کد خبر:101527
پ
سوئیفت

حمایت اروپا از ایران در پی اقدامات تعلیقی سوئیفت بر علیه بانک‌های ایرانی

اتحادیه اروپا با اظهار تأسف نسبت به اقدام سوئیفت در تعلیق دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به این سامانه بر ایجاد هر چه سریع‌تر سازوکار جدید مالی برای تجارت با ایران تأکید کرد.

اتحادیه اروپا با اظهار تأسف نسبت به اقدام سوئیفت در تعلیق دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به این سامانه بر ایجاد هر چه سریع‌تر سازوکار جدید مالی برای تجارت با ایران تأکید کرد.

 

*** دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت معلق شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با آغاز دور دوم تحریم‌های یک جانبه و غیرمشروع آمریکا علیه ایران، سامانه خدمات پیام‌رسان مالی سوئیفت دسترسی برخی از بانک‌های ایرانی به این سامانه را تعلیق و در عین حال از ذکر نام‌ این بانک‌ها خودداری کرد.

 

*** اظهار تأسف سوئیفت به تعلیق بانک‌های ایرانی

 

سوئیفت خودش نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که تعلیق بانک‌های ایرانی از دسترسی به این سیستم مالی قابل تاسف است، اما این اقدام را جهت ثبات و تمامیت سیستم مالی جهانی انجام داده است.

 

*** واکنش کمیسیون اروپا به اقدام تعلیقی سوئیفت

 

حال با این تصمیم سوئیفت، رویترز اعلام کرده است:

کمیسیون اروپا به موضوع ورود کرده و تعلیق دسترسی برخی بانک‌های نامشخص ایرانی به این سامانه را تاسف‌بار خوانده است.

این اقدام سوئیفت که مقر اصلی آن در بلژیک مستقر است، در حالی انجام می‌شود که بر اساس سیاست‌ها و قوانین این سامانه، باید به طور کاملا جداگانه از سیاست‌های کشورها رفتار کند که تاکنون چندین بار خلاف آن را عمل کرده است.

 

*** تلاش اروپا برای پایان سلطه جهانی دلار

 

اما از دیگر سو، این اقدام سوئیفت اروپا را برای ایجاد سیستم مالی مستقل از این سامانه بیش از پیش مصمم کرده است؛ موضوعی که مدتی است قدرت‌های اصلی اروپا به دنبال آن هستند و تلاش می‌کنند با ایجاد یک صندوق بین‌المللی اروپایی علاوه بر تسهیل تجارت با ایران، خود را از زیر فشار آمریکا بیرون بکشند و تلاش کنند تا با افزایش معاملات در این صندوق، به سلطه دلار بر اقتصاد جهانی پایان دهند.

این اقدام قرار است در مرحله اول با ایجاد یک سازوکار ویژه مالی به نام «وسیله هدف ویژه»، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند و به دنبال اقدامات تعلیقی سوئیفت بر علیه بانک‌های ایرانی، تجارت با ایران را برای همه کشورهای دنیا تسهیل کند تا این کشورها بتوانند بدون نگرانی از جریمه‌های آمریکا، به مبادلات تجاری خود با ایران ادامه دهند که این مبادلات به احتمال قوی بیشتر بر پایه یورو، یوآن یا روبل خواهد بود.

 

*** فرانسه یا آلمان میزبان روابط مالی ایران و اتحادیه اروپا

 

خبرگزاری اسپوتنیک، به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است: با قطع ارتباط ایران با سوئیفت ، فرانسه یا آلمان به عنوان کشور میزبان برای انجام تسویه‌حساب‌های مالی میان ایران و اتحادیه اروپا عمل خواهند کرد.

 

*** ایجاد ساز و کار مالی اروپا نشان از پایبندی به برجام دارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به نظر می‌رسد که با قطع ارتباط بانک‌های ایرانی با سوئیفت ، در آینده نزدیک سازوکار مالی جدید برای تجارت ایران با اروپا ایجاد شود که در این صورت این اقدام را می‌توان نخستین حرکت عملی اروپا برای پایبندی به برجام و ادامه ارتباط با ایران دانست.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
کلیدواژه : روابط تجاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید