کد خبر:102897
پ
تفاهم نامه

تفاهم‌ نامه همکاری بین سازمان زمین‌شناسی ایران و سوریه امضا شد

تفاهم نامه همکاری بین سازمان زمین‌شناسی ایران و سوریه به امضای روسای سازمان‌های زمین‌شناسی دو کشور رسید.

تفاهم نامه همکاری بین سازمان زمین‌شناسی ایران و سوریه به امضای روسای سازمان‌های زمین‌شناسی دو کشور رسید.

 

*** همکاری دو سازمان زمین‌شناسی در زمینه اکتشاف و فرآوری مواد معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در تفاهم یاد شده که به امضای راضیه لک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی ایران و همچنین سمیر الاسد رئیس سازمان زمین‌شناسی و منابع معدنی جمهوری عربی سوریه رسیده، همکاری دوجانبه در تبادل دانش فنی و اجرای پروژه‌های مشترک زمین‌شناسی (مطالعات زمین‌شناسی مهندسی، دریایی و پزشکی و بررسی‌های ژئوفیزیکی و ژئوشیمی و زمین شناسی زیست محیطی) مورد تاکید قرار گرفته است.

براساس این تفاهم نامه دو سازمان زمین شناسی همکاری در زمینه اکتشاف و فرآوری مواد معدنی آهن، فسفات، ایجاد پروژه‌های مشترک در ساماندهی و ایجاد پایگاه داده‌های علوم زمین و مراکز ژئومتیکس و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک علوم زمین را به عنوان اهداف موردنظر در دستور کار دارند.

راضیه لک رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور در مراسم امضای تفاهم نامه اظهار کرد: این سازمان دارای ظرفیت بالای نیروی انسانی و تجهیزات در سطح منطقه است.

وی افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی ایران ارتباطات بین‌المللی گسترده ای با کشورهای توسعه‌یافته معدنی و زمین‌شناسی دارد و پروژه‌های بین‌المللی گسترده‌ای را در دستور کار دارد که بر همین اساس آمادگی توسعه مناسبات با سوریه نیز به بهترین نحو فراهم است.

 

*** توسعه مناسبات علمی و تحقیقاتی ایران و سوریه

 

راضیه لک خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌ معدنی ایران این امکان را دارد پروژه مطالعات گرد و غبار و ریزگرد را در قالب پروژه IGCP میان ایران، عراق و سوریه به طور مشترک و با حمایت یونسکو انجام دهد.

همچنین سمیر الاسد رئیس سازمان زمین‌شناسی و منابع معدنی جمهوری عربی سوریه نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران اذعان داشت: امیدواریم مناسبات علمی و تحقیقاتی ایران و سوریه همانند همکاری‌های سیاسی و تاریخی توسعه یابد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان زمین‌شناسی و منابع معدنی جمهوری عربی سوریه و همراهان وی پیش از این از مرکز پژوهش‎های کاربردی علوم‌ زمین واقع در کرج بازدید کردند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش