کد خبر:101652
پ
واردات کالا
/مطالبات اصناف، تجار و کارشناسان از وزیر جدید صمت/

اولویت کاری وزیر صنعت مقابله با رانت واردات باشد

عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران جلوگیری از رانت در حوزه واردات و رفع محدودیت‌های صادراتی را از جمله اولویت‌های کاری وزیر صنعت دانست.

عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران جلوگیری از رانت در حوزه واردات و رفع محدودیت‌های صادراتی را از جمله اولویت‌های کاری وزیر صنعت دانست.

 

*** مطالبات فعالان اقتصادی از وزیر صنعت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران در بیان اولویت‌های کاری وزیر صنعت با اشاره به وجود رانت در حوزه واردات کالا اظهار داشت: 

علاوه‌ بر این‌که باید از اعمال رانت‌ها و اخذ مجوز واردات به‌ وسیله رانت جلوگیری شود، باید ارائه مجوزهای واردات کالا برای همه اقشار جامعه آسان شود تا همه بتوانند کالاهای خود را به راحتی وارد کنند.

 

*** اولویت‌های کاری وزیر صنعت

 

محمدرضا صفا ادامه داد: در این زمینه واردات نباید به افراد خاص محدود شود زیرا محدود کردن امکان واردات به افراد خاص، منجر به مسائلی همچون موضوعات پیش آمده در واردات خودرو می‌شود.

بنابراین از بین بردن تمام رانت‌ها، آسان و روان‌سازی شرایط دریافت مجوزهای ثبت سفارش کالا برای واردات چه در کالاهای اساسی و چه کالاهای یارانه‌ای، از مهم‌ترین مسائلی است که باید در اولویت‌های کاری وزیر صنعت قرار بگیرد.

 

***  باید روان‌سازی صادرات کالا صورت گیرد

 

وی افزود: گذشته از واردات، وزیر صنعت در موضوع شرایط صادرات نیز باید اصلاحاتی انجام دهد.

در این زمینه باید روان‌سازی صادرات کالا صورت گیرد و نمی‌توان تاجر را موظف کرد که ارز خود را چگونه برگرداند.

صادرکننده باید به راحتی کالای خود را بفروشد و سپس ارز حاصل از صادرات را برگرداند.

 

*** راه‌اندازی کارگاه‌ها و شبکه‌های صنعتی کوچک

 

عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران با بیان اولویت‌های کاری که وزیر صنعت باید در نظر داشته باشد، گفت: 

در بخش صنعت، راه‌اندازی کارگاه‌ها و شبکه‌های صنعتی کوچک مورد نیاز است که تولیدکننده داخلی بتواند تولید خود را با قیمت پایین‌تر و رقابتی عرضه کند.

زمانی‌که در واردات کالا از مجوزهای خاص استفاده نشود و دست فعالان این حوزه باز گذاشته شود، قیمت‌های پایین و ثابتی در بازار به وجود می‌آید که مشتری توان خرید آن‌ را دارد اما اگر واردات کالایی در اختیار یک شرکت یا فرد خاص باشد، تعیین کننده قیمت بازار نیز آن افراد خاص می‌شوند.

صفا با بیان این‌که با تصویب پیمان‌سپاری‌های ارزی، اکثر صادرکنندگان کالای خود را با کارت‌های یک‌بار مصرف صادر می‌کنند، اظهار کرد:

این موضوع را وزیر صنعت باید در نظر داشته باشد و مسئولان مربوطه اگر نمی‌دانند باید به آنها گوشزد کرد.

اما اگر نمی‌خواهند بدانند بحثی جداست.

 

*** کاهش قیمت کالا با متناسب کردن تعرفه

 

وی ادامه داد: در حال حاضر بایستی تمرکز اصلی پیشرفت اقتصاد کشور و وزیر صنعت باید روی صادرات و واردات باشد.

واقعیت این است که در واردات باید با بالا بردن و پایین آوردن و متناسب کردن تعرفه، قیمت را برای مصرف‌کننده پایین نگه داشت.

اگر جلوی واردات گرفته شود، قاچاق گسترش داده می‌شود؛ اگر هم باز گذاشته شود، تولید داخل نابود می‌شود؛ لذا لازم است با تعرفه درست، انضباط کاری و اجرای تعرفه یکسان، باعث شوند که تمام واردکنندگان از یک مدار خاص واردات خود را انجام داده، با یک قیمت مشخص کالای خود را از گمرک ترخیص و با یک قیمت مشخص به مشتری عرضه کنند.

 

*** لزوم واردات منطقی و ارائه یارانه مناسب 

 

عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران ضمن ارائه توصیه‌ها و پیشنهادات خود به وزیر صنعت درباره بحث تولید داخل، خاطرنشان کرد:

در بخش تولید داخل نیز باید با ایجاد ظرفیت‌های لازم، حجم تولیدات داخلی را بالا برد که قیمت تمام شده برای تولیدکننده پایین باشد و مشتری نیز توان خرید آن کالا را داشته باشد.

ارزش پول ملی در شش ماه گذشته در حدود سه و نیم تا چهار برابر تنزل پیدا کرده و ارزهای خارجی رایج بالا رفته است؛ لذا می‌توان با واردات منطقی، تولید داخلی با کیفیت، دادن یارانه مناسب که شامل یارانه انرژی نیز می‌شود و با ایجاد تعرفه مناسب، جلوی واردات بی‌رویه را گرفته و کمک به تولید داخل کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چندی پیش رضا رحمانی در جریان بررسی صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با کسب ۲۰۳ رای موافق از مجموع ۲۶۵ رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا