کد خبر:103033
پ
بدهی بانکی
بانک مرکزی خبر داد

افزایش ۱۰۰ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

افزایش ۱۰۰ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی در یک سال گذشته با انتقاد جدی رئیس کل این بانک مواجه شده است.

افزایش ۱۰۰ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی در یک سال گذشته با انتقاد جدی رئیس کل این بانک مواجه شده است.

 

*** آمار بانک مرکزی از بدهی بانک‌های خصوصی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی حجم کل بدهی‌ بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری به ۱۵۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با شهریور ۹۶ معادل ۳۷.۳ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۱۴.۱ درصد رشد داشته است.

از این میزان ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی بانک‌های تجاری است که نسبت به شهریور ۹۶ بیش از ۶۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین این میزان بدهی نسبت به اسفند ماه سال گذشته نیز ۱۳.۵ درصد افت داشته که بیانگر حرکت این دسته از بانک‌ها به سمت انضباط مالی بیشتر بوده است.

بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی نیز در شهریور ماه سال جاری ۴۵ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان بوده که این میزان بدهی ۵.۹ درصد نسبت به شهریورماه سال گذشته و ۳.۹ درصد نسبت به اسفندماه سال ۹۶ کاهش داشته است که نشان می‌دهد اقدامات انجام شده در این بانک‌ها نیز در راستای اهداف تعیین شده بوده است.

 

*** دلیل افزایش بدهی سیستم بانکی 

 

آمارها نشان می‌دهد که عمده‌ترین دلیل افزایش بدهی سیستم بانکی ناشی از اضافه برداشت بانک‌های خصوصی، غیردولتی و موسسات اعتباری است.

حجم بدهی این بانک‌ها و موسسات در شهریورماه به ۱۰۱ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان رسید که افزایش ۱۰۰.۱ درصدی در مقایسه با شهریورماه سال گذشته داشته است.

همچنین حجم بدهی این بانک‌ها و موسسات نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲۶.۲ درصد افزایش داشته است.

بر این اساس افزایش میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، ناشی از بدهی بانک‌های خصوصی و موسسات خصوصی بوده و با وجود کاهش بدهی بانک‌های تخصصی دولتی و بانک‌های تجاری حجم کلی بدهی بانک‌ها به دلیل اضافه برداشت بانک‌های خصوصی در این مدت افزایش بیش از ۳۰ درصدی داشته است.

این در حالی است که چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی ضمن انتقاد از عملکرد این دسته از بانک‌ها با ابلاغ بخشنامه‌ای، بانک‌ها را ملزم به تسویه مانده اضافه برداشت از حساب جاری نزد این بانک کرد.

بر این اساس اعطای تسهیلات و یا مصرف منابع تجهیز شده از سوی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که دارای اضافه برداشت نزد بانک مرکزی باشند، تا پیش از تسویه بدهی‌ها ممنوع اعلام شد.

 

*** تأثیر بدهی بانک‌ها در رشد نقدینگی و تورم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، افزایش بدهی بانک‌های خصوصی و … به بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین عوامل رشد نقدینگی به شمار می‌رود که رشد نرخ تورم را در پی خواهد داشت و کنترل اضافه برداشت بانک‌ها می‌تواند نقش موثری در کنترل تورم در شرایط کنونی کشور داشته باشد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایبنا