کد خبر:102074
پ
فرود عسگری
فرود عسگری:

ترخیص کالا در گمرک عادی شد

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به بحث ابهام درباره مابه‌التفاوت‌های ارزی منجر به حبس کالاها در گمرک از عادی شدن وضعیت ترخیص کالا در گمرک خبر داد.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به بحث ابهام درباره مابه‌التفاوت‌های ارزی منجر به حبس کالاها در گمرک از عادی شدن وضعیت ترخیص کالا در گمرک خبر داد.

 

*** تعیین تکلیف مابه‌التفاوت ارزی درباره ترخیص کالا بر اساس مصوبه دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: در مقطع شهریور ماه بحث مابه‌التفاوت‌های ارزی درباره ترخیص کالاهایی که قبلا ثبت سفارش شده بودند، مطرح بود و درباره میزان مبلغ ابهام وجود داشت؛ مشخص نبود چه سازمانی این پول را باید وصول کند و با حبس کالاها و مشکلاتی در گمرکات روبرو بودیم.

فرود عسگری افزود: در نهایت با مصوبه دولت تکلیف مشخص شد و این موضوع روند ترخیص کالا را سرعت بخشید.

طبق مصوبه مابه‌التفاوت‌ها را بانک‌های عامل باید وصول و برای گمرک گواهی صادر کنند.

مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران در شهریور ماه نسبت به حبس کالاها در گمرکات کشور و اثرات سوء آن هشدار داده بود.

 

*** ۳ هزار و ۷۰۰ قلم کالا معاف از پرداخت مابه‌التفاوت شدند

 

وی با بیان اینکه تکلیف کالاهایی که باید مابه‌التفاوت را پرداخت کنند، هم مشخص شده است، گفت:

با ابلاغ فهرست ۳ هزار و ۷۰۰  قلم تعرفه که مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت شدند هم روند سرعت بیشتری پیدا کرد و الان وضعیت ترخیص کالا به حالت عادی برگشته است و ما با چالش خاصی مواجه نیستیم.

رئیس کل گمرک ایران در پاسخ به این سوال که سرعت ترخیص چقدر است، گفت:

در گمرک، از طریق سامانه از راه دور اظهارها صورت می‌گیرد و افراد هر لحظه از شبانه‌روز می‌توانند تحت بستر وب کالاهایشان را اظهار کنند.

عسگری توضیح داد: گمرک حدود ۴۰ درصد کالاهای مربوط به واحدهای تولیدی، فعالان مجاز اقتصادی و آنهایی که شاخص‌هایی برایشان تعریف کرده است را بدون ارسال به سیستم ارزیابی کارشناسی، به طور مستقیم به سطح یک کنترل سیستمی ارسال می‌کند تا با کمترین زمان ترخیص شوند.

وی ادامه داد: تنها در صورتی این اتفاق رخ نمی‌دهد که کالاها نیازمند مجوزهای سازمان‌های مختلف مثل استاندارد و … باشند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک ایران در ادامه به موفقیت‌های گمرک اشاره کرده و گفت: در حال حاضر در گزارش شاخص ‌رقابت‌پذیری جهانی بهترین رتبه‌ای که ایران کسب کرده مربوط به مولفه روند ترخیص کالا است که رتبه ۷۱ را کسب کرده‌ایم؛ در شاخص تجارت فرامرزی هم ۴۵ واحد صعود کرده‌ایم که مربوط به پنجره واحد و تجارت مرزی گمرک بوده و رتبه کشورمان از ۱۶۶ به ۱۲۱ ارتقاع پیدا کرده که هر دو شاخص مربوط به عملکرد گمرک و استفاده از سامانه پنجره واحد می‌شود.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع