اخبار برگزیده

کد خبر:103091
پ
معدن

رئیس خانه معدن بر راهکارهای کاهش تاثیر تحریم در بخش معدن تاکید کرد

رئیس خانه معدن ایران از کاهش تاثیر تحریم بر راهکارهای بخش معدن و صنایع معدنی کشور خبر داد.

رئیس خانه معدن ایران از کاهش تاثیر تحریم بر راهکارهای بخش معدن و صنایع معدنی کشور خبر داد.

 

*** تاکید رئیس خانه معدن ایران بر کاهش تاثیر تحریم‌ها در بخش معدن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس خانه معدن ایران اظهار داشت: با توجه به نیاز متقابل شرکت‌های معدنی ایرانی و خارجی به مواد و محصولات یکدیگر، باید تهدید تحریم را به فرصتی برای توسعه این بخش بویژه ماشین آلات آن تبدیل کنیم که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نقش مهمی دارد.

محمدرضا بهرامن عصر دوشنبه با اشاره به تاثیر تحریم در بخش معدن بیان کرد: دور دوم تحریم‌ها همچون دور نخست آن در ماه‌های گذشته، کمتر می‌تواند بخش معدن و صنایع معدنی کشور را با مشکل روبرو کند.

 

به اعتقاد وی، عمده تولیدات معدنی کشور تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری صنایع داخلی است اما بازارهای خارجی نیز به مواد اولیه کشور ما نیازمندند. بنابراین باید در ارسال این مواد به خارج مدیریت داشته باشیم.

بهرامن مهمترین تاثیر سوء تحریم‌ها را در نقل و انتقال پولی و مالی توصیف کرد و افزود: تامین زیرساخت‌های اساسی از جمله مواردی است که ایمیدرو باید در ادامه راه بویژه مواجهه با تحریم‌ها توجه ویژه‌ای به آن داشته باشد که از جمله آن‌ها تامین ماشین آلات معدنی است؛ کاری که اوایل دهه ۸۰ بخوبی انجام شده بود.

 

*** مسیر مشخص ایمیدرو برای توسعه بخش معدن

 

رئیس خانه معدن ایران یادآوری کرد: ایمیدرو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با برنامه ریزی و راهبرد مشخص، مسائل خود را دنبال کرد و کارنامه مثبتی به ثبت رساند.

به گفته وی، امروز ایمیدرو مسیر مشخصی برای توسعه بخش معدن تعریف کرده است و همه فعالان معدنی و بخش خصوصی می‌توانند به ارائه نظر خود بپردازند.

بهرامن اضافه کرد: نقشه راهی که برای بخش معدن تصویب شده است، در کارگروه تعامل دولت و مجلس در بخش معدن با نظر کارشناسی بخش خصوصی بررسی شد.

رئیس خانه معدن ایران بیان داشت: بخشی از این نقشه راه که ایمیدرو در تدوین آن نقش اساسی داشت در موضوع اکتشافات معدنی در حال اجرا و قسمت دیگر در جذب سرمایه گذاری‌ها در کنسرسیوم‌های بزرگ معدنی تحقق یافته است.

بخش اکتشاف در گذشته بسیار مغفول مانده بود اما ایمیدرو توانست با این اقدام بخشی از نیازهای آینده صنایع راهبردی را نیز مشخص کند.

این مقام صنفی یادآوری کرد: زمانی ایمیدرو برنامه‌های توسعه سنگ آهن را دنبال می‌کرد اما امروز برنامه‌هایی برای سرب و روی، آلومینیوم، مس و حتی سنگ‌های تزیینی در نقشه راه معدنی کشور تعریف شده است.

 

*** اظهارات بهرامن درباره سرپرست جدید ایمیدرو

 

بهرامن انتخاب «جمشید ملارحمان» به عنوان سرپرست جدید ایمیدرو را به فال نیک گرفت و گفت: وی فردی کارشناس است و می‌توان امیدوار بود با انتخاب کارشناسانی از این دست، خطاها و اشتباه‌های پیشین به حداقل برسد.

رئیس خانه معدن ایران، تعریف برنامه راهبردی را مهمترین اقدام مدیرعامل پیشین ایمیدرو اعلام کرد که بویژه توانست بخش اکتشاف معدن را بدرستی به حرکت درآورد.

صبح امروز با حضور جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، از تلاش ۶ ساله «مهدی کرباسیان» رئیس پیشین هیات عامل ایمیدرو قدردانی و ملارحمان به عنوان سرپرست جدید این سازمان معرفی شد.

کرباسیان به دلیل قانون منع بکارگیری از بازنشستگی از مسوولیت خود کناره گیری کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس اعلام سازمان بازرسی کل کشور، مشمولان این قانون باید پست‌های خود را ترک کنند؛ وگرنه برای آن‌ها به جرم تصرف در اموال عمومی پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا