اخبار برگزیده

کد خبر:101745
پ
پتاسیم
عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی خبر داد

۵۵۰ میلیون تن ذخیره پتاسیم در کشور

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با اشاره به رتبه دهم ایران در ذخیره پتاسیم از تولید بیش از ۵۵۰ میلیون تن ذخیره این محصول در کشور خبر داد.

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با اشاره به رتبه دهم ایران در ذخیره پتاسیم از تولید بیش از ۵۵۰ میلیون تن ذخیره این محصول در کشور خبر داد.

 

*** ایران یکی از ۱۰ کشور برتر، در ذخیره پتاسیم در جهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در رابطه با ذخایر پتاسیم در کشور اظهار داشت:

 بیش از ۵۵۰ میلیون تن ذخیره پتاسیم ایران را در فهرست ۱۰ کشور برتر جهان در این زمینه قرار داده است.

پتاسیم یک ماده معدنی با ارزش است که به دو شکل شورآبه و پتاس سنگی در طبیعت یافت می‌شود و مهمترین کاربردهای این ماده معدنی، تولید پرمنگنات و سولفات پتاسیم است که به ترتیب برای ضد عفونی و تولید کود کشاورزی استفاده می‌شود.

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با تاکید بر این‌که ایران یکی از ۱۰ کشور برتر از نظر ذخایر پتاسیم، در جهان است از وجود بیش از ۵۵۰ میلیون تن ذخیره پتاس به صورت شورآبه یا املاح و حدود چهار میلیون تن ذخیره پتاس سنگی در کشور خبر داد.

بهروز برنا افزود: پتاس‌ سنگی اهمیت زیادی دارد و ذخایر آن در استان‌های هرمزگان، ‌زنجان، آذربایجان شرقی، سمنان و خراسان رضوی کشف شده است.

 

*** راهکار بی‌نیاز شدن از واردات پتاسیم

 

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به این‌که سالانه حداقل به ۲۰۰ هزار تن پتاسیم نیاز داریم، ‌عنوان کرد:

با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در ایران، باید از کودهای سالم استفاده شود که کودهای پتاسیم‌دار نیز در دسته‌بندی کودهای سالم قرار دارند.

برنا همچنین با بیان این‌که در حال حاضر سه معدن پتاسیم، در کشور وجود دارد که دو معدن فعال هستند، گفت:

در این رابطه برنامه‌هایی در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری در دریاچه کویر قم و پلایای ترود در دست انجام است اما برای این‌که از واردات این ماده معدنی بی‌نیاز شویم، باید توسعه این معادن و صنایع مربوط به آن‌را در اولویت قرار دهیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در پایان خاطرنشان کرد:

اردن، چین، آمریکا و بولیوی از جمله کشورهای دارای ذخایر پتاسیم در جهان هستند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا