اخبار برگزیده

کد خبر:101865
پ
بسته غذایی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد

اعطای کمک‌های جبرانی و حمایت غذایی دولت در دو فاز کالایی و نقدی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از نحوه اجرای طرح‌های کمک‌های جبرانی و سبدهای حمایت غذایی در دو فاز کالایی و نقدی خبر داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از نحوه اجرای طرح‌های کمک‌های جبرانی و سبدهای حمایت غذایی در دو فاز کالایی و نقدی خبر داد.

 

*** نحوه ارائه بسته‌های حمایت غذایی و کمک‌های جبرانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، موضوع توزیع بسته‌های حمایت غذایی و پس از آن اعطای کمک‌های جبرانی دولت در هفته‌های اخیر در صدر اخبار روز قرار گرفته و با وسواس خاصی از سوی مردم و گروه‌های درآمدی دنبال می‌شد تا این که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در وزارت کار، جزئیات جدیدی از نحوه ارائه بسته‌های حمایت غذایی و کمک‌های جبرانی را اعلام کرد.

 شریعتمداری افزود: قرار است این طرح در دو فاز کالایی و نقدی دنبال شود به این نحو که در گام اول ظرف این هفته تمام افراد و دهک‌های تحت پوشش‌ نهادهای حمایتی در دستور کار قرار می گیرند و با جدول جدیدی که بر این اساس تعریف شده، هر خانوار یک نفره تا پنج نفره از رقمی بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان بهره مند می‌شوند.

وی با اشاره به توزیع بسته حمایت غذایی، گفت:

شکل این بسته کالایی است و لیست کالاها هم متنوع است تا دست خانواده‌ها در انتخاب کالا باز باشد.

 

 

*** چگونگی اجرای بسته حمایت غذایی و کمک جبرانی دولت

 

 

وزیر کار درعین حال گام دوم را پرداخت نقدی عنوان کرد و عنوان کرد:

برنامه ما در گام دوم این است که همراه با حقوق این ماه یا زودتر از آن، به کارمندان دولت در بخش‌های مختلف واریز نقدی داشته باشیم که این کار توسط دولت یا وزارت امور اقتصاد و دارایی صورت خواهد گرفت.

شریعتمداری همچنین از برنامه‌ریزی برای آن دسته دهک‌های کم درآمدی که جزو اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند، خبر داد و گفت: این افراد جزو گروه سوم هستند که طرح مربوط به ‌آنها دو هفته بعد از اجرای طرح در مرحله اول، ‌ به اجرا درخواهد آمد.

به این ترتیب با توجه به اظهارات امروز وزیر کار در فاز نخست، مبلغ ریالی بسته حمایت غذایی بر اساس مصوبه دوم آبان ماه هیات وزیران و در راستای طرح حمایت غذایی از گروههای کم درآمد جامعه،  از این هفته به تمام خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی اختصاص خواهد یافت.

در فاز دوم، این مبلغ ریالی تحت عنوان کمک جبرانی که دولت قبلا مصوبه آن را از تصویب هیات وزیران گذرانده بود، از طریق واریز به حسابهای حقوق کارکنان دولتی، ‌عملیاتی خواهد شد.

در فاز سوم، ‌ اقشار و گروه‌های با درآمد کمتر که جزو اقشار حمایت شده تحت پوشش نهادها نیستند، در دستور کار قرار می‌گیرند که طرح مربوط به آنها دو هفته بعد از اجرای این طرح آغاز خواهد شد.

 

 

*** مشمولین طرح حمایت غذایی و کمک جبرانی

 

 

براساس طرح حمایت غذایی از خانوارهای کم درآمد، تمام خانوارهای تحت پوشش و پشت نوبتی‌های کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران و خانوارهای کم درآمد با دریافتی و درآمد ماهانه کمتر از سه میلیون تومان که توسط وزارت کار شناسایی شده و یا به تایید سازمان بهزیستی و کمیته امداد رسیده باشند مشمول بهره‌مندی از مزایای این بسته غذایی قرار می‌گیرند.

همچنین بر اساس مصوبه پرداخت کمک جبرانی دولت، همه کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری،  حمایت و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوق‌ها که مجموع پرداختی آنها کمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه است، از طریق حساب‌های بانکی مرتبط با حقوق و دستمزد خود کمک جبرانی دریافت می‌کنند و سازمان برنامه و بودجه مجاز است این کمک جبرانی را به حساب‌های حقوق واریز کند.

 

*** کمک خرجی به‌جای سبد کالا

 

موضوع اعطای کمک‌های جبرانی و بسته‌های حمایت غذایی در هفته‌های اخیر از سوی فعالان کارگری و کارشناسان حوزه کار مورد بحث و بررسی قرار گرفته و واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشته است.

علی اصلانی عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در این باره به دولت پیشنهاد کرده بود که به جای دادن سبد کالا به خانوارهای کارگری، مبلغی را به عنوان کمک خرجی به حساب یارانه آنها واریز کند.

به گفته وی در شرایط حاضر که خط فقر و تورم افزایش یافته است انتظار می‌رود این کمک جبرانی برای کارگران هم که عمدتا حداقل‌بگیرند و حقوق آنها بیشتر از یک میلیون تومان نیست،  پرداخت شود.

 

*** دولت برای کارگران کمک‌های جبرانی و بسته‌های حمایت غذایی جداگانه‌ درنظر بگیرد

 

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران نیز با اشاره به جامعه هدف این طرح که شامل حقوق‌بگیران زیر سه میلیون تومان می‌شود، پیشتر، گفته بود:

امروز برای همه مسجل شده که با این ارقامی که کارگران و کارمندان و بازنشستگان می‌گیرند دیگر نمی‌شود یک زندگی را اداره کرد و در این بین خانوارهای کارگری که حتی قادر به برآوردن نیازهای اولیه خود نیستند، بیشترین آسیب را در این شرایط دیده‌اند.

فتح‌الهی، از دولت خواسته بود تا در کنار اختصاص سبد کالا و اعطای کمک‌های جبرانی به اقشار کم درآمد و کارمندان و بازنشستگان، برای کارگران هم کمک‌های جبرانی و بسته‌های حمایت غذایی جداگانه‌ درنظر بگیرد تا بیش از این معیشت کارگران به خطر نیفتد.

در روزهای اخیر رئیس‌جمهور از توزیع اولین بسته حمایت غذایی در آبان ماه خبر داده بود که بر اساس آن این بسته‌ غذایی به افرادی که مشکلات بیشتری دارند و در فشار بیشتری هستند پرداخت خواهد شد و این روند تا پایان سال در چند نوبت ادامه خواهد یافت تا مشکلاتی که برای مردم پیش آمده تا حدودی جبران شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به اعلام رئیس‌جمهور مبنی بر توزیع بسته غذایی به گروه‌های تحت فشار و اظهارات امروز وزیر کار که از برنامه‌ریزی برای سایر گروه‌های با درآمد کمتر که جزو اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند، خبر داده بود باید منتظر بود که ظرف دو هفته آینده با گسترده شدن ابعاد این طرح،  نحوه حمایت از کارگران و اقشار کم درآمد به چه طریق خواهد بود.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا