کد خبر:101897
پ
محصولات غیرنفتی

لزوم بررسی مشکلات صادرات محصولات غیرنفتی

عضو هیات مدیره انجمن فولاد، با اشاره به کاهش فروش نفت کشور در اثر اعمال تحریم‌های آمریکا، بررسی مشکلات صادرات محصولات غیرنفتی را برای توسعه صادرات این محصولات ضروری دانست.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد، با اشاره به کاهش فروش نفت کشور در اثر اعمال تحریم‌های آمریکا، بررسی مشکلات صادرات محصولات غیرنفتی را برای توسعه صادرات این محصولات ضروری دانست.

 

*** مشکلات صادرات محصولات غیرنفتی از دو عامل خارجی و داخلی تاشی می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات مدیره انجمن فولاد، اظهار داشت: با توجه به کاهش فروش نفت در اثر اعمال تحریم‌های آمریکا، یکی از راهکارهای جبران این وضعیت، توسعه صادرات محصولات غیرنفتی است.

سیدرضا شهرستانی با اشاره به این‌که تولید سالانه فولاد، امسال به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید، تصریح کرد:

مصرف فولاد در سال گذشته حدود ۱۵ میلیون تن بود اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به بی‌ثباتی بازار و بالا رفتن هزینه‌های تولید، امسال میزان مصرف نهایتا ۱۳.۵ میلیون تن خواهد بود؛ بنابراین مشکل اساسی بخش فولاد، برنامه‌ریزی برای صادرات مازاد بر مصرف این محصول است.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد مشکلات صادرات را ناشی از دو عامل خارجی و داخلی دانسته و گفت:

تحریم‌ها به عنوان یک عامل خارجی، علاوه بر کاهش صادرات ایران در حوزه محصولات غیرنفتی باعث شده برخی خریداران تلاش کنند اجناس را ارزان‌تر از قیمت واقعی آن تهیه کنند.

شهرستانی افزود: افزایش نرخ ارز نیز به عنوان یک عامل داخلی باعث شده قیمت فولاد بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند که این عامل نیز اثر منفی بر صادرات داشته است.

 

*** پیمان‌سپاری ارزی، از دیگر عوامل کاهش صادرات محصولات غیرنفتی

 

وی با بیان این‌که سیاست‌هایی که با هدف کنترل قیمت‌ها وضع شده باعث محدود شدن صادرات محصولات غیرنفتی شده است، اظهار کرد:

در برخی موارد، قیمت ارزی که صادرکنندگان باید طبق تعهدات به سامانه نیما برگردانند از قیمت فروش شمش صادر شده، بیشتر است و صادرکنندگان باید مقدار باقیمانده را از جیب بپردازند.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد پیمان‌سپاری ارزی را نیز از دیگر عوامل کاهش صادرات محصولات غیرنفتی عنوان کرد؛ چرا که اجرای این قانون باعث شده خیلی از صادرکنندگان صادرات خود را به کشورهای همسایه همچون عراق و افعانستان متوقف کنند.

 

*** عرضه و تقاضا باید تعیین کننده بازار باشد

 

وی در ادامه تشریح مشکلات صادرات محصولات غیرنفتی با اشاره به لزوم بازنگری در نحوه فروش محصولات معدنی در بورس، گفت:

الزام عرضه در بورس برای محصولاتی که میزان تولید آن‌ها از مصرف‌شان بیشتر است درست نیست و عرضه و تقاضا باید تعیین کننده بازار باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شهرستانی پیرامون محصولات غیرنفتی افزود:

عرضه اجناس در بورس با هدف روشن شدن قیمت‌ها و حذف رانت‌خواری، مناسب شرایطی است که تولید محصولی کمتر از مصرف آن در بازار باشد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا