کد خبر:102753
پ
انجمن قطعه سازان

نامه سرگشاده انجمن همگن قطعه‌سازان به رئیس جمهوری

نامه سرگشاده انجمن همگن قطعه‌سازان به رئیس جمهوری منتشر شد.

نامه سرگشاده انجمن همگن قطعه‌سازان به رئیس جمهوری منتشر شد.

 

*** درخواست انجمن همگن قطعه‌سازان از رئیس جمهور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور نامه‌ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه‌سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

در نامه اعضای انجمن همگن قطعه‌سازان کشور به رئیس جمهوری آمده است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

موضوع: درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه‌سازی کشور

با سلام

احتراماً، همانگونه که مستحضرید صنعت قطعه‌سازی خودرو کشور در شرایط حاد به سر می‌برد و بحران حاضر در صورت عدم اقدام عملی و عاجل مسئولین به زودی به دلیل بیکاری وسیع پرسنل این صنعت و توقف تولید به فاجعه‌ای جبران ناپذیر و زیان بار برای اقتصاد کلان کشور و امنیت ملی تبدیل خواهد شد که اثرات خسارت بار اجتماعی آن گریبانگیر ملت و مسئولین می‌گردد.

بدینوسیله اعلام می‌گردد چنانچه چهار مشکل زیر ظرف مدت حداکثر یک هفته حل نشود، جلوگیری از بروز فاجعه حتی با تلاش چند برابر و هزینه‌های گزاف بعید به نظر می‌رسد:

۱٫ حل مشکل قیمت فروش قطعات که در گرو اصلاح قیمت فروش خودرو می‌باشد.

۲٫ حل مشکل کسری نقدینگی که بدلیل مطالبات معوق از خودروسازان و افزایش نرخ نهاده‌های تولید، گریبانگیر قطعه‌سازان شده است.

۳٫ دشواری تامین مواد اولیه داخلی (که عمدتاً تولیدکنندگانی دولتی دارد) و مواد اولیه خارجی (که به دلیل مشکل تبادلات ارزی، مشکلات گمرکی و تحریم با بحران مواجه شده است) شاهرگ ورودی قطعه‌سازان را به سختی می‌فشارد.

۴٫ تسویه خریدهای اعتباری و مدت‌دار ارزی قطعه‌سازان که قبل از افزایش نرخ ارز نسبت به تامین مواد اقدام نموده بودند و در حال حاضر بایستی به نرخ روز تسویه شود در حالی که فروش محصول در زمان تامین به نرخ ریال بوده است بسیاری از قطعه‌سازان را ورشکسته خواهد نمود.

شایان ذکر است طرح‌های عملیاتی این انجمن به وزارت صنعت ، معدن و تجارت و مجلس محترم شورای اسلامی ارائه شده است.

صنعت قطعه‌سازی در رده‌های ۱ و ۲ و ۳ جمعاً حدود ۵۵۰٫۰۰۰ نفر شاغل مستقیم داشته که تاکنون متاسفانه حدود ۳۰٫۰۰۰ نفر تعدیل شده‌اند و حدود ۷۰٫۰۰۰ نفر هم از کار تعلیق شده‌اند و جمعاً حدود بیشتر از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر در سال ۹۷ بیکار شده‌اند و چنانچه مشکلات چهارگانه فوق ظرف مدت یک هفته آتی حل نشوند، موج دوم بیکاری که حدود ۸۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ نفر برآورد می‌گردد در راه خواهد بود و تعداد بیکاران این حوزه به بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ نفر خواهد رسید و تولید متوقف خواهد شد.

شایان ذکر است مشکلات فوق‌الذکر عمدتاً داخلی بوده و در صورت حل این مشکلات، با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های میان مدت و بلند مدت، قطعه‌سازان توان مواجهه با تحریم‌های ثانویه تحمیلی را خواهند داشت.

فلذا از جنابعالی استدعا دارد به عنوان عالی‌ترین مقام ارشد اجرایی کشور دستور عاجل و اکید جهت حل مشکل صادر فرمایید.

با سپاس
هیئت مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
پایگاه خبری پرشین خودرو