کد خبر:102412
پ
بورس کالا

بورس کالا بهترین گزینه برای بهینه‌سازی قیمت کالاها

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این‌که بورس کالا بازاری با شرایط برد-برد برای دو طرف خریدار و فروشنده است، آن را بهترین گزینه و بستر برای کشف بهینه قیمت کالاها دانست.

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این‌که بورس کالا بازاری با شرایط برد-برد برای دو طرف خریدار و فروشنده است، آن را بهترین گزینه و بستر برای کشف بهینه قیمت کالاها دانست.

 

*** بورس کالا به کشف بهینه قیمت‌ها کمک می‌کند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یک کارشناس بازار سرمایه بورس کالا را بهترین گزینه و بستر برای کشف بهینه قیمت کالاها دانست و گفت:

کالاهایی که در بورس کالا معامله می‌شوند، ویژگی‌های مشخصی دارند؛ به این ترتیب که کالاها همگن هستند، نسبت به تقاضا، تولید قابل توجهی در سطح کشور وجود دارد و همچنین استانداردهای مشخصی در خصوص کیفیت کالاها رعایت می‌شود.

در این شرایط هم فروشنده موظف است محصول نهایی خود را با ویژگی‌های تعیین‌شده عرضه کند و هم خریدار اطمینان دارد کالایی را دریافت می‌کند که از استاندارهای مورد نظر بورس کالا، برخوردار است.

علیرضا کدیور معتقد است که بورس کالا، به کشف بهینه قیمت‌ها کمک می‌کند، به طوری که در زمان معامله هم خریدار و هم فروشنده اطمینان دارند کالا با بهترین و واقعی‌ترین قیمت دادوستد شده است.

همچنین امروز فضای اقتصادی برای توسعه ابزارهای مشتقه بورس کالا، فراهم است به طوری که در صورت گسترش این ابزارها در بازارهای مختلف، شاهد افزایش نقش بورس کالا در مدیریت ریسک فعالان بازارهای کالایی خواهیم بود.

کدیور در ادامه افزود: بورس کالا به کشف بهینه قیمت‌ها کمک می‌کند، به این ترتیب که در زمان معامله هم خریدار و هم فروشنده اطمینان دارند کالا با بهترین و واقعی‌ترین قیمت داد و ستد شده است.

 

*** بورس کالا بازاری با شرایط برد-برد

 

وی با تاکید بر اینکه بورس کالا بازاری با شرایط برد-برد برای دو طرف خریدار و فروشنده است، اظهار داشت:

البته به طور طبیعی قیمت‌ها دائماً به دلیل تغییر شرایط عرضه و تقاضا، قیمت‌های جهانی و سایر متغیرهای تاثیرگذار در حال نوسان است.

اما بورس کالا شرایطی را ایجاد می‌کند که عدهای به واسطه داشتن اطلاعات نهانی و یا رانت نتوانند از قیمت‌ها سوءاستفاده کنند.

 

*** محدودیت‌  در قیمت‌گذاری کالاها ، روند کشف واقعی قیمت‌ها را مخدوش می‌کند

 

این کارشناس بازار سرمایه به دوره های پُرتلاطم اقتصادی مانند ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت:

موضوع مهم در خصوص مدیریت و تنظیم بازارها، توجه به مکانیسم بازار است به طوری که هر زمان با هدف کنترل تورم و جلوگیری از افزایش هزینه‌های تمام شده شرکت‌های تولیدکننده، محدودیت‌هایی در قیمت‌گذاری کالاها اعمال شد، روند کشف واقعی قیمت‌ها مخدوش شد و شرایط در مسیر بهبود قرار نگرفت.

 کدیور افزود: کشف قیمت آزادانه، عادلانه، واقعی و در شرایط رقابتی نکته مهمی است که باید به طور کامل در بورس کالا اجرایی شود و اعمال محدودیت‌های بیرونی نمی‌تواند در مسیر بهبود شرایط کارساز باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این کارشناس بازار سرمایه در پایان، توسعه ابزارهای مالی به خصوص ابزارهای مشتقه مبتنی بر کالا را عامل توسعه و افزایش عمق معاملات کالاها عنوان کرد و گفت:

امروز فضای اقتصادی برای توسعه ابزارهای مشتقه بورس کالا، فراهم است به طوری که تاکنون برخی محصولات به این حوزه وارد شده‌اند و در صورت گسترش به کارگیری این ابزارها در بازارهای مختلف، شاهد افزایش نقش بورس کالا در مدیریت ریسک فعالان بازارهای کالایی خواهیم بود.

همچنین افزایش شمار کالاها در بازارهای مشتقه، ابزار مفیدی برای صندوق‌های مبتنی بر کالا خواهد بود که به نظر می‌رسد بورس کالا همین مسیر را برای رشد و توسعه انتخاب کرده است.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایبنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید