اخبار برگزیده

کد خبر:102654
پ
سرب و روی

توقف صادرات سرب و روی برخی واحدهای تولیدی را در آستانه تعطیلی قرار داد

رئیس هیات مدیره صادرکنندگان سرب و روی، از تعطیلی برخی واحدهای تولیدی در نتیجه توقف صادرات سرب و روی خبر داد.

رئیس هیات مدیره صادرکنندگان سرب و روی، از تعطیلی برخی واحدهای تولیدی در نتیجه توقف صادرات سرب و روی خبر داد.

 

*** بدلیل توقف صادرات سرب و روی ۵۰ هزار تن روی در کارخانه‌ها دپو شده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی با بیان این‌که بیش از ۵۰ هزار تن روی در کارخانه‌ها دپو شده است، اظهار داشت:

توقف صادرات سرب و روی باعث شده کارخانه‌ها برای پرداخت حقوق کارگران و تامین مواد اولیه خود دچار مشکل شوند تا جایی که برخی واحدها در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.

حسن حسینقلی افزود: مرداد ماه امسال دولت تصمیم گرفت سرب و روی نیز در بورس کالا عرضه شود که این تصمیم مخالفت تولیدکنندگان را در پی داشت چرا که تنها ۱۶ واحد از مجموع ۸۳ تولیدکننده فلز روی در کشور، عضو بورس کالا بودند و فرآیند عضویت در بورس کالا نیز حدود دو ماه طول می‌کشد.

 

*** حدود ۲۰۰۰ تن روی در بورس کالا عرضه شده است

 

وی ادامه داد: با توجه به توقف صادرات سرب و روی واحدهای تولیدی بزرگ در نهایت محصولات خود را در بورس عرضه کردند اما در پی جلسات متعدد انجمن سرب و روی با وزارت صنعت، معدن و تجارت، واحدهای عرضه‌کننده سرب و روی در بورس کالا مجاز شدند که چهار برابر مقداری که در بورس عرضه دارند، صادر کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از صدور یا عدم صدور اجازه صادرات چهار برابر مقدار روی عرضه شده در بورس کالا، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ تن روی در بورس عرضه شده و چهار برابر آن معادل ۸۰۰۰ تن است، که در مقابل میزان تولید شده بسیار کم است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی، کاهش قیمت جهانی شمش روی را نیز از دیگر مضرات توقف صادرات سرب و روی در ماه‌های اخیر برشمرد و اظهار کرد:

پیش از توقف صادرات سرب و روی، قیمت این محصول در بازار بین‌المللی ۳۴۰۰ دلار بود، اما در حال حاضر قیمت آن حدود ۲۶۰۰ دلار است که حدود ۸۰۰ دلار به ضرر درآمد کشور شده است.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا