اخبار برگزیده

کد خبر:102044
پ
رئیس گمرک ایران

ترخیص کالا در گمرک به حالت عادی در آمده است

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به تاثیر مصوبه مابه‌التفاوت‌های ارزی در روند ترخیص، از عادی شدن ترخیص کالا در گمرک خبر داد.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به تاثیر مصوبه مابه‌التفاوت‌های ارزی در روند ترخیص،  از عادی شدن ترخیص کالا در گمرک خبر داد.

 

*** مصوبه مابه‌التفاوت‌ها برای ترخیص کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک ایران در خصوص ترخیص کالا اظهار داشت: در مقطع شهریورماه بحث مابه‌التفاوت‌های ارزی درباره ترخیص کالاهایی که قبلا ثبت سفارش شده بودند، مطرح بود و درباره میزان مبلغ ابهام وجود داشت؛ مشخص نبود چه سازمانی این پول را باید وصول کند و با حبس کالاها و مشکلاتی در گمرکات روبرو بودیم.

فرود عسگری افزود: در نهایت با مصوبه دولت تکلیف مشخص شد و این موضوع روند ترخیص کالا را سرعت بخشید. طبق مصوبه مابه‌التفاوت‌ها را بانک‌های عامل باید وصول و برای گمرک گواهی صادر کنند.

رئیس اتاق تهران در شهریور ماه نسبت به حبس کالاها در گمرکات کشور و اثرات سوء آن هشدار داده بود.

 

*** ترخیص کالاها به حالت عادی برگشته است

 

رئیس کل گمرک با بیان اینکه تکلیف کالاهایی که باید مابه‌التفاوت را پرداخت کنند هم مشخص شده است، گفت:

با ابلاغ فهرست ۳ هزار و ۷۰۰  قلم تعرفه که مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت شدند هم روند سرعت بیشتری پیدا کرد و الان وضعیت ترخیص کالا به حالت عادی برگشته است و ما با چالش خاصی مواجه نیستیم.

 

*** سرعت ترخیص کالا

 

عسگری در پاسخ به این سوال که سرعت ترخیص کالاها چقدر است، گفت:

در گمرک، از طریق سامانه از راه دور اظهارها صورت می‌گیرد و افراد هر لحظه از شبانه‌روز می توانند تحت بستر وب کالاهایشان را اظهار کنند.

وی ادامه داد: گمرک حدود ۴۰ درصد کالاهای مربوط به واحدهای تولیدی، فعالان مجاز اقتصادی و آن‎هایی که شاخص‌هایی برای‌شان تعریف کرده است را بدون ارسال به سیستم ارزیابی کارشناسی، به طور مستقیم به سطح یک کنترل سیستمی ارسال می‎کند تا با کمترین زمان ترخیص شوند.

رئیس کل گمرک ادامه داد: تنها در صورتی این اتفاق رخ نمی‌دهد که کالاها نیازمند مجوزهای سازمان‌های مختلف مثل استاندارد و… باشند.

 

*** رتبه ایران در شاخص ‌رقابت‌پذیری جهانی و شاخص تجارت فرامرزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عسگری در پایان به موفقیت‌های گمرک اشاره کرد و گفت:

در حال حاضر در گزارش شاخص ‌رقابت‌پذیری جهانی بهترین رتبه‌ای که ایران کسب کرده مربوط به مولفه روند ترخیص کالا است که رتبه ۷۱ را کسب کرده ایم؛ در شاخص تجارت فرامرزی هم ۴۵ واحد صعود کرده‌ایم که مربوط به پنجره واحد و تجارت مرزی گمرک بوده و رتبه کشورمان از ۱۶۶ به ۱۲۱ ارتقاع پیدا کرده که هر دو شاخص مربوط به عملکرد گمرک و استفاده از سامانه پنجره واحد می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا