اخبار برگزیده

کد خبر:102332
پ
صنعت خودرو

کندی تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو به دلیل مشکلات نقدینگی

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اشاره به معطلی قطعه‌سازان پشت درهای بسته سامانه نیما برای تامین ارز از ورود دلالان به عرصه تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو خبر داد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اشاره به معطلی قطعه‌سازان پشت درهای بسته سامانه نیما برای تامین ارز از ورود دلالان به عرصه تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو خبر داد.

 

*** مشکلات قطعه‌سازان به دلیل تأخیر در ترخیص و تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بازار خودرو این روزها مصرف‌کنندگان را با سردرگمی و مشکلات بسیاری مواجه کرده است. تنها مردم نیستند که در این بازار، با وضعیت نابسامانی مواجه هستند، بلکه خودروسازان نیز می‌گویند که در تولید، با کمبود قطعه مواجه هستند و علت اصلی خودروهایی که در انبار خودروسازان مانده و به مشتریان اختصاص نمی‌یابد، این است که برخی از این خودروها، قطعه ندارند، در حالی که قطعه‌سازان هم که تمام تلاش خود را تا پیش از آغاز تحریم‌ها برای تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو از جمله قطعه در یک سال پیش رو کرده بودند، اکنون به دلیل برخی تصمیمات غلط و سیاستگذاری‌های اشتباه دولت، با عدم تولید به موقع و ترخیص مواد اولیه و ملزومات خود از گمرک مواجه شده‌اند.

همه اینها دست به دست هم داده تا اکنون صنعت خودرو ایران با مضایق متعددی مواجه باشد که شاید ماموریت سنگینی را پیش روی معاون تازه نفس امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌دهد چرا که سیاستگذاری‌ها می‌تواند شرایط را برای تولید سهل‌تر یا سخت‌تر کند. 

صنعت قطعه در ایران به دلیل اینکه پایه صنعت خودرو به شمار می‌رود می‌تواند با رفع مشکلات، به صنعت خودرو هم جان تازه‌ای بخشد و به تبع آن، مصرف‌کنندگان نیز با سختی کمتری در بازار فعلی خودرو مواجه باشند.

 

*** تأثیر ورود دلالان به بازار خودرو در افزایش قیمت‌ها

 

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اشاره به مشکلاتی که هم اکنون پیش روی صنعت خودروی ایران و قطعه‌سازان قرار دارد، اظهار داشت:

مشکلات صنعت خودرو و به تبع آن قطعه‌سازان، به صورت مشترک مرتبط با تامین مواد اولیه در صنعت خودرو با منشا داخلی یا خارجی است، چراکه در مورد مواد اولیه داخلی، قیمت‌ها دو تا سه برابر افزایش یافته و برخی از عرضه‌کنندگان، عملا در بازار تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو عرضه نمی‌شود؛ پس دلال‌ها وارد عمل شدند و قیمت‌ها را افزایش داده‌اند. 

 

*** معطلی ۴ ماهه قطعه‌سازان برای تخصیص ارز در سامانه نیما

 

مازیار بیگلو افزود: از سوی دیگر، تهیه کالا از بورس کالا نیز بسیار با سختی صورت گرفته و مشکل است؛ به نحوی که نقدینگی قطعه‌سازان کفایت این افزایش قیمت را نمی‌دهد و قطعه سازان نمی‌تواند چند برابر قبل، قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو را بپردازند؛ پس روند تهیه مواد اولیه در صنعت خودرو با کندی صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، مواد اولیه وارداتی نیز با افزایش قیمت ارز و ترخیص از گمرکات که مشمول پرداخت مابه‌التفاوت شده است، با سختی برای قطعه‌سازان تامین می‌شود؛ ضمن اینکه تخصیص ارز در سامانه نیما و سنا بسیار به سختی انجام گرفته و مدت زمان طولانی از قطعه‌سازان می‌گیرد، به نحوی که گاهی اوقات، یک قطعه‌ساز تا ۴ ماه در نوبت تخصیص ارز می‌ماند؛ پس تمامی این مشکلات دست به دست هم داده و کار را برای خودروساز و قطعه‌ساز در تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو سخت می‌کند و این طور است که آمار تولید خودرو و قطعه رو به کاهش است.

وی شرایط استفاده از ارز صادراتی برای واردات قطعات را نیز با سختی‌های بسیار مواجه دانست و ادامه داد:

هم اکنون واردات بدون انتقال ارز امکان‌پذیر نیست؛ پس بسیاری از تولیدکنندگان، مجبور هستند که نه تنها ارز را با قیمت بالاتری تهیه کنند، بلکه مخاطرات واردات بدون انتقال ارز را هم که به نوعی غیرقانونی محسوب می‌شود، بپذیرند.

مشکل دوم این است که فرآیند دریافت ارز از سامانه نیما نیز برای واردات بسیار زمان‌بر است و همان طور که اشاره کردم، حتی تا ۴ ماه هم قطعه‌سازان در نوبت ارز معطل می‌مانند.

 

***  افزایش ۲٫۵ برابری قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو

 

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو  اظهار داشت:

نکته حائز اهمیت این است که اگر حتی فرض بر این باشد که قطعه‌ساز و خودروساز با ارز بالاتر از نرخ نیما، مواد اولیه در صنعت خودرو را تهیه کنند، با قیمت‌های کنونی، فروش قطعه و خودرو برای آنها با زیان کامل همراه است؛ چراکه مواد اولیه آنها سه برابر شده؛ ولی قیمت خودرو و قطعه بر مبنای همان سال ۹۵ و ۹۶ است؛ پس بسیاری از قطعه‌سازان با شرایط کنونی امکان تولید ندارند؛ چراکه قطعه‌ای که تولید می‌کنند با ۷۰ درصد زیان برای قطعه‌ساز، تولید شده است؛ پس تا مشکل قیمت حل نشود، تولید کماکان رو به کاهش می‌رود. 

بیگلو ادامه داد: قیمت مواد اولیه در صنعت خودر به ویژه تولید قطعه در کشور به صورت میانگین ۲.۵ برابر شده است؛ البته در ظاهر عرضه در بورس به صورت قطره چکانی صورت نمی‌گیرد؛ ولی موارد و موانعی که وجود دارد. 

گاهی گفته می‌شود که باید برای خرید ال سی گشایش شود، گاهی اوقات بورس کالا سامانه‌هایی را تعریف می‌کند که همه باید در آن سامانه‌ها وارد شوند، بعد مجدد سامانه را لغو می‌کنند و دوباره ال سی طلب می‌کنند؛ یا اینکه فروشنده تقاضای فروش نقدی می‌کند و بنابراین فضا همچنان برای قطعه‌سازان مبهم است.

 

*** تعیین دستوری قیمت بر مشکلات تأمین قطعه می‌افزاید

 

وی به برگزاری جلسه‌ای در هفته گذشته با حضور قطعه‌سازان خبر داد و گفت:

تعداد زیادی از قطعه‌سازان گرد هم جمع آمده و راهکارهایی را ارائه داده‌اند که قدم اولیه و آخرین تصمیم آنها بر این است که باید به سمت پیگیری آزادسازی قیمت در صنعت خودرو پیش برویم؛ چراکه تا زمانی که قیمت به صورت دستوری تعیین می‌شود، متعاقبا خودروساز نیز باید قطعه خود را به صورت دستوری بفروشد و همین امر ضرر و زیان را در این صنعت ادامه داده و کار قطعه‌سازان را متوقف کرده و صنعت خودرو و مصرف‌کنندگان را با مشکلاتی نظیر آنچه که امروز رخ داده و خودروساز از نبود قطعه و مشکلات تأمین مواد اولیه در صنعت خودرو برای تکمیل محصول و ایفای تعهداتش حرف می‌زند، مواجه خواهند بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایغ، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو  از برگزاری جلسه‌ای در روزهای آینده با وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت:

وزیر جدید صنعت از نزدیک در جریان مشکلات صنعت خودرو و قطعه‌سازان قرار دارد و بنابراین امیدواریم که مشکلات صنعت قطعه‌سازی و خودرو را گام به گام حل و فصل نماید.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر