کد خبر:101748
پ
تحریم‌های بانکی

جزئیات خروج ۴ بانک ایرانی از لیست تحریم‌های ثانویه آمریکا

مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه جزئیات خروج چهار بانک و موسسه مالی ایرانی از فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا را تشریح کرد.

مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه جزئیات خروج چهار بانک و موسسه مالی ایرانی از فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا را تشریح کرد.

 

*** ۴ بانک ایرانی از فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا حذف شدند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه با تایید خروج چهار بانک و موسسه مالی ایرانی از فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا، اظهار داشت:

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه، پنجم نوامبر با انتشار فهرستی، برخی بانک‌های ایرانی را تحت تحریم ثانویه قرار داد.

رجایی سلماسی با بیان اینکه، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (اوفک) ارگانی است که زیر نظر اداره‌کل خزانه‌داری فدرال آمریکا فعالیت می‌کند، اظهار داشت:

این ارگان فهرست‌های متعددی دارد که مهم‌ترین آنها فهرستی به نام SDN (Specially Designated National)  است که این فهرست هم شامل افراد و شرکت‌هایی است که تحت تحریم اولیه هستند و هم افراد و شرکت‌هایی که تحت تحریم‌های  ثانویه آمریکا قرار گرفته‌اند.

وی افزود: به این ترتیب در روز پنجم نوامبر آمریکا فهرستی را منتشر کرد که در آن برخی بانک‌های ایرانی شامل تحریم‌های ثانویه آمریکا هم می‌شدند.

 

مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه رجایی سلماسی با بیان اینکه برخی بانک‌ها از جمله سامان، کارآفرین، اقتصاد نوین، مسکن، سرمایه و … از ابتدا در فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار نداشتند، تصریح کرد:

بنابراین این طور نبوده که همه بانک‌های ایرانی از ابتدا تحت تحریم ثانویه بوده باشند و در واقع برای تعدادی از آنها برچسبsubject to secondary sanctions   قرار داده نشده بود.

 

*** خروج بانک خاورمیانه از تحریم‌های ثانویه آمریکا 

 

رجایی سلماسی با اشاره به خروج چهار بانک و موسسه مالی از فهرست تحریم‌های ثانویه، گفت:

چند روز پس از آن یعنی روز پنجشنبه هفته گذشته با تغییری که در فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا اعمال شد، در واقع گفته شد که اشتباهی به وجود آمده و آمریکا بانک‌های «خاورمیانه»، «حکمت ایرانیان»، «قرض‌الحسنه مهر ایران» و موسسه مالی «توسعه» را از فهرست تحریم‌های ثانویه خارج کرد؛ در واقع برچسب subject to secondary sanctions از آنها برداشته شد.

به گفته وی در حال حاضر بین ۱۱ تا ۱۲ بانک ایرانی هستند که در فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار ندارند و سوئیفت برای آنها باز خواهد بود که این بانک‌ها در ابتدا باید بخش بین‌الملل فعال داشته باشند و در مرحله دوم بانک‌هایی را پیدا کنند که حاضر باشند به عنوان بانک کارگزار با آنها کار کنند.

 

*** اختصاص ۴ بانک ایرانی برای واردات غذا و دارو 

 

مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه ادامه داد:

به نظر می‌آید که اوفک با این کار خواسته کانالی را برای واردات غذا، دارو و اقلام بشر دوستانه باز بگذارد و شاید نتوانیم برای واردات کالاهای دیگر از این کانال استفاده کنیم.

 

*** ابهامات فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه با اشاره به ابهاماتی در فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا، اظهار داشت:

به نظر می‌رسد که وزارت خزانه‌داری آمریکا همه‌چیز را روشن و شفاف نمی‌کند تا بتواند در صورت نیاز تغییرات خود را در تحریم‌ها به راحتی اعمال کند.

برای مثال در حال حاضر در این تحریم‌ها به طور رسمی مشخص نشده که ما از کانال سوئیفت می‌توانیم چه اقلامی را وارد کنیم و فقط گفتند که سوئیفت برای آنها باز است و تحت تحریم‌های ثانویه آمریکا هم نیستند.

افراد و شرکت‌هایی که در فهرست تحریم‌های اولیه آمریکا قرار بگیرند، تمام ساکنان دائمی (دارای گرین کارت آمریکا)، شهروندان‌ آمریکایی و شرکت‌های تجاری و حتی غیرانتفاعی ثبت شده در آمریکا اجازه انجام هیچ‌گونه معامله‌ای را با آنها بدون مجوز اوفک ندارند، اما شرکت‌ها و افراد ثالث یا در واقع شرکت‌ها و افراد غیرآمریکایی می‌توانند به تبادلات تجاری با آنها ادامه دهند.

اما زمانی که فرد یا شرکتی در فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گیرد، علاوه بر محدودیت‌های تحریم‌های اولیه، هیچ شخص یا شرکت ثالث در هیچ کشوری نمی‌تواند مبادلات تجاری با آن فرد یا شرکت داشته باشد که در غیر این صورت مشمول جریمه‌های سنگین و احتمالا تحریم‌های آمریکا خواهند شد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع