کد خبر:101473
پ
صادرات مواد معدنی

صادرات محصولات معدنی کاهش یافت

آمار منتشر شده در پنج ماهه نخست امسال از کاهش ۲۰ درصدی میزان صادرات محصولات معدنی و افزایش ۱۰ درصدی واردات کالاهای این بخش خبر می‌دهد.

آمار منتشر شده در پنج ماهه نخست امسال از کاهش ۲۰ درصدی میزان صادرات محصولات معدنی و افزایش ۱۰ درصدی واردات کالاهای این بخش خبر می‌دهد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اخیرا میزان صادرات و واردات ۲۴ کالای منتخب صنعتی و معدنی در پنج ماهه نخست سال‌ جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، اعلام شد.

 

*** کاهش صادرات محصولات معدنی

 

طبق این آمار در پنج ماهه نخست امسال،‌ ارزش صادرات زغال سنگ و لینیت ۶۰۷.۱ درصد افزایش یافته، در حالی‌که ارزش صادرات محصولات معدنی از جمله کانه‌های فلزی و سایر محصولات معدنی به ترتیب ۴۰ و ۷.۸ درصد کاهش داشته است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از کاهش ۶ درصدی میزان (وزن) واردات سایر محصولات معدنی به جز کانی‌های فلزی، زغال سنگ و لینیت خبر داد.

 

*** رشد ۴۷ درصدی واردات محصولات معدنی

 

این در حالی است ارزش واردات این محصولات بیش از ۴۷ درصد افزایش داشته است.

از طرف دیگر  میزان و ارزش واردات زغال سنگ و لینیت و کانه‌های فلزی به طور کل افزایش داشته است به طوری‌که ارزش واردات در این دو بخش به ترتیب ۱۶ و ۵.۴ درصد بیشتر شده است.

 

*** میزان صادرات محصولات معدنی در شش ماهه اول سال جاری

 

گفتنی است که ارزش صادرات محصولات معدنی معدن در شش ماهه اول سال جاری معادل ۵۲۴.۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۳.۴ درصد کاهش داشته است.

همچنین میزان صادرات محصولات معدنی در ۱۵۰ روز اول سال جاری ۸۷۰۸.۲ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ارزش واردات مواد معدنی به طور کل افزایش یافته است.

میزان واردات در مدت مذکور معادل ۱۱۱.۶ میلیون دلار است که نسبت به پنج ماهه اول سال گذشته از لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب ۲۱.۸ و ۱۰.۱ درصد افزایش یافته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع