صادرات به ویژه صادرات غیرنفتی و به دنبال آن شاهد کاهش واردات باشیم.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این جهش رخ نداده است، ادامه داد:

امروز یک جهش صادراتی را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم  همچنین واردات نیز نسبت به مدت مشابه باکاهش ۱۲ درصدی همراه بود، اما آنچه افزایش نرخ ارز می‌توانست ایجاد کند، افزایش بیش از ۱۲٫۵ درصد بوده است اما سیاست گذاری‌های دولت در بخش ارز به ویژه در ابتدای سال جاری شاید مانعی برای این جهش صادراتی بود و متاسفانه این موضوع تا به امروز استمرار داشته است.

شکوری با اشاره به موضوع ارز بیان کرد: نه تنها در دولت یازدهم و دوازدهم بلکه در دولت‌های گذشته نیز در دوره اول ریاست جمهوری به جهت حفظ آراء برای دوره دوم سعی کردند تا نرخ دلار ثابت بماند اما به طور معمول در دوره دوم ریاست جمهوری شاهد افزایش قیمت هستیم، اما این افزایش خارج از حالت عادی بوده و نه تنها به صادرات کمک کرده بلکه آن را با مشکل همراه کرده است.

وی ادامه داد: اگر با توجه به تورم موجود در کشور می‌توانستند این افزایش نرخ ارز را ایجاد کنند، شاید مشکلاتی برای صادرات ایجاد نمی‌شد.

 

*** افزایش صادرات غیرنفتی با اقدامات توسعه‌ای صادرکنندگان ارز

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز گفت: در سال‌های گذشته نیز این صادرات غیرنفتی رخ می‌داد. در آن زمان که نرخ ارز با چنین جهش‌هایی همراه نبود طبیعتا ارز حاصل از صادرات به کشور باز می‌گشت.

شکوری تصریح کرد: پیش از انقلاب ۵۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشتیم و امروز نیز شاهد ۵۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی هستیم.

 

این موضوع حاکی از آن است که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به داخل کشور آورده‌اند و هزینه‌های ریالی را پرداخت کرده و صرف اقدامات توسعه‌ای کرده‌اند.

آمارها متفاوت است اما به طور کلی بخش عمده‌ای از این ارز به کشور بازنگشته است. به اعتقاد بنده اگر علت این موضوع شناسایی و رفع شود شاید تمام این دلارها مانند گذشته به کشور بازگردد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران یکی از مهمترین دلایلی که صادرکننده برای فروش ارز خود به نرخ قیمت بازار آزاد علاقه مند است، خاطرنشان کرد:

امروز ارز ۳ قیمت مختلف دارد. دولت باید قدمی برداشته و این سامانه‌ها را جمع کند و اجازه دهد صادرکنندگان بدون مانع صادرات را انجام داده و ارز را وارد کشور کرده و در بازار آزاد بفروشند. این موضوع هم منجر به بازگشت ارز می‌شود و هم قیمت را متعادل می‌کند.

 

*** پیمان سپاری ارزی یکی از موانع موجود در حوزه صادرات کشور

 

شکوری افزود: آماری که امروز اعلام می‌شود حاکی از ۲۷٫۲ میلیارد دلار ارزش صادرات غیرنفتی کشور در ۷ ماهه ابتدای سال است و از این میزان در سامانه نیما حدود ۷میلیارد دلار آمده است البته پتروشیمی‌ها ادعا دارند که حدود ۸ میلیارد تومان در سامانه نیما ارز فروخته‌اند.

وی همچنین با اشاره به بحث پیمان سپاری ارزی به عنوان یکی از مشکلات موجود در زمینه صادرات، تصریح کرد: ۳۰۰ شرکت ۷۷ درصد از این ارز صادراتی را ایجاد کرده‌اند و عمده صادرکنندگان رقم کمتری داشته‌اند.

اگر می‌خواهیم صادرات با توسعه همراه شود باید تمام موانع از جمله ارز و بحث پیمان سپاری ارزی حل شود.

شکوری در ادامه با اشاره به تقویت بخش خصوصی، اظهار کرد: امروز در بخش خصوصی بهره‌وری نیروی انسانی و سرمایه‌ها شاید از استانداردهای دنیا هم بهتر باشد اما بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور دست دولت یا شرکت‌های خصولتی است که قطعا در آنها بهره وری پایین است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی افزود: هرچند دولت‌ها با شعار خصوصی سازی آمده‌اند اما در عمل دولت بزرگتر شده و امروز سهم عمده ای از بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری دولت می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع