کد خبر:102311
پ
جلسه کارگروه تنظیم بازار

کارگروه تنطیم بازار ملزم به تدوین بسته قیمت خودرو شد

کارگروه تنطیم بازار در جلسه‌ای با حضور وزیر صمت ملزم به تدوین بسته‌ای برای قیمت خودرو با لحاظ خدمات و ارتقای کیفیت‌ شد.

کارگروه تنطیم بازار در جلسه‌ای با حضور وزیر صمت ملزم به تدوین بسته‌ای برای قیمت خودرو با لحاظ خدمات و ارتقای کیفیت‌ شد.

 

*** برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت لاستیک در جلسه کارگروه تنطیم بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جلسه کارگروه تنطیم بازار با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت برگزار شد.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار در حاشیه این جلسه از تلاش برای کاهش قیمت لاستیک و مرغ مصرفی خبر داد و درباره قیمت خودرو نیز اظهار داشت:

وزیر صمت الزام کرده‌ است‌، بسته‌ای برای قیمت خودرو با لحاظ خدمات و ارتقای کیفیت‌ تنظیم شود.

محمدرضا کلامی در ادامه تصریح کرد: با تلاش اعضای کارگروه تنطیم بازار در کاهش قیمت لاستیک در بازار و با اقتصادی شدن تولید، قطعا کاهش قیمت خواهیم داشت.

به گفته‌ وی قرار شد تولیدکنندگان لاستیک سواری با بیش از ۷۰ یا ۸۰ درصد ضریب تولید در برطرف کردن نیاز داخلی تلاش کنند که قطعا کاهش قیمت حاشیه بازار را به دنبال خواهد داشت.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار در زمینه کالای مصرفی مرغ افزود:

مرغ کالایی پروتئینی است و وزارت جهاد هم با توجه به این کالا تلاش کرده سهم این کالا را در سبد خانوار افزایش دهد.

کلامی در ادامه تصریح کرد: در حالی که قیمت مرغ در حدود ۱۰ هزار تن در نوسان است، در جلسه کارگروه تنطیم بازار تلاش کردیم به گونه‌ای سیاست‌گذاری شود که مرغ داخلی را با قیمت زیر ۱۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسانیم، البته در جلسات بعدی سقف قیمت مرغ هم بسته خواهد شد.

 

*** برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت شیر

 

وی در زمینه قیمت شیر نیز تصریح کرد: در جلسه با حضور متولیان و تشکل‌های این بخش تلاش می‌کنیم قیمت‌ها را کاهش دهیم.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار در ادامه از افزایش ۳۰ درصدی موجودی انبار کالاهای اساسی در کشور خبر داد و گفت:

یکی از مهم‌ترین مباحث در حوزه فعالیت کارگروه تنظیم بازار ، رصد و پایش تامین کالاها در کشور است و در این زمینه مستمرا آمار ثبت سفارش و تامین و تخصیص ارز و ترخیص کالا از گمرکات را می‌گیریم و با روند ماه‌ها و سال‌های قبل مقایسه می‌کنیم.

کلامی افزود: دخیره کالاهای اساسی نه تنها کاهش نداشته بلکه بیش از ۲ درصد در وزن و یک درصد در ارزش کالاهای اساسی روند افزایشی نیز داشتیم و موجودی کالا در مراکز نگهداری و انبار نیز روند مطلوبی دارد و ذخایر در بنادر نیز رضایت بخش است.

 

*** بسته‌ای برای قیمت خودرو تنظیم شود

 

وی در ادامه در زمینه قیمت خودرو گفت: وزیر صمت در جلسه کارگروه تنطیم بازار الزام کرده است که بسته‌ای برای قیمت خودرو تنظیم شود و باید خدمات ‌پس از فروش و ارتقای کیفیت خودرو نیز در آن دیده شود و موضوع قیمت هم در کنار آن پرداخته خواهد شد که هنوز بسته مصوب نشده و در حال طرح در کارگروه‌های کارشناسی است.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی، تامین توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت در زمینه قیمت‌گذاری کالاهای اساسی تصریح کرد:

نظام قیمت‌گذاری در برخی کالاها بر حسب عرضه و تقاضا است و مداخله دولت ممکن است بازار را متشنج‌تر کند اما در زمینه کالاهای اساسی مانند روغن نباتی که ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کنند، قیمت کالا در راستای رعایت حقوق مصرف‌کننده درج می‌شود و به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

کلامی تاکید کرد: در مورد برنج با اینکه می‌توانستیم به صورت حواله برنج را عرضه کنیم سعی کرده‌ایم میزان ورودی کالا حتی در زمانی که برداشت داخلی شروع شده به گونه‌ای باشد که کسری اتفاق نیفتد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی، تامین توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت درباره کالاهای احتکاری و کشف شده گفت:

اختیار تصمیم‌گیری درباره بخش کشف شده کالاها به سازمان‌های صمت استانی داده شده که با هماهنگی با سازمان حمایت در شبکه‌های خرده فروشی عرضه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع