اخبار برگزیده

کد خبر:101828
پ
قانون صدور چک

اشکالات طرح اصلاح قانون صدور چک رفع شد

کمیسیون قضایی مجلس ۴ ایراد وارده شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون صدور چک را رفع کرد.

کمیسیون قضایی مجلس ۴ ایراد وارده شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون صدور چک را رفع کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرکز پژوهش‌های مجلس در اظهارنظر کارشناسی درباره طرح اصلاح قانون صدور چک (اعاده شده از شورای نگهبان) طرح اصلاح قانون صدور چک که در جلسه مورخ ۱۳۹۵.۰۳.۳۰ مجلس اعلام وصول شده بود با هدف رفع نواقص و آسیب‌های موجود در نظام چک، با پیش‌بینی راهکارهای مناسبی درصدد بازگشت اعتبار به چک در مورخه ۱۳۹۷.۰۵.۱۶ به تصویب مجلس رسید که اهم راهکارهای پیشنهادی این طرح در جهت رفع خلاهای موجود عبارتند از:

پیش‌بینی چک الکترونیک، پیش‌بینی ابزارهای پرداخت جدید در راستای کاهش تقاضا برای دریافت دسته چک، پیش‌بینی سامانه الکترونیکی اطلاع رسانی متمرکز در خصوص چک، تعیین ضمانت اجراها و محرومیت‌های متعدد مالی و بانکی برای صادرکننده چک بلامحل، پیش‌بینی امکان اجرای مفاد چک از سوی اجرای دادگستری بدون نیاز به طرح دعوی در دادگاه.

مصوبه مربوط به طرح اصلاح قانون صدور چک پس از ارسال نزد شورای نگهبان با چهار ایراد روبرو شد که کمیسیون محترم قضایی و حقوقی، در جهت رفع ایرادات مطرح شده اصلاحاتی را انجام داده است.

 

*** بررسی ایرادات وارده بر طرح اصلاح قانون صدور چک

 

ماده (۴) شورای نگهبان در اولین ایراد خود بر طرح اصلاح قانون صدور چک عموم بند ب و تبصره دو ماده ۴ را خلاف شرع دانسته است.

توضیح آنکه به نظر شورای محترم نگهبان، حساب‌هایی وجود دارد که صاحب حساب در خصوص آن حساب‌ها، مالکیت یا اذنی در تادیه از آن حساب ندارد؛ فلذا به هنگام توقیف حساب‌های صادرکننده چک بلامحل طبق بند ب این قبیل حساب‌ها باید مستثنا شود.

کمیسیون محترم در جهت رفع ایراد مطروحه به طرح اصلاح قانون صدور چک ، با افزودن عبارت متعلق به صاحب حساب به بند ب، اعمال آن را مخصوص به حساب‌هایی کرد که اموال آن متعلق به صاحب حساب باشد.

ب- ایراد دوم شورای محترم نگهبان در خصوص تبصره دو ماده ۵ بنا بر همان ایراد اول مطرح شده و ایراد مستقلی نیست، فلذا با رفع ایراد نخست، این ایراد نیز مرتفع می‌شود.

ج- ایراد سوم شورای نگهبان، به دلیل ابهامی است که بر تبصره یک ماده ۸ وارد دانسته است.

توضیح آنکه در تبصره مذکور پیش‌بینی شده پس از دو سال از لازم‌الاجرا شدن این قانون، تسویه حساب چک‌ها باید در سامانه صیاد انجام گرفته و در خصوص چک‌هایی که قبل از تاریخ فوق صادر شده باشد، حکمی بیان نشده بود.

کمیسیون محترم با افزودن عبارت چک‌هایی که تاریخ صدور آنها قبل از زمان مذکور باشد تابع قانون زمان صدور است نسبت به رفع ابهام در تبصره یک ماده ۸ طرح اصلاح قانون صدور چک اقدام نمود.

 

*** عبارت خسارت تأخیر تأدیه مغایر با شرع است

 

د- ایراد چهارم شورای نگهبان در خصوص عبارت خسارت تاخیر تادیه مذکور در ماده ۹ طرح اصلاح قانون صدور چک است که مغایر با شرع اعلام شده است.

در جهت رفع این ایراد، کمیسیون محترم قضایی عبارت خسارت تاخیر تادیه را از ماده مذکور حذف کرد.

این اصلاح هر چند توانسته ایراد مذکور را رفع کند، اما با هدف ماده که کاهش پرونده ورودی به دادگستری است، همخوانی ندارد؛ زیرا منجر خواهد شد که دارندگان چک وصول نشده برای مطالبه خسارت تاخیر تادیه، دوباره در دادگستری اقامه دعوا نمایند.

 

*** ایرادات مطروحه شورای نگهبان رفع شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به توضیحات فوق‌الذکر، مصوبه کمیسیون، ایرادات بیان شده از سوی شورای محترم نگهبان بر طرح اصلاح قانون صدور چک را برطرف کرده، فلذا تصویب مصوبه کمیسیون محترم قضایی و حقوقی پیشنهاد می‌شود.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایبنا