کد خبر:101612
پ
بهرام شکوری
/مطالبات اصناف، تجار و کارشناسان از وزیر جدید صمت/

لزوم استفاده از کارشناسان خبره در وزارت صنعت

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران انتخاب افراد شایسته و کارشناس برای پست‌های کلیدی در وزارت صنعت را از اولویت‌های کاری وزیر جدید صمت دانست.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران انتخاب افراد شایسته و کارشناس برای پست‌های کلیدی در وزارت صنعت را از اولویت‌های کاری وزیر جدید صمت دانست.

 

*** تمرکز بخش‌های مختلف صنعت، معدن و بازرگانی در وزارت صنعت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران درباره موضوع مطالبات اصناف و کارشناسان از وزیر جدید صمت اظهار کرد:

وزارت صنعت، معدن و تجارت مجموعه بزرگی است که یکی از اشکالات عمده آن نیز همین موضوع است که تمام بخش صنعت، معدن، بازرگانی و بسیاری دیگر از بخش‌های کشور در یک وزارتخانه متمرکز شده است.

در واقع اداره کردن وزارتخانه‌ای اینچنین بزرگ، کار ساده‌ای نیست.

لذا از اولین اقدامات وزیر جدید صمت این است که چیدمان درستی برای معاونان وزارت صنعت در نظر بگیرد ضمن این‌که اکثر کسانی که معاونت این وزارتخانه را برعهده داشته‌اند بازنشسته هستند.

 

*** ویژگی‌هایی که مدیران جدید در وزارت صنعت باید داشته باشند 

 

بهرام شکوری افزود: بنابراین باید از نیروهایی که برنامه‌ریزی شده عمل می‌کنند، برنامه‌های استراتژیک را بلد و به نوعی با وزارت صنعت آشنایی کامل دارند و جوان و پرانرژی نیز هستند، استفاده شود.

اگر وزیر جدید صنعت بتواند با این دید، افراد را در معاونت‌ها و پست‌های کلیدی وزارتخانه قرار دهد، شرایط بسیار بهتر خواهد شد.

آن زمان است که می‌توانند برنامه‌ریزی صحیحی برای توسعه بخش‌های مختلف وزارت صنعت به‌ویژه در بخش معدن که بسیار پرپتانسیل است و بخش صنعت در حوزه توسعه صادرات، انجام دهند.

 

*** توجه به سه رکن اساسی توسعه تولید، صادرات و مصرف بهینه 

 

وی با اشاره به صحبت‌های شارل دوگل در فرانسه بعد از جنگ مبنی بر رعایت سه نکته اساسی توسعه تولید، صادرات و مصرف قانونمند و بهینه از سوی مردم، تصریح کرد:

صحبت‌های دوگل در آن زمان، در مورد کشور ما نیز صادق است.

در حال حاضر مردم باید به عنوان فعالان بخش خصوصی همت کرده و دولت نیز باید موانع را برداشته و فضا را برای تولید و صادرات هموار کند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دولت به ویژه در حوزه صنعت، معدن و تجارت با توجه به اهمیت وزارت صنعت، باید تسهیلاتی ایجاد کرده و در تولید و صادرات، هر مانعی که سد راه فعالان اقتصادی می‌شود را از میان بردارد.

سپس مردم را ترغیب کرده که مصرف بهینه در حوزه‌های مختلف داشته باشند.

همه این موارد می‌تواند عامل تامین‌کننده نیازهای کشور باشد.

 

***  تعادل در قیمت سوخت مانعی بر سر راه قاچاق سوخت

 

شکوری افزود: به‌طور مثال یکی از مسائل مطرح در حوزه وزارت صنعت، مصرف سوخت است که پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی همچون بنزین و گازوئیل نسبت به متوسط قیمت منطقه، سبب وقوع قاچاق در این حوزه شده است.

در حال حاضر روزانه بیش از ۴۰ میلیون لیتر قاچاق سوخت انجام می‌شود که طبیعتا اگر قیمت‌ها متعادل باشد، حداقل جلوی قاچاق گرفته می‌شود ضمن این‌که خودروسازان هم باید خودروهایی با مصرف سوخت پایین‌تر و با آلایندگی کمتر تولید کنند.

وی تاکید کرد: بنابراین هر کدام از بخش‌های صنعت، معدن و تجارت به نوبه خود می‌تواند مهم باشد تا سه محور اساسی ذکر شده (تولید مناسب، مصرف بهینه و توسعه صادرات) اتفاق بیفتد.

 

*** انتخاب افراد شایسته برای معاونت‌ها

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: وزیر جدید وزرات صنعت ، خود کسی است که به هر حال در این وزارتخانه سابقه فعالیت داشته و با صنعت و معدن و مشکلات آن آشنایی کامل دارد و همچنین در مجلس نیز بوده و با قانون‌گذاری‌ نیز آشنایی دارد.

بنابراین تجربه و آشنایی وی بسیار کمک‌کننده خواهد بود؛ اما نکته مهم این است که شخص وزیر به تنهایی شاید نتواند گره‌گشای همه مسائل  باشد.

لذا مهم‌ترین قدم وزیر جدید صمت، انتخاب افراد شایسته برای معاونت‌ها و پست‌های کلیدی در وزارت صنعت است.

با انتخاب افراد کارشناس و شایسته در معاونت‌ها، این وزارتخانه می‌تواند در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش معدن و صنایع معدنی که می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت باشد، موثر واقع شود و شرایط اقتصادی کشور را بهبود ببخشد.

 

*** اهمیت مشورت با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در قانونگذاری

 

شکوری افزود: در حال حاضر از گله‌مندی‌هایی که فعالان حوزه تولید و صادرات دارند و به حق نیز هست، این است که دولت و مجلس در قانون‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها از مشورت بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و تشکل‌های صنفی استفاده نمی‌کنند.

لذا این امر حتما باید صورت گیرد و در تصمیم‌گیری‌ها، بخش خصوصی به مشورت گرفته شود تا از صدور بخشنامه‌های یک‌شبه جلوگیری شود.

 

*** پرهیز از ممنوعیت‌های ناگهانی و بدون کارشناسی در حوزه صادرات

 

وی گفت: گاهی شب می‌خوابیم صبح که بیدار می‌شویم، صادرات کالاهایی ممنوع شده است در حالی‌که صادرکننده در گمرک در حال طی کردن مسیر و مراحل صادرات کالای خود است یا عقد قرارداد با کشورهای هدف داشته است و متعهد شده که کالا را در زمان مقرر به دست خریدار کالای خود برساند.

در این شرایط آیا مسئولان در وزارت صنعت و … مطلع‌ هستند که با ممنوع شدن صادرات آن کالاها، فعالان اقتصادی در این زمینه تا چه میزان دچار مشکل می‌شوند!؟

 

*** تأکید بر مشورت، عقلانیت و کار کارشناسی در حوزه وزارت صنعت

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: لذا ابتدا باید با تشکل‌ها مشورت شود و در سیاست‌گذاری‌ها عقلانیت نیز در نظر گرفته شود و کار کارشناسی شده در وزارت صنعت و ارگان‌های دیگر صورت گیرد چرا که آثار تصمیم‌های اتخاذ شده در همین سال جاری نشان داده است که به چه میزان اقتصاد کشور دچار تشنج شده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان بررسی صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با کسب ۲۰۳ رای موافق از مجموع ۲۶۵ رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید وزارت صنعت،  معدن و تجارت (صمت) انتخاب شد.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا